Senackie komisje zajmują się w środę projektem zmian w regulaminie Izby znoszącymi tajne głosowanie w sprawach personalnych. Dzięki nim, zdaniem Prawa i Sprawiedliwości działania parlamentu mają być bardziej przejrzyste. Platforma Obywatelska jest za odrzuceniem zmian, bo jej zdaniem może to ingerować w wykonywanie wolnego mandatu senatora.
Projekt zmian w regulaminie został wniesiony przez marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego po tym, jak 19 stycznia Izba nie wyraziła zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta. Wnioskowała o to prokuratura.
Za wyrażeniem zgody głosowało 32 senatorów, przeciw było 37, a 19 wstrzymało się od głosu. Do przyjęcia wniosku prokuratury potrzebnych było 51 głosów.
PO jest przeciwne
Senator sprawozdawca Krzysztof Słoń (PiS) przekonywał, że regulaminy Sejmu i Senatu różnią się między innymi w kwestii głosowań personalnych, co - jak przekonywał - jest niezrozumiałe dla wielu obywateli. Według niego zmiana regulaminu sprawi, że działanie parlamentu będzie bardziej przejrzyste. Krzysztof Słoń wniósł o przyjęcie projektu bez poprawek.
Senator Sławomir Rybicki (PO) zgłosił wniosek o odrzucenie projektu zmian w regulaminie w całości. - Ten projekt burzy utarty obyczaj wyrażony w regulaminie Senatu o tajności głosowań w sprawach personalnych - podkreślił. Zdaniem Rybickiego, zmiany w regulaminie Senatu mogą być poczytywane jako ingerencja w wykonywanie wolnego mandatu senatora.
Zdaniem Piotra Zientarskiego (PO), propozycje zmian "podkopują pozycję ustrojową Senatu".
Karczewski "ma nadzieję, a nawet pewność"
W środę rano marszałek Senatu Stanisław Karczewski, pytany o tę sprawę w "Sygnałach Dnia" w radiowej Jedynce ocenił, że "ma nadzieję, a nawet pewność", że Senat wyrazi zgodę na zniesienie tajnych głosowań. - Przecież nam, politykom, powinno bardzo zależeć na transparentności, na przejrzystości, tak aby nasi wyborcy wiedzieli, jak głosujemy. - mówił marszałek Senatu.
Jego zdaniem obywatele powinni znać poglądy senatorów również w sprawach, w których obecny regulamin Izby przewiduje głosowanie tajne.
Projekt zmian w regulaminie Senatu zakłada uchylenie zapisów, zgodnie z którymi głosowania w sprawach personalnych są tajne i że odbywają się przy użyciu opieczętowanych kart do głosowania. Projekt przewiduje też jawność głosowań dotyczących wyboru i odwołania marszałka oraz wicemarszałków Senatu.
Nowe brzmienie otrzymuje przepis w sprawie utajniania obrad: Senat rozstrzyga o tajności obrad bez udziału publiczności, przedstawicieli prasy, radia i telewizji po wysłuchaniu uzasadnienia wniosku - bez dyskusji.
Pokłosie sprawy senatora Koguta
W grudniu ubiegłego roku CBA zatrzymało pięć osób podejrzewanych o korupcję, w tym między innymi syna senatora Koguta, Grzegorza, który jest wiceprezesem zarządu małopolskiej Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym. Prezesem tej fundacji jest senator Kogut.
W ubiegłym tygodniu senator Kogut usłyszał w katowickiej Prokuraturze Regionalnej trzy zarzuty dotyczące przyjmowania korzyści majątkowych. Nie przyznał się do winy. Zgodnie z decyzją prokuratora ma zakaz opuszczania kraju i musi wpłacić milion złotych poręczenia majątkowego.
Senat w głosowaniu nie zgodził się na uchylenie immunitetu Kogutowi. Senator został przez PiS zawieszony w prawach członka partii.
Autor: pk/AG / Źródło: PAP