Z którymi sędziami Trybunału Konstytucyjnego spotkał się i o czym z nimi rozmawiał Mariusz Kamiński, koordynator służb specjalnych? To tajemnica. "Z racji pełnionej funkcji informacje o spotkaniach ministra (…) nie podlegają upublicznieniu" – stwierdził Maciej Wąsik, zastępca Kamińskiego. Trybunał zajmuje się sprawą ułaskawienia Kamińskiego przez prezydenta.
O informacje o spotkaniach Kamińskiego z sędziami Trybunału Konstytucyjnego zwrócił się na początku sierpnia Krzysztof Brejza, poseł PO. Pytał między innymi, w ilu spotkaniach w TK brał udział w ciągu ostatnich siedmiu miesięcy, ile razy spotkał się z Julią Przyłębską, prezes TK i sędzią Markiem Muszyńskim i innymi sędziami oraz czego dotyczyły rozmowy?
"(…) Minister Koordynator Służb Specjalnych nie podaje do publicznej wiadomości szczegółów swojego kalendarza. Z racji pełnionej funkcji informacje o spotkaniach ministra koordynującego służby nie podlegają upublicznieniu" - odpisał 25 sierpnia wiceminister Maciej Wąsik, sekretarz kolegium ds. służb specjalnych.
"Około trzech razy"
Na początku sierpnia portal OKO.press i Radio Zet podały, że Kamiński miał spotykać się z sędziami TK.
Radio Zet informowało, że do spotkania doszło w marcu 2017 roku. Rozgłośnia otrzymała potwierdzenie z TK, że do spotkania doszło 8 marca i uczestniczyli w nim prezes Przyłębska i sędzia Muszyński.
"Pani Prezes Julia Przyłębska i pan sędzia Mariusz Muszyński składali panu ministrowi Mariuszowi Kamińskiemu wizytę kurtuazyjną w biurze, w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, po wizycie ministra Kamińskiego, który w lutym br. był w TK z gratulacjami dla pani Prezes" - napisało Biuro Prasowe TK w odpowiedzi na pytania radia.
Z kolei portal Oko.press poinformował, że uzyskał od Trybunału Konstytucyjnego potwierdzenie, iż spotkania z Mariuszem Kamińskim miały miejsce. Ale - jak stwierdził Trybunał - "nie częste". "Minister Kamiński był w Trybunale około 3 razy w okresie 7 miesięcy" - odpowiedział portalowi TK.
"Współdziałanie władz"
Dlaczego spotkania polityka nadzorującego służby specjalne z sędziami rozstrzygającymi zgodność prawa z konstytucją są tak ważne? Otóż, Trybunał ma orzec w sprawie dotyczącej ułaskawienia Kamińskiego. Sędziowie TK mają rozstrzygnąć, czy doszło do sporu kompetencyjnego pomiędzy Sądem Najwyższym, który uznał, że prezydent nie mógł podpisać aktu łaski przed prawomocnym wyrokiem sądowym, a prezydentem, który ministra Kamińskiego ułaskawił. Zdaniem TK spotkania Kamińskiego z sędziami nie naruszały ich niezawisłości i autonomii w orzekaniu.
"Niezależność sądów i niezawisłość sędziów polega na autonomii w orzekaniu, a nie na izolacji od współpracy w ramach funkcjonowania państwa. Spotkania kierownictwa Trybunału i przedstawicieli innych władz państwowych stanowią element konstytucyjnego współdziałania władz" – w ten sposób TK odpowiedziało na pytania OKO.press.
Autor: Mdo/sk / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: | TVN24