Przyłębska odebrała 74 tysiące złotych ekwiwalentu za urlop. Sama krytykowała takie praktyki

Julia Przyłębska
Przyłębska odwołała rozprawę. Było za mało sędziów
Źródło: TVN24

Julia Przyłębska, która do grudnia pełniła funkcję prezes Trybunału Konstytucyjnego, otrzymała 252 tysięcy złotych brutto odprawy. Dodatkowo za niewykorzystanie 37 dni urlopu Przyłębska odebrała jeszcze ekwiwalent w wysokości 74 tysięcy złotych - informuje "Gazeta Wyborcza". Była prezes wcześniej krytykowała sędziów, którzy kumulują dni urlopowe i zapowiadała, że sama wykorzysta swój urlop w całości.

Informacje o ekwiwalencie za niewykorzystany urlop dla byłej prezes TK Julii Przyłębskiej ujawnił Trybunał Konstytucyjny po tym, jak wystąpiła o nie jedna z obywatelek - pisze "Gazeta Wyborcza". Przyłębska zakończyła swoją kadencję 9 grudnia i przeszła w stan spoczynku.

Julia Przyłębska zrezygnowała z funkcji prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Eksperci tłumaczą, dlaczego to zrobiła
Źródło: Arleta Zalewska/Fakty TVN

"Uprzejmie informujemy, że wskutek zakończenia kadencji sędziego TK i przejścia w stan spoczynku Pani Julii Przyłębskiej wypłacono jednorazową odprawę pieniężną w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia, tj. 252 207,36 zł brutto" - przekazała - jak podaje "Wyborcza" - obsługa medialna TK.

Oprócz tej kwoty Przyłębska otrzymała również ekwiwalent za niewykorzystane dni urlopowe. "Wypłacono ekwiwalent pieniężny za 37 dni przysługującego, niewykorzystanego bieżącego urlopu wypoczynkowego w kwocie 74 344,11 zł brutto" - przekazał TK. "Decyzja o wypłacie tych środków podjęta została zgodnie z obowiązującymi przepisami przez Dyrektora Kancelarii TK" - dodano.

Zdjęcie z 9 grudnia 2024 roku
Julia Przyłębska i Andrzej Duda
Źródło: Radek Pietruszka/PAP

37 dni urlopu

Przyłębska wcześniej krytykowała innych sędziów za kumulowanie urlopów, co skutkowało koniecznością wypłacania ekwiwalentów. Zapowiadała, że swój urlop planuje wykorzystać w całości. Była prezes wysłała też na przymusowy urlop, co tłumaczyła właśnie koniecznością wypłacania później ekwiwalentów, między innymi wiceprezesa Trybunału Konstytucyjnego profesora Stanisława Biernata w 2017 roku.

Nie tylko Przyłębska, ale również inni sędziowie Trybunału zebrali wiele niewykorzystanych dni urlopowych.

Jak pisze "Wyborcza", w zeszłym roku Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła kontrolę, która wykazała, że zaległości urlopowe za lata 2020-2023 miało 14 z 15 orzekających w Trybunale osób, a sięgały one od 31 do 128 dni. Przyłębska w tym czasie zebrała 56 takich niewykorzystanych dni, jak podał PIP, nie odebrała w ogóle urlopu za 2023 rok. PIP nakazała wtedy udzielić sędziom zaległych urlopów, a Przyłębska zapewniała w kwietniu zeszłego roku, że zamierzają wszyscy wykorzystać urlop w całości przed końcem kadencji.

Jak pisze "Wyborcza", z informacji TK wynika, że Przyłębska wykorzystała zaległe dni za lata 2022-2023, ale nie wykorzystała 37 dni urlopu za rok ubiegły. W grudniu, przed przejściem w stan spoczynku, w Telewizji Republika informowała, że zaległego urlopu nie ma.

Ustawy o Trybunale Konstytucyjnym trafiły do Trybunału Julii Przyłębskiej
Źródło: Arleta Zalewska/Fakty TVN

Mniej wyroków

Dodatkowo, jak pisaliśmy w Konkret24, w Trybunale Konstytucyjnym za kadencji Przyłębskiej we wszystkich sprawach zgłoszonych do TK zapadło prawie o połowę mniej wyroków niż za prezesury Andrzeja Rzeplińskiego. Publikowaliśmy stan na koniec 2023 roku.

Zmalała również liczba spraw wniesionych do TK - co powinno raczej wpływać na usprawnienie jego pracy, a tak się nie stało. Od 2017 do 2022 roku liczba wyroków spadała: z zaledwie 36 do 14. Było to najmniej od 20 lat. W 2023 roku TK wydał 22 wyroki.

Tymczasem pod kierownictwem prof. Rzeplińskiego TK wydawał rocznie 60-70 wyroków (najwięcej w latach 2013 i 2014 - po 71). 

Praca Trybunału Konstytucyjnego 2011-2023
Praca Trybunału Konstytucyjnego 2011-2023
Oglądaj TVN24 na żywo
Dowiedz się więcej:

Oglądaj TVN24 na żywo

Czytaj także: