Jacek Kurski odwołany z funkcji prezesa telewizji rządowej

Autor:
pp//now
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Jacek Kurski odwołany z funkcji prezesa TVP
Jacek Kurski odwołany z funkcji prezesa TVP
TVN24
TVN24Jacek Kurski odwołany z funkcji prezesa TVP

Rada Mediów Narodowych odwołała Jacka Kurskiego ze stanowiska prezesa telewizji państwowej. Zastąpić ma go Mateusz Matyszkowicz - napisał na Twitterze członek RMN Robert Kwiatkowski.

"Rada Mediów Narodowych właśnie odwołała Jacka Kurskiego z funkcji prezesa TVP i powołała Mateusza Matyszkowicza. Niestety bez szansy na konkurs" - poinformował Robert Kwiatkowski, członek RMN. "Potwierdzam, że w wyniku decyzji mojego środowiska politycznego, w porozumieniu ze mną przestałem być Prezesem TVP. Wiem, że przede mną kolejne wyzwania. Telewizja, której oddałem 7 ostatnich lat, jest dziś u szczytu potęgi, wspaniała jak nigdy. Z serca dziękuję Widzom i ludziom TVP" - napisał nieco później na Twitterze sam Kurski.

W skład Rady Mediów Narodowych poza Robertem Kwiatkowskim wchodzą Krzysztof Czabański, Piotr Babinetz, Joanna Lichocka i Marek Rutka.

Kariera Kurskiego na szczytach telewizji rządowej

Jacek Kurski objął po raz pierwszy stanowisko szefa rządowej telewizji w styczniu 2016 roku. 2 sierpnia tego samego roku został odwołany przez Radę Mediów Narodowych, która jednak po kilku godzinach wycofała się z tej decyzji.

Ponownie wybrany został na prezesa telewizji rządowej 12 października 2016 roku. Był na jej czele do marca 2020 roku, gdy znów został odwołany przez RMN. Został wówczas doradcą zarządu telewizji.

W maju 2020 roku wszedł ponownie w skład zarządu telewizji, a w 24 lipca 2020 roku został pełniącym obowiązki prezesa. 7 sierpnia RMN ponownie wybrała go szefem kanału państwowego.

Jako pierwszy o odwołaniu Jacka Kurskiego napisał portal i.pl, który poinformował również, że zarząd telewizji rządowej będzie jednoosobowy.

Mateusz Matyszkowicz - kim jest?

Mateusz Matyszkowicz od 2019 roku zasiada w zarządzie telewizji rządowej, w latach 2017-2018 pełnił funkcję dyrektora TVP1, a rok wcześniej był dyrektorem TVP Kultura.  

Ukończył studia z zakresu filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, studiował także teologię. Ma 41 lat.

- Jestem pewien, że prezes Mateusz Matyszkowicz wzmocni ofertę merytoryczną TVP - ocenił Krzysztof Czabański.

Fogiel: już niedługo przed Jackiem Kurskim nowe zadania

Rzecznik PiS Radosław Fogiel odniósł się do odwołania Jacka Kurskiego na Twitterze. "Zmiana na stanowisku prezesa TVP nie oznacza oczywiście negatywnej oceny dotychczasowej pracy. Już niedługo przed Jackiem Kurskim nowe zadania" - oświadczył.

Autor:pp//now

Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości