Kawał najnowszej historii - dotyczącej Holokaustu - dostępny dla każdego. Warszawski Dom Spotkań z Historią uzyskał licencję na korzystanie z ogromnych zbiorów Archiwum Spielberga, na które składa się 57 tysięcy wywiadów z ofiarami i świadkami Zagłady.
Nagrania stworzyli w latach 90. wolontariusze. Dziś składają się one na Archiwum Spielberga - łącznie 120 tysięcy godzin opowieści ocalonych z Zagłady Żydów, Romów, świadków Jehowy, homoseksualistów, polityków i ofiar eugeniki. Licencję na dostęp do nich na rok wykupił warszawski Dom Spotkań z Historią. Dzięki temu każdy, kto odwiedzi tę placówkę, będzie mógł ze zbiorów skorzystać.
Warunki korzystania
- To jest ogromny fragment historii najnowszej i myślę, że w takim wydaniu nie ma go w żadnym innym zbiorze - mówi Monika Koszyńska z Shoah Foundation Institute for Visual History and Education. Ale dostęp do archiwum jest obwarowany: trzeba podpisać specjalną umowę, a nagrań nie można nigdzie wykorzystywać.
Zbiór nie jest jednak pozbawiony wad. Jak ocenia badacz Holokaustu Jacek Leociak, wywiadom towarzyszyły zbyt sztywne zasady. - Gdy ktoś zaczynał mówić o tym, co przeżył, przerywano mu mówiąc, że będzie na to czas później - powiedział. Przyznaje jednak, że to bezcenne archiwum. I trzeba pospieszyć się, by z niego skorzystać, bo licencja wykupiona została na rok.
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24