TVN24 Biznes | Z kraju

Oszuści mogą wykorzystać szczepienia do ataków. "Bądźcie czujni, przekażcie znajomym!"

TVN24 Biznes | Z kraju

Aktualizacja:
Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Oszuści wykorzystują szczepienia przeciwko COVID-19
Oszuści wykorzystują szczepienia przeciwko COVID-19TVN24
wideo 2/6
TVN24Oszuści wykorzystują szczepienia przeciwko COVID-19

Oszuści mogą wykorzystać fakt rozpoczęcia zapisów na szczepienia przeciw COVID-19 - ostrzega CERT Polska. Należy szczególnie zwracać uwagę na podejrzane e-maile, SMS-y, strony internetowe, aplikacje i telefony, które wymagają od nas nagłej reakcji.

Od piątku, 15 stycznia, na szczepienie przeciw COVID-19 mogą rejestrować się seniorzy powyżej 80. roku życia, a od 22 stycznia - ci powyżej 70. roku życia.

JAK I KIEDY ZAPISAĆ SIĘ NA SZCZEPIENIE PRZECIW COVID-19 >>>

Tę sytuację mogą wykorzystać oszuści. "Oczekujący na szczepionki COVID-19, uważajcie!" - ostrzegają na Twitterze przedstawiciele CERT Polska.

Szczepienia przeciw COVID-19

Przedstawiciele zespołu zwrócili uwagę, aby uważać na podejrzane e-maile, SMS-y, strony internetowe, aplikacje i telefony wymagające od nas nagłej reakcji. "Sensacyjne wiadomości/strony wymagające dodatkowego logowania, również te udostępniane z kont znajomych w mediach społecznościowych" - wskazali.

Przedstawiciele CERT Polska zaznaczyli, że szczepienia przeciwko koronawirusowi są na każdym etapie bezpłatne i dobrowolne. Ponadto nie jest wymagane dokonywanie żadnych opłat ani wypisywanie się z rejestracji. Oficjalne informacje o szczepieniach znajdziemy na stronie internetowej www.gov.pl/szczepimysie.

"Jeśli widzicie podejrzane wiadomości i aktywności związane z tematem szczepień na COVID-19 - zgłaszajcie je na naszej stronie: incydent.cert.pl. Bądźcie czujni, przekażcie znajomym!" - czytamy we wpisie.

Ostrzeżenie podobnej treści pojawiło się również na profilu CERT Polska na Facebooku.

CERT Polska został powołany do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w internecie. Zespół działa w strukturach państwowego instytutu badawczego - Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK).

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości