Hospicja perinatalne w Polsce. "Ma mieć ciepło, ma je nie boleć, ma mieć bliskie osoby przy sobie"

Źródło:
TVN24
Działalność hospicjów perinatalnych w Polsce (materiał z 30.01.2021)
Działalność hospicjów perinatalnych w Polsce (materiał z 30.01.2021)TVN24
wideo 2/4
Działalność hospicjów perinatalnych w PolsceTVN24

Wiadomość, której żadna kobieta nie chciałaby usłyszeć: że jej dziecko jest nieuleczalnie chore, że będzie niepełnosprawne, że szybko umrze. Wówczas dziecko może trafić do hospicjum perinatalnego - nie każdy wie o ich istnieniu. Karolina Bałuc sprawdziła, jak funkcjonują i jak pomagają. Materiał magazynu "Polska i Świat".

- O nieprawidłowościach dowiedzieliśmy się w 19. tygodniu ciąży przy rutynowym USG – mówi Weronika Habińska. Kilka dni później wiedziała już, że jej córka będzie nieuleczalnie chora, że może w ogóle nie doczekać porodu lub odejść chwilę później. Anielka była z nimi trzy miesiące. - Byliśmy przygotowani na wszystkie ewentualne scenariusze, wiedzieliśmy, co się będzie działo, jak Aniela zostanie zaopiekowana – dodaje Weronika Habińska.

To dlatego, że rodzina od razu trafiła pod opiekę hospicjum perinatalnego. - To sposób opieki, filozofii, podejścia do rodziny, która spodziewa się nieuleczalnie chorego dziecka – tłumaczy Tisa Żawrocka-Kwiatkowska z Fundacji Gajusz.

"Ma mieć ciepło, ma je nie boleć, ma mieć bliskie osoby przy sobie"

Hospicjum perinatalne to nie jest nawet konkretne miejsce, do którego kierowana jest rodzina, ale zespół wykwalifikowanych specjalistów. Są z rodzicami od momentu diagnozy, poprzez całą ciążę, poród i śmierć dziecka. Agnieszka Jałowska z Hospicjum Perinatalnego we Wrocławiu mówi, że zapewnia się pomoc diagnosty, kardiologa prenatalnego, wsparcie psychologów.

Jednak kobiety często nawet nie wiedzą, że na taką pomoc mogą liczyć. Nie dostają skierowania od lekarza. - Prawie zawsze dowiadują się z mediów społecznościowych – przyznaje Tisa Żawrocka-Kwiatkowska.

Matka bardzo często wsparcia nie otrzymuje, a wręcz musi go szukać. Często nie pomaga też personel medyczny. - Jedna pacjentka usłyszała od lekarza robiącego USG, że czegoś takiego to by pani nie chciała zobaczyć po drugiej stronie ulicy – dodaje Tisa Żawrocka-Kwiatkowska.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

W Polsce działają hospicja perinatalneTVN24

- Słowa, że ktoś sobie urodzi następne dziecko, żeby się nie martwić, to tak naprawdę potrafią tylko jeszcze bardziej zdołować – uważa Weronika Habińska. A kobieta po diagnozie musi wiedzieć, że będzie bezpieczna, że jej dziecko nie będzie cierpiało. - Ma mieć ciepło, ma je nie boleć, ma mieć bliskie osoby przy sobie – mówi Agnieszka Jałowska.

A jeśli dziecko nieuleczalnie chore i z poważnymi wadami przeżyje - dni, tygodnie czy lata - to wsparcie nie zniknie. - Trudno komuś mówić o odnalezieniu sensu życia w realizacji miłości wobec swojego chorego dziecka, jeżeli rodzic jest zmęczony, nie ma pieniędzy, wsparcia, jest zostawiony sobie. To mamy zapewnić – przyznaje o. dr. Filip Buczyński z Ogólnopolskiego Forum Pediatrycznej Opieki Paliatywnej i prezes Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci.

"Nie byłabym w stanie, po tym co przeżyłam, nikogo do tego zmusić ani namawiać"

Doktor Michał Błoch nieuleczalnie chorymi dziećmi opiekuje się na co dzień w ramach hospicjum domowego. Mówi, że świadomość rodziców jeszcze w trakcie ciąży jest kluczowa. – Kiedy matka stanęła na rozdrożu, czy ciążę przerywać czy nie albo czy dziecko wziąć ze szpitala czy nie, to jest świadoma decyzja i odpowiedzialność, która daje siłę tym rodzinom na to, by przetrwać. Jeżeli one tego wyboru będą pozbawione, to część z tej siły także jest odbierana – mówi Michał Błoch.

Siły rodzice potrzebują najbardziej. – Nie byłabym w stanie, po tym co przeżyłam, nikogo do tego zmusić ani namawiać. Miłość to jest jedyne, co sprawia, że ojciec czy matka jest w stanie zrobić wszystko dla takiego dziecka – mówi Weronika Habińska.

Do tego liczy się wsparcie systemowe. Minister Michał Wójcik z Solidarnej Polski przedstawił w piątek projekt ustawy o hospicjach perinatalnych. - Miejmy w sobie empatię, żeby takim osobom pomagać – apeluje. Chodzi o wsparcie medyczne i psychologiczne. - Mam małe deja vu, ale my tak pracujemy od prawie ośmiu lat – zwraca uwagę Tisa Żawrocka-Kwiatkowska.

Kilkanaście hospicjów perinatalnych w całym kraju oferuje gotowość realnej pomocy. Zmianą miałoby być to, że to lekarz ginekolog ma obowiązek informowania kobiety o tym, że ta pomoc im się należy.

Karolina Bałuc

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

"Każdy z rywali jest poważnym wyzwaniem, kto zlekceważy konkurentów - przegra wybory. W takich wyścigach nie ma pewniaków. Coś o tym wiemy" - napisał Donald Tusk. Wpis premiera został zamieszczony po ogłoszeniu, że kandydatem PiS na prezydenta będzie Karol Nawrocki.

PiS odsłoniło karty. Donald Tusk komentuje i przestrzega

PiS odsłoniło karty. Donald Tusk komentuje i przestrzega

Źródło:
TVN24, PAP

Nie jest to kandydat obywatelski. Miałam deja vu, cały czas widziałam w nim Andrzeja Dudę - mówiła w TVN24 o kandydacie PiS na prezydenta politolożka dr hab. Renata Mieńkowska-Norkiene. Socjolog dr hab. Wojciech Rafałowski ocenił, że "w pewnym momencie zapomnimy w trakcie tej kampanii, że to jest kandydat obywatelski".

"Jest taki zamysł, żeby poudawać, że będzie to kandydat wszystkich Polaków"

"Jest taki zamysł, żeby poudawać, że będzie to kandydat wszystkich Polaków"

Źródło:
TVN24

Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, został kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. W swoim przemówieniu w trakcie konwencji w Krakowie odniósł się między innymi do kwestii bezpieczeństwa, gospodarki czy rządów prawa. Oto najważniejsze punkty jego wystąpienia.

"Pierwsza obietnica", podatki i "wielkie projekty". Kluczowe momenty przemówienia Nawrockiego

"Pierwsza obietnica", podatki i "wielkie projekty". Kluczowe momenty przemówienia Nawrockiego

Źródło:
TVN24, PAP

Karol Nawrocki - prezes Instytutu Pamięci Narodowej, były bokser i piłkarz, a z wykształcenia historyk - będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Oto, co wiemy o 41-letnim kandydacie.

Karol Nawrocki z poparciem PiS. Kim jest 41-letni prezes IPN?

Karol Nawrocki z poparciem PiS. Kim jest 41-letni prezes IPN?

Źródło:
tvn24.pl

Początek tygodnia przyniesie nam sporą zmianę w pogodzie. Na termometrach pojawią się znacznie wyższe wartości niż te obserwowane od kilku dni. Co będzie źródłem tej anomalii? Synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński przeanalizował prognozy sytuacji barycznej, która może przynieść nam nawet 10 stopni więcej niż zazwyczaj o tej porze roku.

Ogromna anomalia temperatury w Polsce. Co wydarzy się w poniedziałek

Ogromna anomalia temperatury w Polsce. Co wydarzy się w poniedziałek

Źródło:
tvnmeteo.pl

Policjanci zatrzymali dwuosobową załogę prywatnego pogotowia, która próbowała wwieźć na mecz materiały pirotechniczne. Jechali na stadion karetką na sygnale. Grozi im do pięciu lat więzienia. Jak poinformował Robert Szumiata z Komendy Stołecznej Policji, kierowcą był student medycyny bez uprawnień do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych.

Karetką na sygnale próbowali wwieźć na mecz materiały pirotechniczne

Karetką na sygnale próbowali wwieźć na mecz materiały pirotechniczne

Źródło:
Policja Warszawa

Samochód z trzema osobami w środku przebił barierkę na moście i wpadł do wody. Patrol policji, który przejeżdżał obok, wyciągnął auto na brzeg. W aucie znajdował się kierowca, pasażer i dwuletnia dziewczynka. Dziecko zostało przewiezione do szpitala.

Przejeżdżali przez most, zauważyli auto w rzece. W samochodzie kierowca, pasażer i mała dziewczynka

Przejeżdżali przez most, zauważyli auto w rzece. W samochodzie kierowca, pasażer i mała dziewczynka

Źródło:
tvn24.pl
"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ulewny deszcz i grad nawiedził w piątek stolicę Madagaskaru. Warunki pogodowe zaskoczyły mieszkańców Antananarywy - do opadów doszło w suchym okresie, na długo przed początkiem pory deszczowej. Zjawisko miało dość nietypowe wyjaśnienie.

Sztucznie wywołali deszcz, zalało stolicę

Sztucznie wywołali deszcz, zalało stolicę

Źródło:
PAP, Madagascar-Tribune.com

Ogromne stado żubrów przebiegło przez drogę w okolicach Szudziałowa w województwie podlaskim. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24. Na nagraniu widać grupę zwierząt w różnym wieku, od młodych osobników po majestatyczne, dojrzałe zwierzaki.

Stado żubrów zatrzymało ruch

Stado żubrów zatrzymało ruch

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl, bia24.pl

Sztab generalny armii ukraińskiej poinformował o ataku na stację radarową przeciwlotniczego systemu rakietowego S-400 w obwodzie kurskim w Rosji. Według ekspertów wojskowych w Kijowie, zaatakowany sprzęt "terroryzował" przygraniczne tereny Ukrainy, ponieważ był wykorzystywany do ostrzałów celów na ziemi.

System, który "terroryzował" przygraniczne regiony. Atak na S-400 w obwodzie kurskim

System, który "terroryzował" przygraniczne regiony. Atak na S-400 w obwodzie kurskim

Źródło:
NV, tvn24.pl

Najpierw zapowiedzieli zwolnienie 5,5 tysiąca osób, a teraz tną pensje dla 10 tysięcy pracowników. Tak Bosch próbuje znaleźć pieniądze w obliczu dużej konkurencji z Chin.

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Źródło:
Reuters

Komenda Stołeczna Policji poinformowała, że policjant, który postrzelił swojego kolegę podczas interwencji na ulicy Inżynierskiej w Warszawie, pełnił służbę od ponad roku. W związku ze śmiercią funkcjonariusza prokuratura wszczęła śledztwo. Według ustaleń dziennikarza tvn24.pl, policjant, który strzelał, był bardzo dobrze oceniany przez przełożonych.

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Do tragicznego wypadku trzech aut doszło w Przyłubiu (woj. kujawsko-pomorskie). Dwie osoby zginęły na miejscu, trzy trafiły do szpitala.

Łódź spadła z przyczepy i uderzyła w jadący samochód. Dwie osoby zginęły

Łódź spadła z przyczepy i uderzyła w jadący samochód. Dwie osoby zginęły

Źródło:
tvn24.pl

Po kilku zimnych dniach teraz czeka nas raptowny wzrost temperatury. Co w pogodzie czeka nas do końca listopada i jak zacznie się grudzień? Czy wróci mróz? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nagłe i duże ocieplenie

Pogoda na 16 dni: nagłe i duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

- Mieszkam w stumetrowym domu, samotnie wychowuję dwoje dzieci. Dom podzielony jest na pół. Rodzice mają osobne liczniki. Oni płacą około dwieście złotych za prąd, a ja - mając fotowoltaikę - dwadzieścia tysięcy złotych - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Agnieszka z Rudy Kozielskiej. - Jeden z największych rachunków, o którym mam wiedzę wyniósł 80 tysięcy złotych, a mówimy o zwykłych domach - komentuje Izabela Dąbrowska-Antoniak, koordynator do spraw negocjacji przy prezesie Urzędu Regulacji Energetyki.

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

Źródło:
tvn24.pl

Szefowa sztabu generalnego kanadyjskiej armii generał Jennie Carignan skrytykowała publicznie kandydata na sekretarza obrony USA Pete'a Hegsetha, wysuniętego przez prezydenta elekta USA Donalda Trumpa. Ten jest zdania, że kobiety i mężczyźni nie powinni razem służyć w jednostkach frontowych.

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

Źródło:
PAP

Centymetr kwadratowy - tyle zostało wymierającego w Polsce gatunku mchu na torfowisku na Lubelszczyźnie. Samorządowcy wciąż wydają zgody na eksploatację torfu, nieraz mimo sprzeciwów regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, bo wartość torfowisk w kontekście zmian klimatycznych i zapobieganiu powodziom jest nie do przecenienia. W Starym Stręczynie sprawą zajmuje się już prokuratura.

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Źródło:
tvn24.pl

890 błędów, z czego ponad 200 o charakterze krytycznym zawierała dokumentacja projektowa rozbudowy szpitala we Włocławku. W efekcie dwa nowe budynki, które miały być gotowe w 2023 roku do teraz znajdują się w stanie surowym i nie zostaną oddane do użytku wcześniej niż za trzy lata. A cała inwestycja zamiast planowanych 155 milionów będzie kosztować ponad 400 milionów złotych.

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Źródło:
tvn24.pl