Byli senatorowie Platformy Obywatelskiej Andrzej Misiołek i Leszek Piechota dołączą do klubu Prawa i Sprawiedliwości - poinformował w czwartek marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
W środę senatorowie Misiołek i Piechota poinformowali, że powodem ich odejścia z partii było listopadowe głosowanie nad rezolucją Parlamentu Europejskiego na temat sytuacji w Polsce, którą poparło 6 europosłów PO oraz sierpniowy wywiad wiceszefa Platformy Borysa Budka dla niemieckiej gazety "Die Zeit".
"Jako Polacy, senatorowie RP, kierując się słowami złożonego ślubowania, nie godzimy się z taką linią działania władz klubu parlamentarnego PO, jak i władz Platformy Obywatelskiej i z dniem dzisiejszym rezygnujemy z członkostwa w klubie parlamentarnym PO i w Platformie Obywatelskiej" - napisali tymczasem w środowym oświadczeniu Misiołek i Piechota.
"Gorąca, obustronna akceptacja"
Stanisław Karczewski powiedział w czwartek, że senatorowie dołączyli do jego ugrupowania. - Senatorowie, którzy opuścili Platformę Obywatelską, przechodzą do klubu PiS i będą przyjęci do klubu PiS - powiedział marszałek Senatu. - To gorąca, obustronna akceptacja - dodał.
Marszałek powitał senatorów także na Twitterze, pisząc o dołączeniu do "biało-czerwonej drużyny dobrej zmiany".
Byli senatorowie @Platforma_org Andrzej Misiołek oraz Leszek Piechota dołączają do biało-czerwonej drużyny dobrej zmiany. Witam w gronie senatorów @pisorgpl.
— Stanisław Karczewski (@StKarczewski) 14 grudnia 2017
Rzeczniczka PiS Beata Mazurek poinformowała, że byli senatorowie Platformy zadeklarowali chęć wstąpienia do klubu PiS i otrzymali pozytywną rekomendację władz klubu. - Formalnie decyzję podejmie klub PiS na pierwszym posiedzeniu w nowym roku - zapowiedziała Mazurek.
12 lat w Platformie
Andrzej Misiołek przez 12 lat był członkiem Unii Polityki Realnej, a w 2005 roku przystąpił do Platformy Obywatelskiej. Z listy PO kandydował do wyborach do Sejmu w 2005 - bez powodzenia. Od 2006 roku zasiadał we władzach regionalnych PO.
W 2007 roku został wybrany senatorem VII kadencji w okręgu gliwickim w wyborach parlamentarnych. W Senacie zasiadał w Komisji Nauki, Edukacji i Sportu oraz Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska.
W 2011 roku z powodzeniem ubiegał się o reelekcję (okręg Bytomia i Zabrza, woj. śląskie).
W 2015 roku został wybrany na senatora do okręgu obejmującego nr 80 (okręg katowicki, woj. śląskie).
Były wiceprezydent Katowic
Leszek Piechota zanim przystąpił do PO także przynależał do Unii Polityki Realnej. W latach 2008-2010 pełnił funkcję wiceprezydenta Katowic.
W Senacie w 2010 roku zasiadał w Komisji Środowiska i Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. Od 2011 roku był także członkiem Komisji Zdrowia. Ponadto był senatorem (2011), zastępcą przewodniczącego komisji ustawodawczej czy członkiem Komisji Zdrowia.
Autor: MKK/adso / Źródło: PAP