Joe Biden rozmawiał z Tomaszem Grodzkim. Marszałek Senatu o tym, co usłyszał od prezydenta USA

Źródło:
TVN24
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki o tym, co usłyszał od prezydenta USA
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki o tym, co usłyszał od prezydenta USATVN24
wideo 2/22
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki o tym, co usłyszał od prezydenta USATVN24

Prezydent USA Joe Biden rozmawiał we wtorek w Warszawie z przedstawicielami polskiej opozycji. Jednym z nich był marszałek Senatu Tomasz Grodzki, który w środowych "Faktach po Faktach" opowiedział o swej wymianie zdań z amerykańskim przywódcą. - Usłyszałem: "keep going, do your job". "Róbcie swoje". I tak dalej będziemy robić, jak robimy od ponad trzech lat - dodał polityk Koalicji Obywatelskiej.

Prezydent Joe Biden zakończył w środę wizytę w Polsce. Dzień wcześniej amerykański przywódca wygłosił przemówienie do narodu polskiego w Arkadach Kubickiego. Po nim rozmawiał z polskimi politykami, w tym z przedstawicielami opozycji - liderem PO Donaldem Tuskiem, prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim oraz marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim.

Grodzki: usłyszałem "róbcie swoje"

Marszałek Grodzki w środowych "Faktach po Faktach" został zapytany o to, co usłyszał w trakcie rozmowy z prezydentem Bidenem. Zaznaczył, że amerykański przywódca był dobrze poinformowany, z kim rozmawia. - Mówił, że Senat w Ameryce broni demokracji. Ja mu powiedziałem, że my też bronimy demokracji - relacjonował Tomasz Grodzki.

- Usłyszałem: "keep going, do your job". "Róbcie swoje". I tak dalej będziemy robić, jak robimy od ponad trzech lat – dodał marszałek.

Grodzki o przemówieniu Bidena: brzmiało bardzo mocno

Odnosząc się do wtorkowego wystąpienia Bidena, Grodzki ocenił, że "w przemówieniu pana prezydenta nie było jednego zbędnego słowa". - Byłem pod wrażeniem jego precyzji wypowiedzi. (…) Padło, że "atak na jednego członka NATO jest atakiem na wszystkich" i jest to "święta przysięga". To brzmiało bardzo mocno - uznał.

Przywołał również odniesienie Bidena do Mołdawii. - Akurat siedziałem obok pani prezydent Mołdawii Mai Sandu. Byliśmy zresztą kilka tygodni temu [w Mołdawii - red.], aby ich wspierać w trudnej walce o dołączenie do rodziny krajów demokratycznych - przypomniał.

Grodzki o przemówieniu Bidena: nie było tam jednego zbędnego słowa
Grodzki o przemówieniu Bidena: nie było tam jednego zbędnego słowaTVN24

Marszałek Senatu: Polska, jako naturalny lider tej części Europy, odgrywa bardzo ważną rolę

Grodzki pytany był również o wypowiedź szefa prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcina Przydacza, który w środę ocenił, że stosunki polsko-amerykańskie są "najsilniejsze w historii". - Są bardzo dobre, natomiast przypomnę, że ten alians polsko-amerykański trwa od czasu Kościuszki, Pułaskiego, gdzie myśmy walczyli za ich wolność - odparł.

- Im silniejszy jest sojusz wielkiego mocarstwa z trwałym i jednoznacznym sojusznikiem Ameryki, jakim jest Polska od stuleci, tym jest lepiej dla Polski i pewnie lepiej dla Ameryki - przyznał.

Marszałek Senatu podkreślił także, że "Polska, od kiedy dołączyła do rodziny krajów NATO i do Wspólnoty europejskiej i utrwala swój sojusz ze Stanami Zjednoczonymi, była, jest i będzie bezpieczna i to w bardzo mocnej formie wybrzmiało wczoraj". - Polska, jako naturalny lider tej części Europy, odgrywa bardzo ważną rolę i pozostaje się z tego cieszyć - zaznaczył.

Grodzki: jedyny temat, gdzie opozycja z rządzącymi zgadza się niemal całkowicie

Grodzki odniósł się również do wypowiedzi Andrzeja Dudy z wywiadu dla TVN24, w którym prezydent RP przyznał, że w rozmowie z Bidenem zwrócił się o przemieszczenie do Polski amerykańskiego sprzętu wojskowego. - To jest dobra wiadomość, aczkolwiek trzeba patrzeć na to szeroko. My jesteśmy strukturą NATO. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to niedługo Bałtyk stanie się wewnętrznym morzem NATO. Budowanie nowej architektury bezpieczeństwa w świetle imperialistycznej, agresywnej polityki Rosji to jest bardziej skomplikowany proces niż tylko zapełnianie magazynów bronią i amunicją - powiedział marszałek Senatu.

- Jeśli idzie o kwestię wojny w Ukrainie, to jest chyba jedyny temat, gdzie opozycja z rządzącymi w zasadzie zgadza się niemal całkowicie. Różnimy się w detalach - dodał.

Marszałek Senatu skomentował decyzję prezydenta Dudy o zwołaniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. - Zawsze wymiana informacji jest ważna. Dość długo pan prezydent nie zwoływał Rad Bezpieczeństwa Narodowego i mieliśmy o to pewne pretensje. Teraz one są częściej i to dobrze, bo jeżeli mamy wspierać zwierzchnika polskich Sił Zbrojnych, to musimy mieć informacje - wyjaśnił.

"Jestem tym wszystkim głęboko zmartwiony"

Andrzej Duda w rozmowie z TVN24 odnosił się także do kwestii nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, którą skierował do Trybunału Konstytucyjnego. Ustawa ta miała zrealizować tzw. kamień milowy, od którego uzależniona jest wypłata środków z Krajowego Planu Odbudowy.

Pytany o to marszałek Grodzki zaznaczył, że "Senat już dawno przygotował swoje propozycje zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym oraz nową inicjatywę legislacyjną o Krajowej Radzie Sądownictwa".

- Jestem tym wszystkim głęboko zmartwiony, bo w wielu krajach, w tym u naszych sąsiadów, te pieniądze już pracują, już budują Produkt Krajowy Brutto tych krajów. A u nas z idiotycznych powodów i z powodu dziwacznej polityki tak zwanej Zjednoczonej Prawicy tych pieniędzy ciągle nie ma i perspektyw na to, że je dość szybko otrzymamy, raczej też nie ma - mówił.

Grodzki: nie można tak majstrować przy Kodeksie wyborczym

Na środowym posiedzeniu Senat zaproponował poprawkę do ustawy wiatrakowej, która przewiduje zmniejszenie minimalnej odległości turbin wiatrowych od zabudowań do 500 metrów. - W takim kształcie 500 metrów tę ustawę przyniósł rząd. (…) Wróciliśmy do tych 500 metrów, bo ta - wydaje się niewielka - różnica między 500 a 700 metrów od zabudowań powoduje, że w ludnych województwach, jak mazowieckim czy śląskim, ponad 50 procent obszaru byłoby wyłączone - tłumaczył Grodzki.

Senat odrzucił nowelizację Kodeksu wyborczego. Dlaczego izba wyższa podjęła taką decyzję? Grodzki wyjaśnił, że "nie można zmieniać Kodeksu wyborczego na sześć miesięcy przed terminem ogłoszenia wyborów". - Nie można tak majstrować przy Kodeksie wyborczym, nie tylko z powodu zapisów dokumentowych, ale z powodu zwykłej przyzwoitości - dodał.

Autorka/Autor:ft//rzw

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Grodzki/twitter

Pozostałe wiadomości

Komenda Stołeczna Policji poinformowała, że policjant, który postrzelił swojego kolegę podczas interwencji na ulicy Inżynierskiej w Warszawie, pełnił służbę od ponad roku. W związku ze śmiercią funkcjonariusza prokuratura wszczęła śledztwo. Według ustaleń dziennikarza tvn24.pl, policjant, który strzelał, był bardzo dobrze oceniany przez przełożonych.

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Politycy Prawa i Sprawiedliwości robią wszystko, by przekonywać wyborców, że będzie to kandydat niezależny - powiedziała na antenie TVN24 dziennikarka "Faktów" TVN Arleta Zalewska, nawiązując do niedzielnego wydarzenia w Krakowie, gdzie PiS, na czele z Jarosławem Kaczyńskim, ma ogłosić poparcie dla kandydata na prezydenta w przyszłorocznych wyborach. Spotkanie - jak przekonuje partia - ma mieć charakter "obywatelski".

"Politycy PiS robią wszystko, by przekonywać wyborców, że będzie to kandydat niezależny"

"Politycy PiS robią wszystko, by przekonywać wyborców, że będzie to kandydat niezależny"

Źródło:
tvn24.pl

Do tragicznego wypadku trzech aut doszło w Przyłubiu (woj. kujawsko-pomorskie). Dwie osoby zginęły na miejscu, trzy trafiły do szpitala.

Łódź spadła z przyczepy i uderzyła w jadący samochód. Dwie osoby zginęły

Łódź spadła z przyczepy i uderzyła w jadący samochód. Dwie osoby zginęły

Źródło:
tvn24.pl

Po kilku zimnych dniach teraz czeka nas raptowny wzrost temperatury. Co w pogodzie czeka nas do końca listopada i jak zacznie się grudzień? Czy wróci mróz? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nagłe i duże ocieplenie

Pogoda na 16 dni: nagłe i duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Prawo i Sprawiedliwość w niedzielę po południu ogłosi decyzję w sprawie swojego kandydata w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Jako najbardziej prawdopodobne wskazuje się dwa nazwiska - Karol Nawrocki i Przemysław Czarnek. Przypominamy, kim są potencjalni kandydaci.

Miesiące spekulacji, zostały dwa nazwiska. Na kogo postawi PiS?

Miesiące spekulacji, zostały dwa nazwiska. Na kogo postawi PiS?

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Jarosław Kaczyńskie kompletnie niepoważnie podchodzi do tych wyborów. Pokazuje to ten casting na kandydata - powiedziała w "Kawie na ławę" Joanna Scheuring-Wielgus z Lewicy. - Wy się rzeczywiście wstydzicie za swoją politykę - mówił do przedstawicieli PiS Cezary Tomczyk z KO. Andrzej Dera z kancelarii prezydenta przekonywał, że Karol Nawrocki, prawdopodobny kandydat PiS, "ma cechy osobowościowe, które go predysponują do tego, żeby ubiegać się" o prezydenturę.

"Niepoważny casting" bez "frontmanów PiS". Czy Nawrocki "ma cechy, by wygrać maraton"?

"Niepoważny casting" bez "frontmanów PiS". Czy Nawrocki "ma cechy, by wygrać maraton"?

Źródło:
TVN24

W niedzielę poznamy kandydata PiS na prezydenta. Zdaniem politologa dr Tomasza Słomki zapowiedź poparcia bezpartyjnego kandydata wskazuje na Karola Nawrockiego. - Nawrocki może wejść w swoistą legendę polityczną o swojej bezpartyjności - stwierdził. Dodał, że fakt jego małej rozpoznawalności może być z jednej strony słabością, a z drugiej atutem. - Można mu przypisać pewną nową narrację, nową historię - powiedział Słomka.

Dylemat PiS. "Negatywny elektorat jest równie problematyczny, co nierozpoznawalność"

Dylemat PiS. "Negatywny elektorat jest równie problematyczny, co nierozpoznawalność"

Źródło:
TVN24

- Mieszkam w stumetrowym domu, samotnie wychowuję dwoje dzieci. Dom podzielony jest na pół. Rodzice mają osobne liczniki. Oni płacą około dwieście złotych za prąd, a ja - mając fotowoltaikę - dwadzieścia tysięcy złotych - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Agnieszka z Rudy Kozielskiej. - Jeden z największych rachunków, o którym mam wiedzę wyniósł 80 tysięcy złotych, a mówimy o zwykłych domach - komentuje Izabela Dąbrowska-Antoniak, koordynator do spraw negocjacji przy prezesie Urzędu Regulacji Energetyki.

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

Źródło:
tvn24.pl
Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Kolejnym celem ataku sił ukraińskich z użyciem pocisków ATACMS i Storm Shadow może być obwód rostowski w Rosji, miejsce dużej koncentracji wojsk rosyjskich, przerzucanych na front - pisze amerykański dziennik "Wall Street Journal". Jak dotąd Ukraińcy, według doniesień medialnych, użyli zachodnich pocisków do ataków w obwodach briańskim i kurskim.  

Ukraińcy mają zgodę na uderzenia w głąb Rosji. "WSJ": to może być kolejny cel

Ukraińcy mają zgodę na uderzenia w głąb Rosji. "WSJ": to może być kolejny cel

Źródło:
"Wall Street Journal", tvn24.pl

Kolejna w ciągu kilku dni fala intensywnych opadów deszczu spowodowała lokalne powodzie na północy Kalifornii. Zalanych jest wiele dróg, a na niektórych da się poruszać tylko łodziami. Jak opisuje część mieszkańców, woda powodziowa dotarła do ich domów tak szybko, że nie mieli czasu na ewakuację.

"To przyszło naprawdę szybko"

"To przyszło naprawdę szybko"

Źródło:
Reuters, CBS News, tvnmeteo.pl

Minister rolnictwa Czesław Siekierski przyjechał w niedzielę na rozmowy z rolnikami blokującymi przejście graniczne w Medyce. Zapewniał, że jego resort razem z ministerstwem rozwoju przygotowują negatywne stanowisko do umowy handlowej między UE a krajami Mercosur. Tłumaczył, co się stało ze spełnieniem postulatu o umorzeniu czwartej raty podatku rolnego. - Sytuacja się zmieniła - wyjaśniał.

Minister rolnictwa na przejściu w Medyce: sytuacja się zmieniła

Minister rolnictwa na przejściu w Medyce: sytuacja się zmieniła

Źródło:
PAP

Centymetr kwadratowy - tyle zostało wymierającego w Polsce gatunku mchu na torfowisku na Lubelszczyźnie. Samorządowcy wciąż wydają zgody na eksploatację torfu, nieraz mimo sprzeciwów regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, bo wartość torfowisk w kontekście zmian klimatycznych i zapobieganiu powodziom jest nie do przecenienia. W Starym Stręczynie sprawą zajmuje się już prokuratura.

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Źródło:
tvn24.pl

890 błędów, z czego ponad 200 o charakterze krytycznym zawierała dokumentacja projektowa rozbudowy szpitala we Włocławku. W efekcie dwa nowe budynki, które miały być gotowe w 2023 roku do teraz znajdują się w stanie surowym i nie zostaną oddane do użytku wcześniej niż za trzy lata. A cała inwestycja zamiast planowanych 155 milionów będzie kosztować ponad 400 milionów złotych.

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Źródło:
tvn24.pl

Urzędnicy z podkrakowskich Myślenic opiniowali wnioski fundacji, w której zarządzie zasiadała ich przełożona - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. Organizacja w ciągu niecałych trzech lat otrzymała kilkadziesiąt tysięcy złotych w miejskich dotacjach. W sprawie jest też wątek polityczny i przewrót przed wyborami.

Miejskie dotacje dla fundacji urzędniczki, wnioski oceniali jej podwładni. Kontrola NIK

Miejskie dotacje dla fundacji urzędniczki, wnioski oceniali jej podwładni. Kontrola NIK

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę po południu odbędzie się konwencja PiS z udziałem prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Według zapowiedzi, partia ma ogłosić decyzję dotyczącą poparcia bezpartyjnego kandydata na prezydenta. Według nieoficjalnych informacji będzie to szef IPN Karol Nawrocki.

PiS poprze "bezpartyjnego kandydata". Dziś konwencja i wystąpienie Kaczyńskiego

PiS poprze "bezpartyjnego kandydata". Dziś konwencja i wystąpienie Kaczyńskiego

Źródło:
PAP

W Nowym Jorku mieszka najwięcej miliarderów na świecie - aż 144. Około 30 procent najbogatszych osób na Ziemi to mieszkańcy zaledwie 15 miast.

To miasto ma największy odsetek miliarderów na metr kwadratowy

To miasto ma największy odsetek miliarderów na metr kwadratowy

Źródło:
PAP

Szefowa sztabu generalnego kanadyjskiej armii generał Jennie Carignan skrytykowała publicznie kandydata na sekretarza obrony USA Pete'a Hegsetha, wysuniętego przez prezydenta elekta USA Donalda Trumpa. Ten jest zdania, że kobiety i mężczyźni nie powinni razem służyć w jednostkach frontowych.

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

Źródło:
PAP

Kanadyjski rząd federalny przeprosił za zabicie w latach 50. i 60. XX wieku ponad tysiąca inuickich psów i zapowiedział wypłacenia 45 milionów dolarów odszkodowania. Oficjalne przeprosiny przedstawił w sobotę minister ds. relacji między Koroną a rdzennymi narodami Gary Anandasangaree.

Kanada przeprasza za zabicie ponad tysiąca psów

Kanada przeprasza za zabicie ponad tysiąca psów

Źródło:
PAP

W Kazachstanie pojawiły się plany, by cyrylicę zamienić na alfabet łaciński. - Pod rządami sowieckiego reżimu narzucono nam rosyjski alfabet i zakazano zmieniać choćby jedną literę, chociaż połowa z tych liter w ogóle nie pasuje do języka kazachskiego - tłumaczy profesor Jerden Każybek. Problem w tym, że językoznawcy nie mogą dojść do porozumienia i wypracować jednej, kanonicznej wersji nowego alfabetu, w której litery odpowiadałyby dźwiękom tamtejszego języka.

Naród bez własnego alfabetu chce odczarować "język przeszłości"

Naród bez własnego alfabetu chce odczarować "język przeszłości"

Źródło:
PAP

W niedzielę drogi mogą być śliskie po marznących opadach. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gołoledzią na południu i południowym wschodzie Polski. Groźny ma być także silny wiatr.

Niebezpieczna gołoledź na drogach. IMGW ostrzega

Niebezpieczna gołoledź na drogach. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW
"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Policjanci z Warszawy poszukują 9-letniej Zosi i jej 31-letniej mamy. Dziewczynkę ostatni raz widziano w mieszkaniu przy ulicy Maltańskiej w Warszawie. Ojciec ostatni kontakt z dzieckiem miał 10 listopada.

Zaginięcie 9-latki i jej mamy. Policja prosi o pomoc

Zaginięcie 9-latki i jej mamy. Policja prosi o pomoc

Źródło:
tvn24.pl

Świeżość jest zawsze atutem w kampaniach i na to też może liczyć kandydat Prawa i Sprawiedliwości - powiedziała w "Faktach po Faktach" politolożka dr Anna Materska-Sosnowska. PiS ma ogłosić kandydata w niedzielę, ale pojawiają się już głosy, że może nim być prezes IPN Karol Nawrocki. Politolog dr hab. Sławomir Sowiński wskazywał, że niedocenienie wartości małej rozpoznawalności Nawrockiego, "to jest pierwszy krok, którego powinien dzisiaj wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego".

"Pierwszy krok, którego powinien wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego"

"Pierwszy krok, którego powinien wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego"

Źródło:
TVN24
Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W sobotę 23 listopada w Hadze odbyła się kolejna edycja konferencji Poland 2.0 Summit. Zrzesza ona młodych Polaków z całego świata. To okazja do poszerzania wiedzy, nawiązania kontaktów i współpracy z polskimi przedsiębiorcami.

Co jest prawdą, a co fake newsem? Wyzwanie dla mediów w zmieniającej się rzeczywistości

Co jest prawdą, a co fake newsem? Wyzwanie dla mediów w zmieniającej się rzeczywistości

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o długo wyczekiwanej premierze filmu "Gladiator 2" Ridley'a Scotta, nowym gospodarzu Oscarów oraz przyszłorocznym line up'ie festiwalu Open'er.

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Źródło:
tvn24.pl