Trzech sędziów nie może być zaprzysiężonych, a publikacja wyroku w tej sprawie jest niepotrzebna - oświadczył we wtorek dyrektor biura prasowego kancelarii prezydenta Marek Magierowski. Tymczasem jeszcze w piątek w TVN24 zapewniał, że kancelaria po publikacji "zastanowi się i przyjrzy wszystkim szczegółom" wyroku TK, w którym zobowiązano prezydenta do niezwłocznego odebrania ślubowania od tych sędziów.
- Wygląda na to, że jutro będzie ostatnie zaprzysiężenie, odebranie ślubowania od pani Julii Przyłębskiej, no i będziemy mieli pełny skład Trybunału - powiedział dziennikarzom Magierowski.
Publikacja wyroku "niepotrzebna"
Dodał, że wobec tego prezydent nie zamierza odebrać ślubowania od trzech sędziów wybranych w poprzedniej kadencji Sejmu. Chodzi o Romana Hausera, Andrzeja Jakubeckiego i Krzysztofa Ślebzaka, których kadencje rozpoczęły się już 6 listopada.
To, że ich wybór odbył się zgodnie z konstytucją, orzekł w zeszłym tygodniu Trybunał Konstytucyjny, który zobowiązał prezydenta do ich niezwłocznego zaprzysiężenia.
Magierowski tłumaczył, że wyrok ten oceniał jedynie zgodność ustawy o TK z konstytucją, a w ocenie kancelarii podstawą wyboru sędziów były przepisy Regulaminu Sejmu, który miał zostać "rażąco złamany". Dodał, że z tego powodu publikacja wyroku jest "niepotrzebna", bo prezydent podjął już decyzję i nie zamierza jej zmieniać.
Jeszcze w piątek Magierowski w "Faktach po Faktach" w TVN24 pytany o to czy i kiedy Andrzej Duda zastosuje się do wyroku TK, odpowiedział, że kancelaria "zastanowi się i przyjrzy wszystkim szczegółom tego orzeczenia w momencie, kiedy zostanie ono opublikowane".
Publikacja wyroku
Wczoraj przedstawiciel Rządowego Centrum Legislacji powiedział, że wyrok TK powinien zostać opublikowany w Dzienniku Ustaw najpóźniej w poniedziałek 14 grudnia, choć może to stać się wcześniej. Tymczasem jak dowiedział się reporter TVN24, departament w kancelarii premiera odpowiedzialny za publikację Dziennika Ustaw "czeka na zgodę Prezesa Rady Ministrów", czyli premier Beaty Szydło.
Autor: ts/ja / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: prawo.amu.edu.pl, Adrian Grycuk CC BY SA Wikipedia, Radio Lublin