Logiczną konsekwencją nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym byłoby wycofanie skargi Komisji Europejskiej na Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Wejście noweli w życie spowoduje, że zniknie przedmiot sporu między Polską a Unią - powiedział w piątek szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin.
Sejm w ekspresowym tempie uchwalił w środę kolejną nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, przewidującą umożliwienie sędziom Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, którzy zostali zmuszeni do przejścia w stan spoczynku po osiągnięciu 65. roku życia, powrotu do pełnienia urzędu.
Zgodnie z nowelizacją kadencję profesor Małgorzaty Gersdorf jako pierwszej prezes Sądu Najwyższego "uważać się będzie za nieprzerwaną", a sędzia Sądu Najwyższego albo sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego, który został zmuszony do przejścia w stan spoczynku, z dniem wejścia w życie nowelizacji powraca do pełnienia urzędu na stanowisku zajmowanym 3 kwietnia 2018 roku.
"Logiczną konsekwencją byłoby wycofanie skargi do TSUE"
Nowelizację komentował w piątek w radiowych "Sygnałach Dnia" szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, Jacek Sasin (PiS).
- Logiczną konsekwencją tych zmian (...) byłoby wycofanie skargi do TSUE - powiedział pytany o to, czego, po wprowadzeniu noweli, "oczekuje rząd" od Komisji Europejskiej.
-Jeśli ta ustawa wejdzie w życie, to spór pomiędzy Polską a Unią Europejską powinien wygasnąć, ponieważ zniknie przedmiot sporu - ocenił Sasin. Przypomniał też, że dotyczy on m.in. wieku przechodzenia sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku.
Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów oświadczył ponadto, że przyjęcie noweli nie oznacza rezygnacji ze zmian w Sądzie Najwyższym. Dodał, że ich dokonywanie w wymiarze sprawiedliwości "to długi proces".
- My się nie wycofujemy z tego co mówiliśmy o potrzebie zmian, również personalnych - dodał.
Dopytywany, czy przewidywane są kolejne nowelizacje ustaw dotyczących sądownictwa, Sasin odparł, że obecnie nie ma takich planów.
Postanowienie TSUE
19 października TSUE, przychylając się do wniosku Komisji Europejskiej, wydał wstępne postanowienie o zastosowaniu tzw. środków tymczasowych, w ramach których znalazło się: zawieszenie stosowania przepisów ustawy o SN dot. przechodzenia sędziów, którzy ukończyli 65. rok życia w stan spoczynku, przywrócenie do orzekania sędziów, którzy w świetle nowych przepisów już zostali wysłani w stan spoczynku, powstrzymanie się od wszelkich działań zmierzających do powołania sędziów SN na stanowiskach, których dotyczą kwestionowane przepis
Autor: mjz/adso / Źródło: PAP, Polskie Radio
Źródło zdjęcia głównego: tvn24