- Profesor Wojciech Roszkowski skrócił ten cytat tak, by on nie szokował. Z tego, co wiem wydawnictwo już to poprawiło - poinformował w piątek szef MEiN Przemysław Czarnek odnosząc się do "treści pedofilnych" zawartych w podręczniku do przedmiotu Historia i Teraźniejszość. Książka dostała też negatywną recenzję językową. Ministerstwo zamówiło nową opinię.
Lekcje historii i teraźniejszości od 1 września mają zastąpić wiedzę o społeczeństwie. Choć czasu zostało mało, wciąż nie ma ani jednego podręcznika, który otrzymałby dopuszczenie do użytku szkolnego wydawane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Jedyna książka, której recenzowanie trwa, to podręcznik prof. Wojciecha Roszkowskiego przygotowywany w Wydawnictwie Biały Kruk. Choć książkę można już kupić, nie może to być ostateczna wersja podręcznika, który trafi do uczniów i uczennic. Potwierdził to w piątek minister edukacji Przemysław Czarnek.
"Treści pedofilne" w podręczniku
O co chodzi? Jak podawała w tym tygodniu "Rzeczpospolita" w podręczniku autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego zacytowano jednego z niemieckich polityków i przywódców ruchu studenckiego z 1968 r. Daniela Cohna-Bendita.
Przytoczony cytat miał brzmieć: "Mój flirt z dziećmi szybko przyjął charakter erotyczny. Te małe pięcioletnie dziewczynki już wiedziały, jak mnie podrywać. Kilka razy zdarzyło się, że dzieci rozpięły mi rozporek i zaczęły mnie głaskać. Ich żądania były dla mnie kłopotliwe. Jednak często mimo wszystko i ja je głaskałem".
W czwartek Państwowa Komisja ds. Pedofilii zwróciła się do ministra Czarnka o informacje na temat planowanych działań w tej sprawie. Jej członkowie skrytykowali dobór cytatu i formę jego zastosowania: "Zachęcanie młodzieży do zapoznania się z jej treścią może spowodować nieprzewidziane negatywne skutki, m.in. może spowodować seksualizację młodego czytelnika". Komisja podkreśliła, że "pedofilne wypowiedzi ze względu na ich szkodliwość oraz nieobyczajność nie powinny być rozpowszechniane".
Minister: zajmijcie się Gdańskiem
Minister Czarnek pytany o tę sprawę w piątek w "Sednie Sprawy" Radia Plus powiedział, że "żąda od Państwowej Komisji ds. Pedofilii, żeby zainteresowała się zajęciami dodatkowymi w szkołach np. w Gdańsku". - Tam zajęć, które demoralizują dzieci, jest mnóstwo - powiedział szef MEiN. Zaznaczył też, że cytat, który jest zapisany w podręczniku do HiT jest cytatem z czynnego polityka Unii Europejskiej, który "nie poniósł żadnych konsekwencji za swoje pedofilskie wyczyny". - Pan profesor Wojciech Roszkowski, z tego, co wiem od moich pracowników z ministerstwa, a oni wiedzą od wydawnictwa, skrócił ten cytat tak, że jeśli on wywołuje jakikolwiek szok, to żeby nie szokował i zrobił opis mniej, że tak powiem, uderzający w oczy - przekazał Czarnek. I dodał: - Z tego, co wiem, wydawnictwo już to poprawiło.
Tylko językoznawca miał wątpliwości
Podręcznik do tej pory otrzymał dwie pozytywne recenzje zawartości merytoryczno-dydaktycznej i jedną negatywną - językową. Z systemu, w którym rejestrowane są podręczniki wynika, że 21 czerwca MEiN zamówiło nową recenzję językową.
Z informacji uzyskanych przez tvn24.pl wynika, że recenzentami, którzy pozytywnie ocenili książkę są prof. Tadeusz Wolsza i dr Rafał Drabik. Kim są ministerialni eksperci?
Prof. Tadeusz Wolsza to od 2021 roku przewodniczący kolegium IPN. Od 1999 r. pracuje na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy na stanowisku profesora zwyczajnego. Obok badań związanych w historią zbrodni katyńskiej i więziennictwa w PRL zajmuje się również postawami środowisk twórczych, naukowych i dziennikarskich w latach 1945-1990.
Dr Rafał Drabik ukończył Instytut Historii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Jest doktorem nauk humanistycznych. Prowadzi badania nad historią ruchu narodowego na Lubelszczyźnie po 1939 roku oraz strukturami i obsadą personalną PPR/PZPR w Polsce południowo-wschodniej. W swojej pracy zawodowej był związany z lubelskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej oraz Oddziałowym Biurem Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Lublinie.
Kto wystawił ocenę negatywną? To prof. Grzegorz Ptaszek z AGH w Krakowie, specjalizujący się w nauce o mediach, psychologii, edukacji medialnej i komunikacji społecznej.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24