Biden wśród uchodźców na Stadionie Narodowym: nie mówię po ukraińsku, ale powiedzcie jej, że chcę ją zabrać do domu

Aktualizacja:
Autor:
mart//now
Źródło:
TVN24, PAP

Na Stadionie Narodowym prezydent USA Joe Biden rozmawiał z uchodźcami z Ukrainy. W pewnym momencie wziął na ręce ukraińską dziewczynkę. - Nie mówię po ukraińsku, ale powiedzcie jej, że chcę ją zabrać do domu. Mam w domu cztery małe dziewczynki, wnuczki i wiecie co? Kochają swojego dziadzię, a ja szaleję na ich punkcie - mówił.

Prezydent USA Joe Biden, który od piątku przebywa z dwudniową wizytą w Polsce, po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą pojechał na Stadion Narodowy, gdzie między innymi działa punkt nadawania numerów PESEL uchodźcom z Ukrainy. Na miejscu powitali go premier Mateusz Morawiecki i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Joe Biden przybył na Stadion NarodowyTVN24

Biden: pomożemy wam i odzyskacie swój dom

Następnie prezydent USA, w nieformalnym stroju - w czapce baseballowej i bez krawata - udał się na spotkanie z uchodźcami z Ukrainy i z wolontariuszami, którzy na Stadionie Narodowym wydają posiłki osobom uciekającym przed wojną. Sam spróbował też kilku potraw.

Prezydent USA rozmawiał z uchodźcami z Ukrainy. W pewnym momencie wziął na ręce ukraińską dziewczynkę. - Jaka duża! - stwierdził. - Nie mówię po ukraińsku, ale powiedzcie jej, że chcę ją zabrać do domu. Mam w domu cztery małe dziewczynki, wnuczki i wiecie co? Kochają swojego dziadzię, a ja szaleję na ich punkcie - dodał.

Joe Biden spotkał się z uchodźcami z UkrainyTVN24

Jedna z kobiet z Ukrainy dziękowała mu za pomoc. - Liczymy na to, że przy waszym wsparciu damy radę zrobić tak, żeby w naszym kraju wszystko zakończyło się dobrze - mówiła. - Doczekamy się, aż wrócą nasi chłopcy do domów. Liczymy na to - dodała.

- Pomożemy wam i odzyskacie swój dom. Każde miasto, każdą wieś odbudujemy - powiedział Biden. - Wierzymy wam - odparła kobieta.

Biden: Pomożemy wam, odzyskacie swój dom. Każde miasto, każdą wieś odbudujemy
Biden: pomożemy wam, odzyskacie swój dom. Każde miasto, każdą wieś odbudujemyTVN24

Zdjęcia z prezydentem USA

Prezydentowi Bidenowi na Stadionie Narodowym towarzyszył także amerykańsko-hiszpański szef kuchni Jose Andres, który wraz ze swoją organizacją charytatywną World Central Kitchen pomaga uchodźcom z Ukrainy, między innymi na przejściu granicznym w Medyce, organizując kuchnie polowe.

Obecni na Stadionie Narodowym robili sobie z amerykańskim politykiem zdjęcia, a ten chętnie pozował.

Prezydent USA na Stadionie NarodowymPAP

Po spotkaniu Biden zamieścił wpis na swoim profilu na Twitterze. "Dziś po południu odwiedziłem ukraińskich uchodźców, którzy przybyli do Polski. Nawet nie mówiąc tym samym językiem, łatwo jest dostrzec w ich oczach prawdziwą karuzelę emocji. Pragnę podziękować mojemu przyjacielowi, kucharzowi Jose Andresowi, jego zespołowi i wszystkim mieszkańcom Warszawy za otwarcie swych serc" - napisał.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mart//now

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości