Modernizacja Służby Więziennej, budowa nowych więzień, rozszerzenie systemu dozoru elektronicznego, zwiększenie liczby pracujących więźniów, zmiany w resocjalizacji. Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki zapowiedział "rewolucję w więziennictwie".
Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki wraz z dyrektorem generalnym Służby Więziennej (SW) generałem Jackiem Kitlińskim przedstawili we wtorek podczas konferencji w Ministerstwie Sprawiedliwości założenia planowanej reformy funkcjonowania Służby Więziennej i systemu resocjalizacji w Polsce. Jaki przekonywał, że po 1989 roku SW była jedyną służbą mundurową, która nie przeszła modernizacji. Dziś 30-tysięczna SW to trzecia co do liczebności służba mundurowa w Polsce.
Dozór elektroniczny
System odbywania kary pozbawienia wolności w ramach dozoru elektronicznego ma być rozszerzony na:
- osoby skazane na karę pozbawienia wolności do roku i sześciu miesięcy (obecnie – do roku);
- więźniów odbywających przerwę w karze;
- stwarzających zagrożenie sprawców przestępstw na tle seksualnym;
- mających zaburzenia psychiczne, wobec których po wyjściu na wolność zastosowano nadzór, a nie zostali skierowani do ośrodka specjalnego.
Jaki powiedział, że wkrótce projekt trafi do Sejmu. Według Ministerstwa Sprawiedliwości dozór lepiej służy resocjalizacji, a państwa nie naraża na wysokie koszty związane z pobytem skazanego w więzieniu. Koszt pobytu skazanego w zakładzie karnym lub areszcie wynosi bowiem około 3100 zł miesięcznie, a koszt dozoru elektronicznego – zaledwie 331 zł miesięcznie.
Nowe więzienia
Według Jakiego, w Polsce ma powstać 5-6 nowoczesnych jednostek penitencjarnych. Pierwsza budowa ruszy już w tym roku.
Wiceminister zapowiedział jednocześnie likwidację lub przekształcenie mniejszych więzień i aresztów, z których wiele powstało jeszcze w dziewiętnastym wieku, a które często znajdują się w centrach miast, są nierentowne i trudne do pilnowania. Generał Kitliński dodał, że oznacza to m.in. polepszenie warunków odbywania kar.
Praca dla więźniów
Plany zakładają dalsze zwiększenie liczby pracujących więźniów. W ciągu roku funkcjonowania programu "Praca dla więźniów" zatrudnienie skazanych wzrosło z około 24 tysięcy do niemal 32 tysięcy W ramach programu otwarto już trzy hale produkcyjne. W tym roku do użytku zostaną oddane dwie następne, a rozpoczęto budowę 12 kolejnych.
"Dom przejściowy"
Według Ministerstwa Sprawiedliwości przełomem w systemie resocjalizacji więźniów jest planowana w Kaliszu budowa pierwszego w Polsce tzw. "domu przejściowego", do którego trafiać będą więźniowie na kilka miesięcy przed końcem kary więzienia. Takie placówki, mające półotwarty charakter (osadzeni chodzą do pracy i stopniowo przyzwyczajają się do funkcjonowania na wolności) z powodzeniem działają m.in. w Norwegii. Jako najskuteczniejsze metody resocjalizacji resort rekomenduje zatrudnienie oraz nauczanie.
Nowa uczelnia i instytut badawczy
Utworzona ma zostać Państwowa Akademia Więziennictwa, która będzie kształcić na studiach pierwszego i drugiego stopnia przyszłą kadrę oficerską i dowódczą Służby Więziennej. Powołany miałby też zostać Instytut Kryminologii, który byłby instytucją badawczo-rozwojową zajmującą się problematyką resocjalizacji, kryminologii i bezpieczeństwa publicznego. Prowadziłby też projekty badawcze systemu penitencjarnego w Polsce.
Co z funkcjonariuszami
Nikt z funkcjonariuszy i pracowników cywilnych Służby Więziennej nie straci pracy w związku z modernizacją polskiego więziennictwa - zapewnił gen. Kitliński. Dodał, że jeszcze w maju będzie podwyżka dla funkcjonariuszy. Była ona zaplanowana w uchwalonym w 2016 r. programie modernizacji SW w latach 2017-20, który wszedł w życie 1 stycznia 2017 r. Łącznie na ten program zostanie przeznaczone 1,5 miliarda złotych. Reforma zakłada też podniesienie umiejętności strzeleckich i sprawności fizycznej funkcjonariuszy Służby Więziennej, budowę strzelnic, utworzenie zespołów strzelców wyborowych, jak również powołanie klubu sportowego SW, w którym funkcjonowały będą sekcje strzeleckie.
"Przywracanie etosu"
Podczas konferencji zapowiedziano, że 30 czerwca bieżącego roku odbędzie się uroczysta promocja oficerów Służby Więziennej z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Dzień wcześniej zorganizowana będzie międzynarodowa konferencja szefów służb penitencjarnych państw Unii Europejskiej. Kitliński dodał, że będzie też można wtedy zwiedzać dawny areszt przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, gdzie powstaje Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Jaki dodał, że muzeum to powstaje przy udziale Służby Więziennej, co jest jednym z elementów przywracania jej etosu. Inne elementy przywracania etosu to nawiązywanie do tradycji Służby Więziennej z lat II Rzeczpospolitej, zaangażowanie funkcjonariuszy w edukację patriotyczną, uroczystości państwowe, tworzenie miejsc pamięci i oddawanie czci bohaterom.
Autor: bpm//rzw / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24