Polska

Kaczyński: Sprawa świadczeń nierozwiązana. Ustawa "przepchnięta" przez Sejm

Polska

[object Object]
Matki niepełnosprawnych dzieci kończą protest w Sejmietvn24
wideo 2/24

Sprawa świadczeń pielęgnacyjnych nie została rozwiązana, oczekiwania rodzin są wyższe - powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Sejm uchwalił w piątek ustawę podwyższającą świadczenie pielęgnacyjne dla niepełnosprawnych dzieci.

- Ta sprawa nie została rozwiązana. Uchwalono ustawy, które są poniżej uzasadnionych oczekiwań samych niepełnosprawnych, którzy nie są w stanie prowadzić normalnego życia, i ich rodzin - powiedział Kaczyński.

Dodał, że ustawę "przepchnięto", bo "nikt nie mógł głosować przeciw", bo mimo wszystko była to podwyżka świadczenia.

Wyższe świadczenia

Ustawa podwyższająca świadczenia pielęgnacyjne jest odpowiedzią na protest rodziców niepełnosprawnych dzieci trwający od ponad dwóch tygodni w Sejmie. Projekt przewiduje, że świadczenie od maja wzrośnie do 1000 zł, od 2015 r. do 1200 zł, a od 2016 r. do 1300 zł netto.

Za przyjęciem ustawy głosowało w piątek w Sejmie 436 posłów, jedna osoba była przeciwko, a dwie wstrzymały się od głosu.

Sejm uchwalił także ustawę przywracającą prawo do zasiłków opiekunom dorosłych osób niepełnosprawnych, którzy stracili je w zeszłym roku. Ustawa realizuje grudniowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego.

Rodzice niepełnosprawnych dzieci zakończyli protest. - Nasz postulat został uchwalony. Nie ma sensu głową walić w mur - powiedział Wojciech Kalinowski.

[object Object]
"Nie ma sensu głową walić w mur". Protestujący rodzice opuszczają Sejmtvn24
wideo 2/24

Autor: pk/kka / Źródło: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości