Wtorek to drugi i ostatni dzień wizyty w Polsce sekretarza generalnego Rady Europy, Thorbjoerna Jaglanda. Tego dnia do Warszawy przyjedzie też wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Tematem rozmów będzie sytuacja wokół Trybunału Konstytucyjnego.
Podczas jednodniowej wizyty w Polsce Timmermans spotka się dziś z szefem MSZ Witoldem Waszczykowskim, wicepremierem Mateuszem Morawieckim, prezesem TK Andrzejem Rzeplińskim oraz ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym Zbigniewem Ziobrą.
Wizyta jest związana ze wszczętą w styczniu przez Komisję Europejską procedurą ochrony praworządności wobec Polski. Jej celem jest zbadanie, czy trwający kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego nie zagraża zasadom praworządności w naszym kraju. Rzecznik KE Margaritis Schinas poinformował, że Timmermans w środę przedstawi komisarzom UE relację ze swej wizyty w Warszawie. - Nie jest przesądzone, czy i kiedy zapadną jakieś decyzje w sprawie dalszych kroków wobec Polski. To w dużej mierze zależy od wyników wizyty wiceszefa KE - ocenił rzecznik.
Drugi dzień wizyty Jaglanda
W poniedziałek o sytuacji wokół TK oraz o zmianach w mediach publicznych z przedstawicielami polskich władz rozmawiał sekretarz generalny Rady Europy Thorbjoern Jagland.
Podczas pierwszego dnia wizyty w Warszawie spotkał się on z prezydentem Andrzejem Dudą, premier Beatą Szydło, marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim, ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym Zbigniewem Ziobrą, wicepremierem Piotrem Glińskim oraz szefem MSZ Witoldem Waszczykowskim.
We wtorek Jagland będzie rozmawiał z rzecznikiem praw obywatelskich Adamem Bodnarem.
Wizytę w Polsce zakończy na Lubelszczyźnie - odwiedzi Frampol w związku z inauguracją projektu "Faro Narrative", dotyczącego szeroko rozumianej ochrony dziedzictwa kulturowego, pojednania i podkreślenia bogactwa spuścizny żydowskiej kultury. Projekt ma związek z przyjętą Konwencją Rady Europy z Faro, dotyczącą wartości dziedzictwa kulturowego dla społeczeństwa.
Jagland spotka się we Frampolu z uczniami miejscowej szkoły i weźmie udział w ceremonii odsłonięcia pamiątkowej tablicy przy niedawno odnowionym i ogrodzonym cmentarzu żydowskim w tym mieście.
Po opinii Komisji Weneckiej
11 marca opinię na temat zmiany polskiej ustawy o TK wydała Komisja Wenecka, instytucja doradcza Rady Europy. Konkluzją opinii - jak informowała sama Komisja - było stwierdzenie, że "osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa" w Polsce.
W opinii mowa jest o tym, że "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania".
Autor: ts/kk / Źródło: PAP