Co z sądownictwem po wyborach? Kaczyński: ostatnia barykada, będziemy reformować

[object Object]
Marcin Horała z PiS przywołał na debacie wyborczej artykuł 180 konstytucjitvn24
wideo 2/35

Zmiany w sądownictwie to jeden z symboli upływającej kadencji rządów Prawa i Sprawiedliwości. Prezes partii Jarosław Kaczyński w ramach trwającej kampanii odwoływał się do tematu reformy wymiaru sprawiedliwości i zapowiedział, że w razie wygranej w wyborach PiS wróci do wprowadzania zmian. Politycy PiS - w tym Marcin Horała, który wziął udział w wyborczej debacie w TVN24 - przekonują, że podstawą do przeprowadzania reformy jest między innymi artykuł 180 konstytucji.

We wtorkowej debacie wyborczej w TVN24 prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zarzucił posłowi PiS Marcinowi Horale, że partia rządząca "wielokrotnie sponiewierała konstytucję". Odwołał się między innymi do zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym dotyczących przechodzenia sędziów w stan spoczynku.

- Wprost złamali konstytucję. Wycofali się później z tego pod naporem Unii Europejskiej, pod naporem społecznym. Ale to nie zmienia ich głównej winy, którą jest nieprzestrzeganie konstytucji i nieszanowanie demokratycznego państwa prawa - mówił szef ludowców.

Horała, odpowiadając na te zarzuty, zaznaczył, że wypowiedź Kosiniaka-Kamysza to "czysta demagogia". - Słyszymy o łamaniu konstytucji. Zero przywołania jakichkolwiek artykułów. To ja państwu przeczytam - powiedział Horała i przytoczył ustęp 4. i 5. artykułu 180. konstytucji.

Głoszą one: "4. Ustawa określa granicę wieku, po osiągnięciu której sędziowie przechodzą w stan spoczynku" oraz "5. W razie zmiany ustroju sądów lub zmiany granic okręgów sądowych wolno sędziego przenosić do innego sądu lub w stan spoczynku z pozostawieniem mu pełnego uposażenia".

Kaczyński: jeśli społeczeństwo nam zaufa, wrócimy do reformy

7 października w Polsat News prezes PiS Jarosław Kaczyński przyznał, że "jeżeli chodzi o sądy, to (...) były trudności z przeprowadzeniem reformy, mimo jej pełnej zgodności z polską konstytucją".

Prezes PiS również - tak jak Horała - powoływał się na konstytucję. - My, jeżeli tylko społeczeństwo nam zaufa, do tego wrócimy. Mamy mocną podstawę. Artykuł 180, ustęp 5 Konstytucji, daje pełne prawo do przeprowadzenia takiej reformy. I my do tego artykułu będziemy nawiązywać, będziemy to prowadzić. Bez głębokiej reformy sądów, w ogóle naprawienie państwa jest bardzo trudne, bo to jest taka jakby ostatnia barykada, ostatni szczebel decyzyjny w bardzo wielu sprawach, i to nie tylko takich, które odnoszą się do spraw cywilnych czy karnych, ale także administracyjnych - podkreślił Kaczyński.

Według prezesa PiS polskie sądownictwo trzeba naprawić. - Potrzebna jest reforma polskiego sądownictwa i ta reforma ma podstawy w konstytucji - wskazywał. - My nie chcemy oczywiście żadnych konfliktów z Unią Europejską, ale w traktatach europejskich nie ma nic o tym, że Unia Europejska może nam zabraniać reformowania sądownictwa - to są wszystko rzeczy wymyślone - zaznaczył prezes Prawa i Sprawiedliwości.

Ziobro: jest ogromny obszar do zmian

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przyznał 15 września na spotkaniu w Łomży, że nie udało się rządowi PiS zrealizować w tej kadencji reformy sądownictwa. - Tu, niestety, nie poszło nam tak, jak byśmy sobie życzyli, na skutek ogromnej wojny, która została, nie tyle nawet nam, ale przy okazji polskim obywatelom, polskiej demokracji, wypowiedziana, przez totalną opozycję w Sejmie, elity sędziowskie, które nie chciały zgodzić się na utratę wpływu i władzy i wreszcie - przez Komisję Europejską i siły europejskie, które zdecydowały się rzucać nam piach w tryby wielkiej reformy, którą przygotowywaliśmy - mówił.

- Naszym celem jest sfinalizować to, co zaczęliśmy również w tym obszarze. I jestem przekonany, że jeśli dostaniemy mandat wyborczy, to spowodujemy jakościową zmianę w polskim sądownictwie - zapowiadał Ziobro.

- Tam jest ogromny obszar do zmian, można powiedzieć stajnia Augiasza. Jest tam wiele złego, wiele krzywd też ludzi spotyka - poprzez niesprawiedliwe orzeczenia, poprzez nierychliwy wymiar sprawiedliwości, trwające miesiącami sprawy. Ale jestem przekonany, że można zrobić tam też zmiany, które przełożą się na jakość życia Polaków, że będą to zmiany dostrzegalne i odczuwalne przez państwa - mówił do uczestników spotkania.

Morawiecki: PiS na pewno będzie kontynuować tę reformę

Również premier Mateusz Morawiecki 8 października w wywiadzie dla Interii podkreślał, że PiS "na pewno będzie kontynuować tę reformę".

- Mamy konstytucyjne prawo do reformowania wymiaru sprawiedliwości i ta reforma jest niezwykle potrzebna - potwierdza to 80 procent polskich obywateli - powiedział wówczas szef rządu.

Art. 180. 1. Sędziowie są nieusuwalni. 2. Złożenie sędziego z urzędu, zawieszenie w urzędowaniu, przeniesienie do innej siedziby lub na inne stanowisko wbrew jego woli może nastąpić jedynie na mocy orzeczenia sądu i tylko w przypadkach określonych w ustawie. 3. Sędzia może być przeniesiony w stan spoczynku na skutek uniemożliwiających mu sprawowanie jego urzędu choroby lub utraty sił. Tryb postępowania oraz sposób odwołania się do sądu określa ustawa. 4. Ustawa określa granicę wieku, po osiągnięciu której sędziowie przechodzą w stan spoczynku. 5. W razie zmiany ustroju sądów lub zmiany granic okręgów sądowych wolno sędziego przenosić do innego sądu lub w stan spoczynku z pozostawieniem mu pełnego uposażenia. Konstytucja RP

Autor: ads//now / Źródło: TVN24, PAP

Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości