Jak odnaleźć przestępcę? Najpierw policyjny rysownik, na podstawie zeznań świadków, tworzy rysopis sprawcy. Potem przychodzi czas na pracę profilera - osoby, która przy pomocy zebranych informacji i dowodów potrafi określić pochodzenie, poziom wykształcenia, a nawet nawyki przestępcy.
Gdy dochodzi do przestępstwa, a na miejscu znajdują się świadkowie, po przesłuchaniu trafiają do eksperta kryminalistyki odtwarzającego wygląd osób. Policyjny rysownik szuka u świadka pamięciowego śladu, a ten opowiada, co udało mu się zapamiętać, a później przypomnieć - wiek, wzrost, rodzaj sylwetki, blizny, krosty, przebarwienia.
Pamięć subiektywna
- Osoba ma do wyboru osiem elementów podstawowych twarzy i zaznacza się najbliższy jego pamięci - tłumaczy ekspert kryminalistyki z zakresu odtwarzania wyglądu.
Świadek zdarzenia, który może też być osobą poszkodowaną, z założenia nie kłamie, ale rzeczywistość odbiera w indywidualny sposób, co zniekształca stan faktyczny.
Sprawcy zostawiają ślady, bądź nie zostawiają i to tez jest śladem. Jeśli ktoś unika i stara się zacierać ślady, to w tych jego zachowaniach są działania, które są indywidualne. profiler Bogdan Lach
Różne, a takie same
Świadkowie wybierają dane ze specjalnego katalogu. Jeśli nie ma tej konkretnej, można skrzyżować np. dwie różne.
Portret pamięciowy nie może być ładny - lepszy nawet niedbały szkic, niż dopracowany rysunek, który do sprawy nic nie wniesie. Najważniejsze, by zaznaczyć odpowiednie cechy. Portrety pamięciowe rysuje się na dwóch kartkach, ale tylko pozornie rysunki różnią się między sobą.
- Proszę zwrócić uwagę na kształt nosa tego mężczyzny, na łuki brwiowe, na kształt oczu - wylicza cechy wspólne Katarzyna Cisło z biura prasowego małopolskiej policji.
Nie zostawiając śladu, zostawia ślad
Tak powstały portret trafia nie tylko do mediów, ale też - i przede wszystkim - do policyjnego profilera, który z wyglądu i przestępczego zachowania zbuduje psychologiczny wizerunek przestępcy, a tym samym zawęzi krąg poszukiwanych. Informacje na jego temat znajdzie również na miejscu przestępstwa.
- Jest sposób popełnienia przestępstwa, tzw. modus operandi sprawcy, zwykle typowy dla danego sprawcy. No i jest to, co zostaje po przestępstwie, czyli np. po wybuchu - całe środowisko - opowiada profiler Teresa Gens. - Sprawcy zostawiają ślady, bądź nie zostawiają i to tez jest śladem. Jeśli ktoś unika i stara się zacierać ślady, to w tych jego zachowaniach są działania, które są indywidualne - dodaje profiler Bogdan Lach.
Zwykle sprawy zamachów bombowych wiążą się z dużymi emocjami. Chce anonimowego odegrania się na ludziach. profiler Teresa Gens
Określi wykształcenie, nawyki, pochodzenie
Profiler potrafi określić pochodzenie sprawcy, jego poziom wykształcenia i nawyki, to czy mieszka na terenie popełnionego przestępstwa czy może też jest "przyjezdny".
Do wniosków dojdzie nawet po powtarzalności działań przestępcy, tak jak w przypadku czterokrotnie podłożonych bomb w Krakowie.
Kim jest krakowski terrorysta? Jaki jest jego cel? Czym kieruje się w swoim działaniu? - Zwykle sprawy zamachów bombowych wiążą się z dużymi emocjami. Chce anonimowego odegrania się na ludziach - twierdzi Gens. - Mają problemy z koncentracją, z rzeczywistością - dodaje Lach.
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24