Michał Kamiński i Jacek Rostowski, kandydaci Platformy Obywatelskiej, nie dostali się do Parlamentu Europejskiego - wynika z oficjalnych danych Państwowej Komisji Wyborczej. Wśród przegranych są także obecny i wpływowy europoseł PO Paweł Zalewski, czyli "trójka" w Warszawie, oraz legendarna tramwajarka z Gdańska i "dwójka" na Pomorzu - Henryka Krzywonos-Strycharska. Przykre niespodzianki także w szeregach innych partii.
Na liście przegranych tych eurowyborów są ministrowie rządu, czołowi politycy, obecni europosłowie oraz liczne grono celebrytów. Jedną z większych niespodzianek jest to, że w Brukseli nie znalazło się miejsce dla Pawła Zalewskiego z PO oraz Władysława Kosiniaka-Kamysza z PSL. Nie udało się także Michałowi Kamińskiemu. Były spin-doctor PiS startował do PE w okręgu lubelskim i według sondaży miał otrzymać mandat. Ostatecznie okazało się, że do Brukseli jednak nie pojedzie.
PiS - porażki obecnych posłów
Z list Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego nie udało się wejść kilku istotnym politykom tej partii. Listę przegranych otwiera tu prof. Andrzej Zybertowicz i posłanka Jolanta Szczypińska. W Brukseli zabraknie też senatora Jarosława Sellina. Do PE nie weszli także m.in. Wojciech Olejniczak (SLD) i b. wicepremier Jacek Rostowski (PO). Olejniczak w okręgu obejmującym Warszawę dostał niewiele ponad 36,4 tys. głosów, podczas gdy pięć lat wcześniej - 73 tys. Rostowskiego - kandydującego z pierwszego miejsca w okręgu kujawsko-pomorskim - który zdobył 32 tys. głosów, wyprzedził trzeci na liście PO Tadeusz Zwiefka, który zdobył ich 43 tys. Wśród przegranych z listy SLD jest europosłanka Joanna Senyszyn. Mandatu nie zdobyła także Weronika Marczuk, "jedynka" tej partii w okręgu łódzkim.
Przegrana Ziobry
Do europarlamentu nie wejdzie też Zbigniew Ziobro, którego ugrupowanie - Solidarna Polska - nie przekroczyło progu wyborczego. Rekordowe poparcie dla Ziobry z 2009 roku, kiedy startował z listy PiS i otrzymał 335 tys. głosów, stopniało do 60 tys. Ugrupowanie Ziobry w skali kraju zdobyło w niedzielnych wyborach nieco ponad 280 tys. głosów - mniej niż sam szef partii 5 lat temu. Lidera swojej listy wyborczej pokonał Zbigniew Kuźmiuk - czwarty na mazowieckiej liście PiS. Uzyskał prawie 69 tys. głosów, podczas gdy Wojciech Jasiński, jedynka, otrzymał ich 35 tys. Były polityk PSL zdobył najwięcej głosów w okręgu mazowieckim.
Polska Razem i Europa Plus poza listą
Kazimierz Kutz, który w wyborach do Senatu w 2011 roku dostał ponad 81,5 tys. głosów, w niedzielnych eurowyborach jako lider listy Europa Plus-Twój Ruch na Śląsku otrzymał ich ponad 20 tys. Europa Plus-Twój Ruch nie przekroczyła progu wyborczego. Podobnie jak Polska Razem. Lider Polski Razem Jarosław Gowin dostał prawie 41 tys. głosów. W poprzednich wyborach do Sejmu dostał ich 62,5 tys.
Autor: kde/tr / Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24, mat. wyborcze, PAP