Emilewicz przeprasza i zapewnia, że jej dzieci nie potrzebowały licencji

Autor:
Grzegorz
Łakomski,
Justyna
Suchecka,
Szymon
Jadczak
Źródło:
tvn24.pl; Interia
Emilewicz przeprasza za zimowy wypad na narty
Emilewicz przeprasza za zimowy wypad na nartyTVN24
wideo 2/14
TVN24Emilewicz przeprasza za zimowy wypad na narty

Po blisko dwóch tygodniach milczenia Jadwiga Emilewicz zabrała głos w sprawie wyjazdu swoich synów na narty. Przeprosiła i przyznała, że to był błąd. Jednocześnie zapewniła, że jej synowie nie potrzebowali licencji, a do jazdy na nartach wystarczyła im licencja klubu. Publikujemy interpretację rozporządzenia, na którą powołuje się była wicepremier.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Portal tvn24.pl ujawnił w połowie stycznia, że synowie Emilewicz wzięli udział w zgrupowaniu narciarskim w Suchem pod Poroninem, choć nie mieli odpowiednich licencji, które uprawniałyby ich do korzystania ze stoków narciarskich, zamkniętych w związku z pandemią. Licencje pojawiły się w wykazie Polskiego Związku Narciarskiego dopiero po tym, gdy dziennikarz tvn24.pl zadał o nie pytania.

- Popełniłam błąd. Nie powinniśmy pojechać. Gdybym była przekonana, że moje dzieci od lat uprawiające narciarstwo nie mogą być wówczas na stoku, to nie zgodziłabym się, żeby trenowały na początku stycznia. Nie pomyślałam o konsekwencjach ani politycznych, ani społecznych, tylko o tym, że po raz pierwszy od bardzo dawna spędzamy razem czas – powiedziała w rozmowie z reporterami tvn24.pl. - To był błąd, za który bardzo przepraszam. Naszych dzieci nie powinno być na stoku, kiedy inni zostali w domach. I choć byłam przekonana, że jestem "w prawie", to od polityków oczekuje się więcej, a nam i naszym rodzinom wolno mniej. I słusznie – podkreśliła.

Analiza prezesa

Wcześniej była wicepremier publicznie przeprosiła za swój wyjazd w wywiadzie dla Interii. Podczas tej rozmowy zapewniła, że jej synowie "nie musieli" mieć licencji, bo "przepisy epidemiologiczne z grudnia 2020 mówią, że posiadanie licencji nie jest warunkiem udziału w zgrupowaniu".

- Po co więc załatwiała pani licencje? – zapytaliśmy.

- Choć licencji nikt od dzieci nie wymagał, ponieważ licencje miała szkoła, instruktorzy, a dzieci są od lat członkami licencjonowanego klubu, to postanowiłam je zrobić przed kolejnymi zawodami. W sobotę po naszym wyjeździe chłopcy byli zapisani na zawody w Szczawnicy.

- Zrobiła pani to po pytaniach naszego dziennikarza.

- Nie ukrywam tego. Już po publikacji artykułu zadzwoniłam do Warszawskiego Okręgowego Związku Narciarskiego i rozmawiałam z prezesem, mecenasem Ludwikiem Żukowskim. On po publikacji rozporządzenia Rady Ministrów z 21 grudnia w sprawie nowych ograniczeń przygotował interpretację tych przepisów. Powiedział mi, że licencje powinien mieć klub oraz instruktorzy, a dzieci mają być członkami klubu. Moje dzieci wedle mojej najlepszej wiedzy nie musiały mieć licencji. Jednakże, choć nie naruszyłam prawa, to złamałam obyczaj i za to przepraszam. Jeszcze raz powtarzam, to był błąd, nie powinniśmy byli jechać. Mam nadzieję, że uda mi się go odpracować i zasłużyć ponownie na dobre oceny – tym razem w roli posłanki z Poznania – powiedziała Emilewicz.

Tak Emilewiczowie jeżdżą na nartach
Tak Emilewiczowie jeżdżą na nartachTVN24

Z kim jeździli

Portal tvn24.pl jest w posiadaniu interpretacji rządowego rozporządzenia, którą Żukowski wysłał mailem 23 grudnia do działaczy związku narciarskiego.

W opinii prezesa warszawskiego oddziału związku "dokument licencji wystawiony jest przez PZN" jest "potwierdzeniem literalnie zgodnym z rozporządzeniem". 

"Organizowanie treningów wewnątrz imiennie zdefiniowanej grupy zawodniczej z klubu posiadającego licencję PZN spełnia ten sam warunek - to klub jest podmiotem zbiorowym uczestniczącym we współzawodnictwie sportowym PZN" – podkreśla Żukowski.

Zgodnie z tą interpretacją synowie Jadwigi Emilewicz mogli brać udział w treningach warszawskiego klubu Sporteum, który dostał zgodę związku na organizację zgrupowania i zostali dopisani do listy uczestników tego zgrupowania. Sami jednak nie są członkami Sporteum, należą do innego stołecznego klubu – Deski.

Jak ujawniliśmy w naszych publikacjach, synowie byłej wicepremier znaleźli się na liście i jeździli na stoku w Suchem razem z narciarzami zakopiańskiej szkółki narciarskiej, która jednak nie ma licencji PZN, bo nie jest klubem sportowym. To, że jej synowie jeździli nie tylko ze Sporteum, przyznała sama Emilewicz w opublikowanym po naszej pierwszej publikacji oświadczeniu. "Chłopcy uczestniczyli od 2 do 6 stycznia w Suchem w zgrupowaniu prowadzonym przez szkołę narciarską Ptak-Team.Pl prowadzoną przez Pana Bartłomieja Ptaka, trenera II kl. w narciarstwie. Codziennie od 8:00-10:00 mieli trening na slalomie gigancie, a od 10:30-12:30 na slalomie specjalnym. Ponieważ młodsi nie jeżdżą slalomu specjalnego, od 11:00-13:00 kontynuowali jazdę na tym samym stoku, także slalom gigant, z klubem Sporteum".

"Ja będę stosował w WOZN ten przepis rozszerzająco i aby umożliwić treningi i starty nielicencjonowanym dzieciom i młodzieży wystarczać mi będzie, że są zarejestrowanymi członkami klubu, który ma licencję PZN, bo to mocno uprawdopodabnia spełnienie przesłanki z rozporządzenia" – podkreślił na koniec maila prezes warszawskiego oddziału związku.

Poniżej przytaczamy pełną treść maila Żukowskiego.

Mail prezesa WOZNtvn24.pl

"Dziękuję za zwrócenie uwagi"

O licencjach dla synów Emilewicz rozmawialiśmy przed dwoma tygodniami z Jakubem Michalczukiem, przewodniczącym komisji licencyjnej PZN. Zapytaliśmy wtedy, czy obecnie w związku z obostrzeniami w zgrupowaniach mogą brać udział jedynie zawodnicy z licencją. - Zawodnik z licencją jest na wyciągu traktowany jako ten właściwy zawodnik. Nie trzeba go już weryfikować w dodatkowy sposób – odpowiedział Michalczuk.

Podkreślał też: - Ten system [baza zawodników z licencjami] jest otwarty po to, by sędziowie, czy obecnie panie w kasie w kolejach liniowych, mogły sprawdzić daną osobę.

Była wicepremier, którą 5 stycznia zapytaliśmy, dlaczego jej synów nie ma w bazie licencji Polskiego Związku Narciarskiego odpowiedziała, że nie wie, dlaczego "nie ma chłopców w PZN". "Po startach - wszyscy mieli licencję. Dziękuję za zwrócenie uwagi" – dodała.

7 stycznia trzej synowie byłej wicepremier pojawili się w bazie licencji na stronie PZN. Wnioski o wyrobienie licencji, jak ujawniliśmy, zostały złożone tego samego dnia.

Emilewicz tego dnia wieczorem odpowiedziała mailem na nasze pytania podkreślając, że jej synowie posiadają licencje. Nie wskazywała wówczas, kiedy zostały złożone wnioski. To samo napisała w swoim oświadczeniu zamieszczonym na jednym z portali społecznościowych. Nie wspominała wówczas, że licencje nie są potrzebne, a wyrabiała je synom tylko dlatego, że mieli startować w zawodach w Szczawnicy.

Autor:Grzegorz Łakomski, Justyna Suchecka, Szymon Jadczak

Źródło: tvn24.pl; Interia

Pozostałe wiadomości

Na poniedziałkowym posiedzeniu Sejmu posłowie udzielą wotum zaufania premierowi. Najpierw expose przedstawi Mateusz Morawiecki, ale wobec spodziewanego nieuzyskania wymaganego poparcia, Sejm przejdzie do wyboru innego kandydata. Sejmowa większość na premiera wystawia Donalda Tuska. Polityczny poniedziałek będziemy relacjonować na żywo w tvn24.pl.

Posłowie wybiorą premiera. Tak ma wyglądać sejmowy poniedziałek

Posłowie wybiorą premiera. Tak ma wyglądać sejmowy poniedziałek

Autor:
ads,
pp/kab
Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę izraelskie czołgi przedarły się do serca Chan Junus, dokonując nowego, dużego ataku na południu Strefy Gazy. Premier Izraela Benjamin Netanjahu wezwał Hamas do "niezwłocznego złożenia broni", twierdząc, że w ostatnich dniach odnotował liczne kapitulacje, które zwiastują "początek końca" palestyńskiej organizacji terrorystycznej.

Premier Izraela wzywa Hamas do złożenia broni

Premier Izraela wzywa Hamas do złożenia broni

Autor:
lukl/kab
Źródło:
PAP, Reuters

Dziś rano w Sejmie premier Mateusz Morawiecki wygłosi expose. Wołodymir Zełenski rozpoczyna wizytę w Stanach Zjednoczonych. Javier Milei został w niedzielę zaprzysiężony na prezydenta Argentyny. Robert Lewandowski przełamał się w barwach FC Barcelona. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 11 grudnia.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 11 grudnia

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 11 grudnia

Autor:
lukl/kab
Źródło:
PAP

W poniedziałek na pewno czekają nas historyczne emocje - mówiła o nadchodzącym posiedzeniu Sejmu dziennikarka "Faktów" TVN Arleta Zalewska. Dodała, że ciekawi ją, który polityk Prawa i Sprawiedliwości zabierze głos w debacie nad wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego.

Posiedzenie, które "przejdzie do historii Sejmu". Jest jedna niewiadoma

Posiedzenie, które "przejdzie do historii Sejmu". Jest jedna niewiadoma

Autor:
ads/ft
Źródło:
TVN24

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przeprowadził krótką rozmowę z premierem Węgier Viktorem Orbanem. Doszło do niej podczas zaprzysiężenia Javiera Mileia na nowego prezydenta Argentyny - poinformowały media w Kijowie. Według agencji UNIAN rozmowa nie była wcześniej zaplanowana.

Orban i Zełenski "znaleźli się obok siebie. "Rozmowa nie była wcześniej zaplanowana"

Orban i Zełenski "znaleźli się obok siebie. "Rozmowa nie była wcześniej zaplanowana"

Autor:
tas/ft
Źródło:
PAP, UNIAN, Radio Swoboda, Reuters

W Iranie rozpoczął się proces Johana Floderusa, szwedzkiego dyplomaty, zatrzymanego w 2022 roku, pracującego w dyplomacji Unii Europejskiej, który został oskarżony o szpiegostwo na rzecz Izraela. Jak podała w niedzielę irańska agencja prasowa ISNA, mężczyźnie grozi kara śmierci.

Szwed pracujący dla Unii Europejskiej oskarżony o szpiegostwo. Grozi mu kara śmierci

Szwed pracujący dla Unii Europejskiej oskarżony o szpiegostwo. Grozi mu kara śmierci

Autor:
lukl/kab
Źródło:
PAP, aljazeera.com

Rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę trwa od 656 dni. Seria wybuchów słyszana była w poniedziałek nad ranem w stolicy Ukrainy, Kijowie. W niedzielę okupacyjne wojska Rosji atakowały obronę Ukrainy na całej linii frontu na wschodzie kraju. Jak podała ukraińska agencja Unian, rosyjska flaga powiewa nad zachodnimi obrzeżami miasta Marjinka w obwodzie donieckim. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin wojny w Ukrainie.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Autor:
lukl,
pp/kab
Źródło:
PAP, tvn24.pl

320 tysięcy złotych na nagrody dla sześciu osób rozdysponowała była minister zdrowia Katarzyna Sójka pod koniec sprawowania swojej funkcji - poinformowała "Gazeta Wyborcza".

Setki tysięcy złotych dla sześciu osób. Odchodziła z resortu, przydzieliła nagrody

Setki tysięcy złotych dla sześciu osób. Odchodziła z resortu, przydzieliła nagrody

Autor:
ads/ft
Źródło:
"Gazeta Wyborcza"

Na południowym wschodzie Wenezueli, w pobliżu osady rdzennej ludności, zawaliła się kopalnia złota. W niedzielę tamtejsze władze ogłosiły, że w katastrofie zginęło co najmniej 12 osób. W pogrążonym w kryzysie kraju w niebezpiecznych warunkach pracują tysiące górników.

Katastrofa w kopalni złota. 12 osób nie żyje

Katastrofa w kopalni złota. 12 osób nie żyje

Autor:
lukl/kab
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prezydent USA Joe Biden zaprosił prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego do Białego Domu. Do spotkania ma dojść we wtorek 12 grudnia, ale Zełenski rozpocznie wizytę w Waszyngtonie już dzień wcześniej.

Zełenski jedzie do Waszyngtonu. Spotka się z Bidenem w Białym Domu

Zełenski jedzie do Waszyngtonu. Spotka się z Bidenem w Białym Domu

Autor:
ads/kg
Źródło:
Reuters

Sytuacja na wschodzie naszego kraju jest trudna. Wróg naciera na całym froncie - przekazał dowódca ukraińskich sił lądowych Ołeksandr Syrski. Według zachodnich źródeł Rosja rozpoczęła skoordynowaną kampanię uderzeń na Ukrainę w okresie zimowym. Minister obrony Rustem Umierow oznajmił, że armia ukraińska "przekroczyła dwie linie obrony Rosjan i obecnie znajduje się przed trzecią". Podsumowujemy miniony tydzień walk w Ukrainie. 

Tydzień w Ukrainie. "Wróg naciera na całym froncie", początek "kampanii uderzeniowej", siły ukraińskie przed trzecią linią obrony

Tydzień w Ukrainie. "Wróg naciera na całym froncie", początek "kampanii uderzeniowej", siły ukraińskie przed trzecią linią obrony

Autor:
tas/ft
Źródło:
tvn24.pl

Mateusz Morawiecki w swoim expose "przedstawi najważniejsze wyzwania, jakie przed nami stoją" - mówił w TVN24 Waldemar Buda z PiS. Przyznał, że wynik głosowania w sprawie wotum zaufania dla Morawieckiego "jest dosyć przewidywalny". - To jutrzejsze expose to będzie taki dziki łabędzi śpiew premiera Morawieckiego - oceniła Marta Wcisło z Koalicji Obywatelskiej.

Czy Morawiecki będzie udawał? Buda: Oczywiście, że nie. To konstytucja przewiduje taką formułę

Czy Morawiecki będzie udawał? Buda: Oczywiście, że nie. To konstytucja przewiduje taką formułę

Autor:
ads/ft
Źródło:
TVN24

Ostatni pociąg ze stolicy Polski do Monachium przez Drezno kursował w 1993 roku. Teraz połączenie takie przywrócono za sprawą nocnego połączenia, które realizowane jest za pomocą pociągu IC Chopin. Jak twierdzi PKP Intercity niska frekwencja to wina austriackiego operatora.

Pierwsze od 30 lat połączenie z Warszawy do Monachium z problemami

Pierwsze od 30 lat połączenie z Warszawy do Monachium z problemami

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

W poznańskim Parku Wilsona odnaleziono kilka martwych kaczek i gołębi. Policja i powiatowy lekarz weterynarii badają sprawę.

Martwe ptaki w poznańskim parku. Sprawę bada policja i powiatowy lekarz weterynarii

Martwe ptaki w poznańskim parku. Sprawę bada policja i powiatowy lekarz weterynarii

Autor:
ads/ft
Źródło:
PAP

Jakiej pogody możemy się spodziewać w nowym roku? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) opublikował długoterminową eksperymentalną prognozę pogody na styczeń, luty, marzec i kwiecień 2024. Jeden z tych miesięcy zapowiada się cieplejszy, a jeden zimniejszy niż zazwyczaj.

Eksperymentalna prognoza długoterminowa IMGW. Pogoda na styczeń, luty, marzec i kwiecień

Eksperymentalna prognoza długoterminowa IMGW. Pogoda na styczeń, luty, marzec i kwiecień

Autor:
anw
Źródło:
IMGW

Aktorka Ali MacGraw w oświadczeniu wspominała współpracę ze zmarłym w piątek Ryanem O'Nealem przy kultowym melodramacie "Love Story". "Ryan był świetnym aktorem, czarującym i zabawnym człowiekiem. Wiem, że dużą część mojego zawodowego sukcesu zawdzięczam współpracy z nim" - napisała.

Zagrali parę w kultowym "Love Story". Ali MacGraw wspomina zmarłego Ryana O'Neala

Zagrali parę w kultowym "Love Story". Ali MacGraw wspomina zmarłego Ryana O'Neala

Autor:
ads
Źródło:
CNN, tvn24.pl

Do Polski zmierza ciepło z zachodu - będzie prawie 10 stopni. Co jeszcze czeka nas w pogodzie w ciągu kolejnych dni? Jakie będą święta Bożego Narodzenia? Sprawdź długoterminową prognozę pogody.

Pogoda na 16 dni: Koniec grudniowej zimy. Czy na długo?

Pogoda na 16 dni: Koniec grudniowej zimy. Czy na długo?

Autor:
Tomasz
Wasilewski
Źródło:
tvnmeteo.pl
Argentyńska masakra piłą mechaniczną

Argentyńska masakra piłą mechaniczną

Wojciech
Skrzypek
Autor:
Wojciech
Skrzypek
Źródło:
tvn24.pl
Premium

Pracownicy Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka we Wrocławiu zaalarmowali policję, że do placówki trafiło niemowlę z obrażeniami, które mogły powstać na skutek przemocy. - Zatrzymana została 20-letnia matka dziecka i jej 27-letni partner, który nie jest ojcem dziecka - przekazuje komisarz Marcin Ząbek z policji w Dzierżoniowie, gdzie mieszka rodzina. 

"Liczne złamania i uraz głowy". 11-miesięczna dziewczynka w szpitalu, matka i jej partner zatrzymani

"Liczne złamania i uraz głowy". 11-miesięczna dziewczynka w szpitalu, matka i jej partner zatrzymani

Aktualizacja:
Autor:
Źródło:
tvn24.pl, Kontakt24

W niedzielę rano delegacja polityków Prawa i Sprawiedliwości z prezesem Jarosławem Kaczyńskim złożyła kwiaty przed pomnikami prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku w Warszawie. To ostatnia miesięcznica przed oddaniem władzy przez PiS.

Ostatnia miesięcznica przed oddaniem władzy przez PiS

Ostatnia miesięcznica przed oddaniem władzy przez PiS

Autor:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Francuski sąd skazał na kary więzienia w zawieszeniu sześcioro uczniów, zamieszanych w zabójstwo Samuela Paty'ego, nauczyciela ich szkoły. Rosyjski uchodźca czeczeńskiego pochodzenia odciął mu głowę po tym, jak Paty pokazał na lekcji wolności słowa karykatury Mahometa. Nastolatkowie pokazali mordercy wizerunek nauczyciela i obserwowali go, a za współpracę dostali od islamisty pieniądze. - To trudny wyrok dla rodziny. Jest rozczarowanie, złość, niezrozumienie. To zły sygnał dla rodziny, uczniów – skomentowała wyrok prawniczka rodziny Paty’ego, Virginie Le Roy.

Pokazał na lekcji karykatury Mahometa. Uczniowie skazani po zabójstwie nauczyciela

Pokazał na lekcji karykatury Mahometa. Uczniowie skazani po zabójstwie nauczyciela

Autor:
bp//mrz
Źródło:
PAP

Zbliża się "Weekend cudów" Szlachetnej Paczki. Najbiedniejsi, samotni, potrzebujący pomocy dostaną przed świętami to, czego im najbardziej potrzeba, by choć trochę im ulżyć i po prostu pocieszyć. Każdy z nas może wywołać łzy wzruszenia. Jest wielu wolontariuszy, ale potrzeba więcej. Na darczyńców czeka jeszcze ponad tysiąc rodzin.

Pani Elżbieta potrzebuje elektronicznej lupy, pani Olga piekarnika. Podopieczni Szlachetnej Paczki wciąż czekają na darczyńców

Pani Elżbieta potrzebuje elektronicznej lupy, pani Olga piekarnika. Podopieczni Szlachetnej Paczki wciąż czekają na darczyńców

Autor:
Maria
Mikołajewska
Źródło:
Fakty TVN

Dziennikarze tvn24.pl, TVN i TVN24 są wśród nominowanych do tegorocznych nagród Grand Press. Nominacje otrzymali: Justyna Suchecka, Piotr Szostak, Wojciech Bojanowski, Filip Folczak, Olga Orzechowska, Maciej Duda, Łukasz Ruciński, Michał Fuja, Grzegorz Głuszak, Marcin Jakóbczyk, Piotr Świerczek, Robert Zieliński, Olga Mildyn, Ewa Galica, Marcin Gutowski, Edyta Krześniak, Piotr Jacoń, Adam Diehl, Piotr Karczewski, Michał Przedlacki, Łukasz Frątczak, Dariusz Kubik i Grzegorz Łakomski.

Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl