Przerwane posiedzenie sejmowej komisji w sprawie działań Antoniego Macierewicza

Autor:
mjz
Źródło:
TVN24
Przegłosowano wniosek o odroczenie obrad sejmowej komisji obrony narodowej
Przegłosowano wniosek o odroczenie obrad sejmowej komisji obrony narodowejTVN24
wideo 2/4
TVN24Przegłosowano wniosek o odroczenie obrad sejmowej komisji obrony narodowej

Na wtorkowym posiedzeniu sejmowej komisji obrony narodowej szef MON miał udzielić informacji o działaniu podkomisji smoleńskiej Antoniego Macierewicza. Jednak nie pojawił się ani minister, ani jego zastępca. Nieobecny był także przewodniczący Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego. Jak przekazał reporter "Czarno na białym" TVN24 Piotr Świerczek, "zrobiono błąd w zaproszeniach".

Posiedzenie sejmowej komisji zaczęło o godzinie 18. Jak wynikało z harmonogramu obrad, jednym z jego punktów miała być informacja Ministra Obrony Narodowej "o podjętych działaniach po otrzymaniu raportu Podkomisji, kosztach jej działania oraz powodach przedłużenia działania Podkomisji o kolejny rok", a także informacja Przewodniczącego Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego w Poznaniu "o podjętych działaniach po otrzymaniu raportu Podkomisji".

Jednak na komisji nie stawili się ani szef MON Mariusz Błaszczak, ani żaden z jego zastępców. Nie stawił się także przewodniczący Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego

Jak informuje reporter "Czarno na białym" TVN24 Piotr Świerczek, "zrobiono błąd w zaproszeniach" - zamiast przedstawiciela wojskowej komisji, czyli wspomnianej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, wysłano zaproszenie do szefa cywilnej komisji, czyli Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych.

Posiedzenie sejmowej komisji obrony narodowejTVN24

Przegłosowano wniosek o odroczenie obrad

Wobec braku obecności osób, które miały przedstawiać informacje dotyczące działań podkomisji, poseł KO Bartłomiej Sienkiewicz złożył wniosek o odroczenie posiedzenia do czasu, aż zjawią się szef MON lub któryś z jego zastępców oraz przewodniczący Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego.

Ostatecznie wniosek poparło 17 posłów, przeciw było 11, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. W związku z tym obrady zostały przerwane.

Jeszcze przed głosowaniem wniosku w sprawie odroczenia posiedzenia komisji poseł KO Czesław Mroczek mówił, że brak na sali Mariusza Błaszczaka "to kpina z największej tragedii ostatnich lat w Polsce i kpina z Polaków". - Dzisiaj Polacy oczekują informacji, dlaczego ten rząd, premier Mateusz Morawiecki, (...) prezydent Andrzej Duda, a najbardziej minister obrony narodowej, który powoływał tę podkomisję, dlaczego tolerują taką działalność - mówił.

Wyciek, sztuczna mgła, terroryści, trotyl. Jak zmieniała się narracja PiS w sprawie Tu-154M

Dokumenty nieopublikowane przez podkomisję Macierewicza

W połowie września odbyła się premiera reportażu "Sieć kłamstwa" Piotra Świerczka, który dotarł do dokumentów dotyczących katastrofy w Smoleńsku, nieopublikowanych przez podkomisję smoleńską. Dowodzą one, że co najmniej od grudnia 2020 roku Antoni Macierewicz i inni członkowie podkomisji dysponują materiałami, analizami i zagranicznymi raportami, które albo wprost wykluczają zamach, albo wskazują na katastrofę jako przyczynę tragedii.

Mimo takich dowodów Macierewicz wciąż mówi o dwóch bombach w samolocie i zamachu.

CZYTAJ WIĘCEJ: Podkomisja Macierewicza ukryła dowody niezgodne z tezą o zamachu. Reporter dotarł do dokumentów

Zaślepka materiału TVN24GO
"Siła kłamstwa". Reportaż Piotra Świerczka z "Czarno na białym"
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości