Pracuje w Senacie, jest nauczycielką akademicką i działaczką społeczną. W tym roku dwukrotnie startowała w wyborach: do Parlamentu Europejskiego i Rady Warszawy, w tych drugich uzyskała mandat. Co wiemy o nowej wiceministrze nauki dr Karolinie Zioło-Pużuk?
Karolina Zioło-Pużuk we wtorek została rekomendowana przez Nową Lewicę na objęcie funkcji nowej wiceministry nauki. W tej roli zastąpić ma Macieja Gdulę. - Jest związana ze środowiskiem naukowym 20 lat - podkreślił współprzewodniczący Nowej Lewicy i wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty.
Jeszcze w grudniu, pytana przez Radomira Wita z TVN24, czy zastąpi Dariusza Wieczorka na stanowisku szefa resortu nauki, Zioło-Pużuk odpowiedziała: "Nie, na razie... znaczy... idę w innym kierunku, wracam do moich obowiązków, bo dzisiaj jest opłatek (...) sejmowy, a ja jestem ciągle Zastępcą Szefa Kancelarii Senatu". - Spełniam się na razie w tej pracy od jakiegoś czasu - dodała.
Dopytywana wówczas przez Radomira Wita, czy byłaby zainteresowana objęciem teki ministra nauki, odpowiedziała: "Powiem tak: będąc jednak naukowcem 20 lat i prodziekanem oczywiście interesuję się nauką i moje zainteresowanie nauką jest powszechnie znane".
Karolina Zioło-Pużuk - kim jest
Dr Karolina Zioło-Pużuk jest nauczycielką akademicką, działaczką społeczną i polityczną. Od 2020 roku pracuje na stanowisku Zastępczyni Szefa Kancelarii Senatu. Jest również radną m. st. Warszawy. W wyborach samorządowych w kwietniu tego roku startowała z listy Lewicy.
Jak wynika ze strony UM w Warszawie, Zioło-Pużuk jest absolwentką studiów magisterskich z wiedzy o kulturze na Uniwersytecie Warszawskim. Po obronie doktoratu przez kilka lat pracowała na University of Sheffield w Wielkiej Brytanii. Obecnie pracuje na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, gdzie piastuje stanowisko prodziekana ds. studenckich i kształcenia ustawicznego oraz kierownika Centrum Badań nad Dydaktyką Języka i Literatury, a także stanowisko kierownika Szkoły Języka Polskiego i Kultury Polskiej.
Praca w NBP, start w wyborach do PE
Od 2001 roku pracowała również w administracji publicznej: w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwie Kultury oraz w Narodowym Banku Polskim. W NBP była doradczynią kierującą zespołem ds. społecznej odpowiedzialności organizacji. Była radną dzielnicy Żoliborz w latach 2000-2002. Od lat zaangażowana jest w działalność think tanku Centrum im. Ignacego Daszyńskiego.
Zioło-Pużuk startowała również w tegorocznych wyborach do europarlamentu. - W Parlamencie Europejskim chcę się skupić dokładnie na tym, na czym skupiam się przez większą część mojego życia zawodowego, czyli przede wszystkim na edukacji i na sprawach ludzi młodych - mówiła w rozmowie z "Rzeczpospolitą" w maju. W okręgu warszawskim zdobyła 16,3 tys. głosów (drugie miejsce na liście Lewicy, za Robertem Biedroniem) i nie uzyskała mandatu PE.
Warszawianka, prywatnie mama dwóch córek i opiekunka kota. "Dzięki mojej drodze zawodowej równolegle prowadzonej w administracji publicznej oraz na uczelni wiem, jakie sprawy można skutecznie rozwiązywać na poziomie lokalnym, krajowym oraz międzynarodowym" - czytamy w biogramie Zioło-Pużuk na stronie warszawskiej Lewicy.
ZOBACZ TEŻ: "Podjąłem decyzję o złożeniu rezygnacji"
Źródło: um.warszawa.pl, Rzeczpospolita, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Radek Pietruszka