TVN24 | Polska

Czeka na decyzję Senatu, został wiceszefem IPN

TVN24 | Polska

Autor:
akr/kg
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Nawrocki wybrany na prezesa IPN
Nawrocki wybrany na prezesa IPNTVN24
wideo 2/8
TVN24Nawrocki wybrany na prezesa IPN

Doktor Karol Nawrocki został we wtorek powołany na stanowisko zastępcy prezesa Instytutu Pamięci Narodowej – poinformował IPN. Nowa funkcja nie ma jednak wpływu na procedurę parlamentarną dotyczącą wyboru nowego szefa IPN, która toczy się w jego sprawie. Według Polskiej Agencji Prasowej nowa nominacja ma pozwolić Nawrockiemu na poznanie prac IPN w centrali.

We wtorek Instytut Pamięci Narodowej opublikował komunikat, w którym napisano, że tego dnia "dr Karol Nawrocki został powołany na stanowisko zastępcy prezesa Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu". Dodano, że "decyzja o powołaniu została pozytywnie zaopiniowana przez Kolegium Instytutu". IPN poinformował także, że Jan Baster przestał pełnić funkcję wiceszefa Instytutu. Informację o nowym stanowisku dla 38-letniego historyka podała także rzeczniczka Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Hanna Mik-Samól. Nawrocki jest dyrektorem tej placówki.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Sejm wybrał Nawrockiego na szefa IPN

Nawrocki został już w piątek powołany w Sejmie - głosami PiS i Konfederacji - na nowego prezesa IPN. Poparło go też trzech posłów PSL. By zająć stanowisko, musi jeszcze uzyskać zgodę Senatu. Jeżeli izba ta nie zaakceptuje decyzji Sejmu, Kolegium IPN będzie musiało przeprowadzić kolejny konkurs na prezesa. Kadencja obecnego szefa IPN Jarosława Szarka kończy się w lipcu i jeżeli do tego czasu parlament nie powoła jego następcy, to Szarek będzie pełnił funkcję p.o. prezesa IPN.

Powołanie Nawrockiego na wiceprezesa nie ma jednak wpływu na procedurę parlamentarną. Nieoficjalnie Polska Agencja Prasowa dowiedziała się w kierownictwie IPN, że nominacja ta ma pozwolić mu na poznanie prac Instytutu w centrali.

Nawrocki: w moim programie działania jest zdynamizowanie Instytutu Pamięci Narodowej TVN24

Mik-Samól przekazała, że obecnym priorytetowym zadaniem Nawrockiego w IPN będzie realizacja międzynarodowego projektu edukacyjno-memoratywnego "Szlak Nadziei". Projekt opowiada o losach ponad 116 tysięcy Polaków – cywilów i żołnierzy armii gen. Władysława Andersa - którzy, jak mówiła rzeczniczka, "pełni nadziei na powrót do domu przemierzyli trzy kontynenty, zwyciężając Niemców pod Monte Cassino, Bolonią czy Ankoną".

Projekt ten został przedstawiony przez Nawrockiego w trakcie przesłuchania kandydatów na prezesa Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu przez Kolegium IPN 27 kwietnia tego roku.

CZYTAJ TAKŻE O KONTROWERSJACH WOKÓŁ DZIAŁALNOŚCI NAWROCKIEGO >>>

Pomaska: Nawrocki nie jest ani osobą bezstronną, ani apolityczną, nie ma też nieposzlakowanej opinii
Pomaska: Nawrocki nie jest ani osobą bezstronną, ani apolityczną, nie ma też nieposzlakowanej opiniiTVN24

Autor:akr/kg

Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości