"Na jego wykładach zawsze były tłumy", "był legendą". Zmarł profesor Henryk Samsonowicz

Źródło:
tvn24.pl
Zmarł profesor Henryk Samsonowicz. Na nagraniu m.in. moment z uroczystości przyznania mu Orderu Orła Białego w 2010 roku
Zmarł profesor Henryk Samsonowicz. Na nagraniu m.in. moment z uroczystości przyznania mu Orderu Orła Białego w 2010 roku
TVN24
Zmarł profesor Henryk Samsonowicz. Na nagraniu m.in. moment z uroczystości przyznania mu Orderu Orła Białego w 2010 rokuTVN24

Polski historyk, były minister edukacji narodowej, opozycjonista za czasów PRL Henryk Samsonowicz nie żyje. Miał 91 lat. Informację o śmierci profesora podał Wydział Historii Uniwersytetu Warszawskiego.

Henryk Samsonowicz urodził się w 1930 roku. Studiował na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warszawskiego. W 1954 roku obronił doktorat, w 1960 - uzyskał stopień doktora habilitowanego, w 1971 - profesora nadzwyczajnego, a dziewięć lat później - profesora zwyczajnego.

Jego kariera naukowa związana była z tamtejszym Instytutem Historycznym. "Był wybitnym historykiem, znawcą historii średniowiecza i ważnym dla nas wszystkich człowiekiem Uniwersytetu" - wspomniano go na stronie Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

W 1980 roku profesor Samsonowicz zaangażował się w działalność NSZZ "Solidarność". Od tego roku, przez dwa kolejne lata pełnił funkcję rektora UW. Został zmuszony do ustąpienia ze stanowiska w kwietniu 1982 roku. Uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu.

Po częściowo wolnych wyborach parlamentarnych w czerwcu 1989 roku objął tekę ministra edukacji narodowej w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. W tym czasie zdecydował między innymi o wprowadzeniu nauczania religii do szkół. Funkcję pełnił do 1991 roku.

Opublikował około 800 prac naukowych

Samsonowicz był członkiem PAN i PAU. W 2010 roku został odznaczony Orderem Orła Białego przez ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego. W 2015 roku zrezygnował z członkostwa w tej kapitule. Był to protest przeciwko ułaskawieniu przez prezydenta Andrzeja Dudę byłego szefa CBA, obecnego szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego.

Opublikował około 800 prac naukowych, głównie z zakresu historii Polski okresu średniowiecza, w tym 16 książek i podręczników uniwersyteckich.

Urodzony w Warszawie Samsonowicz miał brata Andrzeja. Andrzej Samsonowicz był żołnierzem Grup Szturmowych Szarych Szeregów. Walczył w Powstaniu Warszawskim, zginął w nocy z 14 na 15 września na Czerniakowie.

"Aktywny organizator życia naukowego, ważna osoba życia publicznego"

Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro wspominając profesora Henryka Samsonowicza, stwierdził, że był wybitnym mediewistą i autorem wielu ważnych monografii, syntez i artykułów naukowych. - Chciałbym jednak powiedzieć, że dla mnie był on przede wszystkim niezwykłą osobowością. To człowiek, który zawsze był aktywny jako organizator życia naukowego oraz ważna osoba życia publicznego - podkreślił.

- Poznałem go, kiedy byłem studentem. Pamiętam, że na jego wykładach zawsze były tłumy, ponieważ mówił w sposób jasny, ciekawy i bardzo dowcipny. Jego wykłady zawsze były barwne i wręcz uwielbiane przez studentów - wspominał. Przyznał też, że profesor Samsonowicz był "pobłażliwym w gruncie rzeczy egzaminatorem".

- Kiedy studiowałem, to prof. Samsonowicz był już legendą, co wiązało się z tym, że był rektorem Uniwersytetu Warszawskiego w czasach Solidarności. To wówczas w sposób szczególny zyskał popularność wśród generacji studentów, do której należałem, działającej w ruchu opozycyjnym czy to w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów, czy też w innych organizacjach opozycyjnych - stwierdził Robert Kostro.

- Pamiętam, że był człowiekiem skłonnym do rozmowy z inaczej myślącymi, zawsze uważnie słuchał i uczestniczył w tym, co się wokół niego działo - zwrócił uwagę. - Był również osobą niezwykle pomocną. Kiedy jako dyrektor MHP miewałem różnego rodzaju problemy, profesor Samsonowicz kilkakrotnie udał się ze mną między innymi na spotkania do ówczesnego ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego, aby służyć swoim wsparciem. Na jego życzliwość mogłem liczyć zawsze - dodał.

Dyrektor wspomniał, że kiedy pokazywał profesorowi wizualizację wystawy stałej Muzeum Historii Polski, wówczas Henryk Samsonowicz na niego spojrzał i powiedział: "Pan jest jak Stanisław Lorentz" [dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie w latach 1935–1982 - przyp. red.]. - To było oczywiście żartobliwe, ale uświadomił mi skalę przedsięwzięcia. Przywołując legendarną postać muzealnictwa, wyznaczył pewien ważny cel i pokazał, że to, co robimy, wiąże się z niesłychaną odpowiedzialnością – powiedział Robert Kostro.

"Jego prace wyróżniały się błyskotliwością i prostym językiem"

Profesor Michał Kopczyński z Wydziału Historii UW i Muzeum Historii Polski w latach 80. Uczestniczył w wykładach profesora Samsonowicza. - W czasie gdy zaczynałem studia, prowadził chyba trzy serie wykładów. Chodziłem na wszystkie. Największa sala IH UW, słynna "siedemnastka", wypełniała się tłumem studentów. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszyła się historia średniowiecznych Włoch. Wielu siedziało na podłodze lub stało na końcu sali. Nie byli to wyłącznie studenci historii, ale również innych kierunków – powiedział.

- Wszyscy studenci znali profesora Samsonowicza jeszcze przed rozpoczęciem studiów za pośrednictwem podręcznika historii Polski do 1795 roku. Znałem również inne jego publikacje. Wszystkie jego prace wyróżniały się błyskotliwością i prostym językiem. A przecież wszystkie omawiały poważne problemy – zwrócił uwagę.

- Jego cechą była niezwykła umiejętność pisania tekstów naukowych, które czytało się tak jak teksty popularyzatorskie. Posiadanie tej umiejętności jest zarezerwowane tylko dla największych historyków. Podobnie było z posługiwaniem się przez niego słowem mówionym. Ważną cechą jego sposobu opowiadania o historii była komunikatywność. Uczyłem się od niego tej umiejętności - przyznał prof. Kopczyński.

"Odszedł największy z współczesnych historyków"

- Profesor Henryk Samsonowicz od dziesiątków lat blisko współpracował z historykami z Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza, w 2014 roku z inicjatywy ówczesnego Instytutu Historii UAM został zaliczony w poczet doktorów honoris causa UAM - przypomniał prof. dr hab. Józef Dobosz z Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu. - To wielki, wspaniały człowiek, który był zawsze niesamowicie życzliwy, otwarty. Zawsze można było się do niego zwrócić z prośbą o pomoc, a rady, których udzielał, były zawsze trafione - ocenił.

- Odszedł największy z współczesnych historyków. To niepowetowana strata dla historiografii polskiej. Środowisko poznańskich historyków przyjęło to z ogromnym smutkiem - mówił. Podkreślił zasługi Samsonowicza dla polskiej mediewistyki. Przypomniał, że jest on autorem około tysiąca publikacji naukowych i popularnonaukowych.

- Dorobek naukowy Profesora Henryka Samsonowicza właściwie od początku kształtował się wokół szeroko pojętej historii społecznej i gospodarczej wieków średnich. Na pierwszy plan wysuwają się tutaj przede wszystkim znakomite studia i rozprawy odnoszące się do dziejów miast i mieszczaństwa, zwłaszcza w Polsce, Europie Środkowej i strefie nadbałtyckiej. Na tym polu badawczym szybko przeszedł od problematyki wewnątrzpolskiej do powszechnodziejowej, rozpatrując przez wiele lat zagadnienia związane z dziejami Hanzy - wyjaśnił.

- Profesor Henryk Samsonowicz to nie tylko wybitny historyk i znakomity dydaktyk uniwersytecki, Mistrz wielu pokoleń polskich historyków, których zaraził nie tylko komparatystycznym spojrzeniem na historię, ale też jego rozległością i swobodą. Jednak nade wszystko to wielki Humanista – ambasador kultury i nauki polskiej - podkreślił prof. Dobosz.

Autorka/Autor:akw/dap

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Alert RCB w piątek został ogłoszony na terenie całego kraju. Służby ostrzegają przed gwałtownymi burzami z gradem i silnym wiatrem. Możliwe są przerwy w dostawach prądu.

Alert RCB dla całej Polski

Alert RCB dla całej Polski

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Sąd w Kielcach ogłosił upadłość właściciela marki sklepów Active - informuje portal dlahandlu.pl. W placówkach handlowych firmy można było nabyć między innymi odzież czy sprzęt sportowy.

Jest upadłość polskiej sieci sklepów sportowych

Jest upadłość polskiej sieci sklepów sportowych

Źródło:
tvn24.pl

Film nie zostawia wątpliwości: wersja o obronie koniecznej nie odpowiada prawdzie - napisała "Gazeta Wyborcza", która opisała nagranie z incydentu, do którego doszło pod koniec marca przy polsko-białoruskiej granicy. Żandarmeria Wojskowa zatrzymała wtedy trzech żołnierzy, którzy oddali strzały w czasie natarcia migrantów. Dziennik napisał, że "zagrożenie wobec drugiego patrolu, a potem próby ukrycia prawdy i mataczenia przez żołnierzy, którzy strzelali, były powodem ich zatrzymania i postawienia zarzutów".

Co zarejestrowała kamera z zapory. "Wersja o obronie koniecznej nie odpowiada prawdzie"

Co zarejestrowała kamera z zapory. "Wersja o obronie koniecznej nie odpowiada prawdzie"

Źródło:
"Gazeta Wyborcza", TVN24

"Byłem na oddziale i widziałem dramatyczną walkę naszego zespołu o życie małego niewinnego dzieciątka. To już drugi równie tragiczny przypadek w Gorzowie" - pisze Robert Surowiec, poruszony wiceprezes gorzowskiego szpitala, gdzie próbowano ratować 19-dniowego Rafałka. Mimo starań medyków chłopiec zmarł. Prokuratura prowadzi śledztwo w tej sprawie. A szef gorzowskiej placówki pyta, czy służby mogą zrobić coś więcej, by takich tragicznych historii uniknąć.

Rafałek miał tylko 19 dni i poważne obrażenia głowy. "Niech z tej tragedii wyniknie jakieś dobro"

Rafałek miał tylko 19 dni i poważne obrażenia głowy. "Niech z tej tragedii wyniknie jakieś dobro"

Źródło:
TVN24

Garnizony i bazy wojskowe rosyjskich sił lądowych w pobliżu granicy z Finlandią są prawie puste, choć Rosja zapowiedziała wzmocnienie tych sił - podał fiński nadawca publiczny Yle, powołując się na źródła w krajowym wywiadzie. Yle poinformował, że prawie 80 procent rosyjskich żołnierzy i sprzętu zostało przerzuconych spod fińskiej granicy na ukraiński front.

Garnizony opustoszały. Rosjanie przenoszą wojsko i sprzęt

Garnizony opustoszały. Rosjanie przenoszą wojsko i sprzęt

Źródło:
Yle, Nastojaszczeje Wriemia

Każdy polityk, który wkracza do "wielkiej ogólnokrajowej polityki, ma tę buławę prezydencką w plecaku" i "powinien być gotowy do tego, by pełnić najważniejsze funkcje w państwie" - ocenił prezydent Andrzej Duda, pytany o potencjalny start w wyborach prezydenckich szefa jego gabinetu Marcina Mastalerka.

Czy Mastalerek "ma papiery", by zostać prezydentem? Odpowiada Andrzej Duda

Czy Mastalerek "ma papiery", by zostać prezydentem? Odpowiada Andrzej Duda

Źródło:
PAP

Ksiądz Michał O. spędzi w areszcie kolejne trzy miesiące. Jest oskarżony o przekroczenie uprawnień, poświadczenie nieprawdy, wyrządzenie szkody majątkowej i pranie brudnych pieniędzy. Sprawa ma związek z aferą wydawania dziesiątków milionów złotych z Funduszu Sprawiedliwości.

Ksiądz Michał O. spędzi w areszcie kolejne trzy miesiące. Jest związany z aferą w Funduszu Sprawiedliwości.

Ksiądz Michał O. spędzi w areszcie kolejne trzy miesiące. Jest związany z aferą w Funduszu Sprawiedliwości.

Źródło:
Onet, tvnwarszawa.pl, TVN24

W czwartek, 20 czerwca, w okolicach wsi Szaleniec w powiecie malborskim doszło do zdarzenia lotniczego z udziałem samolotu MiG-29. Uszkodzone zostały dachy kilku domów, a w jednym wypadły szyby z okien. Pilot został zawieszony.

Myśliwiec nad wsią przekroczył barierę dźwięku. Wypadły szyby z okien, uszkodzone są dachy

Myśliwiec nad wsią przekroczył barierę dźwięku. Wypadły szyby z okien, uszkodzone są dachy

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Straż Graniczna czeka na wyjaśnienia w sprawie migrantów, których niemiecka policja miała w sobotę przywieźć do Polski przez most łączący Frankfurt nad Odrą i Słubice. - Zdarzenie mogło dotyczyć grupy obywateli Ukrainy - powiedział rzecznik komendanta głównego Straży Granicznej Andrzej Juźwiak. Według prezydenta Andrzeja Dudy, działania niemieckiej policji są "nielegalne, skandaliczne i naruszają normy".

Niemieckie media o kolejnych zawróconych migrantach. Straż Graniczna chce wyjaśnień. Duda mówi o "skandalu"

Niemieckie media o kolejnych zawróconych migrantach. Straż Graniczna chce wyjaśnień. Duda mówi o "skandalu"

Źródło:
PAP, Radio ZET

Gwałtowne burze uderzą w piątek w Polskę. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla niemal całego kraju, przy czym ostrzeżenia najwyższego stopnia na terenie siedmiu województw. Wiatr w porywach ma osiągać prędkość 120 kilometrów na godzinę, możliwy jest grad o średnicy sześciu centymetrów.

Huraganowe porywy wiatru, 6-centymetrowy grad. Ostrzeżenia najwyższego stopnia

Huraganowe porywy wiatru, 6-centymetrowy grad. Ostrzeżenia najwyższego stopnia

Źródło:
IMGW

45-letni mężczyzna został śmiertelnie raniony nożem w Pruchniku (Podkarpacie). W sprawie zatrzymano dwie osoby, w tym jego 38-letnią partnerkę. Trwa wyjaśnianie okoliczności śmierci mężczyzny.

Zmarł 45-latek raniony nożem w obojczyk. Policja zatrzymała dwie osoby

Zmarł 45-latek raniony nożem w obojczyk. Policja zatrzymała dwie osoby

Źródło:
PAP

Fala upałów nęka Włochy, Grecję, Cypr, Rumunię, Serbię, Chorwację i Turcję. Temperatura w wielu miejscach przekracza 40 stopni Celsjusza. Władze państw bałkańskich wezwały swoich obywateli do unikania wychodzenia z domów w związku z wyjątkowo wysokimi temperaturami, których kulminacja przypadnie na piątek.

Czerwone alerty, apele o niewychodzenie z domów. Minos nad Europą

Czerwone alerty, apele o niewychodzenie z domów. Minos nad Europą

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W nocy z czwartku na piątek drony zaatakowały szereg obiektów w Kraju Krasnodarskim w Rosji - podały rosyjskie kanały na Telegramie. W pobliżu lotniska wojskowego w mieście Jejsk, skąd startują samoloty zrzucające pociski na Ukrainę, wybuchł pożar.

Atak w rejonie ważnego lotniska wojskowego w Rosji

Atak w rejonie ważnego lotniska wojskowego w Rosji

Źródło:
Ukraińska Prawda, The Moscow Times, tvn24.pl

- Jest granica. To adopcja dzieci czy zrównanie statusu małżeństwa. Ja za tym nie będę głosował - powiedział w TVN24 wicepremier i prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz, odnosząc się do projektu ustawy o związkach partnerskich. Szef MON skomentował też sprawę zatrzymania trzech żołnierzy, którzy oddali strzały ostrzegawcze przy granicy polsko-białoruskiej. Przyznał, że widział nagrania z tego zdarzenia i są one teraz w prokuraturze.

Kosiniak-Kamysz: Jest granica. To adopcja dzieci czy zrównanie statusu małżeństwa

Kosiniak-Kamysz: Jest granica. To adopcja dzieci czy zrównanie statusu małżeństwa

Źródło:
TVN24

W środę CBA weszło do Rządowego Centrum Legislacji na polecenie Prokuratury Okręgowej w Warszawie, realizując zlecenie zajęcia dokumentów. Chodzi o domniemane nielegalne finansowanie kampanii wyborczej byłego szefa RCL, obecnie posła PiS Krzysztofa Szczuckiego.

CBA w Rządowym Centrum Legislacji. Wiadomo, o kogo chodzi. Jest odpowiedź

CBA w Rządowym Centrum Legislacji. Wiadomo, o kogo chodzi. Jest odpowiedź

Źródło:
tvn24.pl, PAP
"Wszyscy czuliśmy presję, czuliśmy lęk". Teraz oczekiwania są ogromne

"Wszyscy czuliśmy presję, czuliśmy lęk". Teraz oczekiwania są ogromne

Źródło:
tvn24.pl
Premium

- Podjąłem taką decyzję, ponieważ uważam, że pan Mikołaj Pawlak ma kwalifikacje i będzie bardzo dobrym sędzią - uzasadniał w rozmowie z Radiem ZET prezydent Andrzej Duda, pytany o powołanie byłego Rzecznika Praw Dziecka na sędziego Sądu Rejonowego w Skierniewicach.

"Każdemu mogą być postawione zarzuty". Duda tłumaczy, dlaczego powołał Pawlaka na sędziego

"Każdemu mogą być postawione zarzuty". Duda tłumaczy, dlaczego powołał Pawlaka na sędziego

Źródło:
PAP

Policja z Miami Beach zatrzymała w czwartek nad ranem Travisa Scotta. Funkcjonariusze interweniowali w związku ze zgłoszeniami dotyczącymi zakłócania spokoju przez osoby znajdujące się na jednym z jachtów.

Raper Travis Scott zatrzymany przez policję po awanturze na jachcie

Raper Travis Scott zatrzymany przez policję po awanturze na jachcie

Źródło:
BBC, NBC News, tvn24.pl

Zimbabwe zostało uznane przez Afrykański Bank Rozwoju (AfDB) najdroższym krajem Afryki. Wydatki mieszkańców stolicy kraju, Harare, są wyższe niż osób mieszkających we włoskiej Parmie czy w stolicy Chile, Santiago.

Koszt życia wyższy niż we włoskim mieście. Oto najdroższy kraj Afryki

Koszt życia wyższy niż we włoskim mieście. Oto najdroższy kraj Afryki

Źródło:
PAP

Słowacka większość parlamentarna przegłosowała kontrowersyjny projekt ustawy likwidującej publiczne media znane jako Radio i TV Słowacji (RTVS). Opozycja nie brała udziału w głosowaniu i wyszła z sali obrad. Słowacka telewizja publiczna przez lata była uznawana za najbardziej wiarygodne źródło informacji w kraju. Projekt zmian w mediach budzi sprzeciw Słowaków. Ulicami Bratysławy przeszło wiele demonstracji antyrządowych.

Kontrowersyjna ustawa przyjęta. Opozycja wyszła z sali

Kontrowersyjna ustawa przyjęta. Opozycja wyszła z sali

Źródło:
PAP

Jak wynika z raportu przygotowanego przez rząd Namibii, połowa mieszkańców tego kraju, liczącego 2,8 miliona ludności, stanie w obliczu braku bezpieczeństwa żywnościowego w okresie od lipca do września tego roku.

Głód dotknie połowę ludności tego kraju. Rządowy raport

Głód dotknie połowę ludności tego kraju. Rządowy raport

Źródło:
PAP

Student z Filipin podczas transmitowanej na żywo dyskusji zaapelował do papieża, by ten "przestał używać obraźliwego języka wobec społeczności LGBTQIA+". Franciszek w odpowiedzi sprzeciwił się dyskryminacji, ale nie odniósł się do zarzutów o stosowanie homofobicznego języka.

Homofobiczne słowa papieża. Student zaapelował do niego podczas transmisji na żywo

Homofobiczne słowa papieża. Student zaapelował do niego podczas transmisji na żywo

Źródło:
Reuters

"Pomocy! Karmelowy w śmietniku!" - takie zgłoszenie otrzymała straż miejska w Krakowie od kobiety, która wyrzucając śmieci, zauważyła wijącego się gada na pokrywie śmietnika. "Karmelowy wąż" okazał się plastikową zabawką.

"Pomocy! Karmelowy wąż w śmietniku!" Strażnicy ujarzmili plastikowego gada

"Pomocy! Karmelowy wąż w śmietniku!" Strażnicy ujarzmili plastikowego gada

Źródło:
tvn24.pl

Słoneczne plaże, kwitnące ogrody, lekkie ubrania i zimne napoje, czyli wszystko, co towarzyszy nam przez cały okres lata. Moment przesilenia letniego oznacza początek astronomicznego lata, czyli idealnej pory na planowanie urlopu i dalekich podróży. Nadszedł czas, gdy długie dni i ciepłe wieczory zachęcają do korzystania z uroków natury i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Pokażcie nam, jak spędzacie czas!

Nadeszło lato. Jak wygląda w waszych obiektywach?

Źródło:
Kontakt 24

849 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. W ciągu ostatniej doby doszło do 128 starć bojowych - poinformował w czwartkowym sprawozdaniu sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych. 24 Samodzielna Brygada Zmechanizowana przerzuca siły w celu obrony miasta Czasiw Jar. W wyniku rosyjskich ataków na obiekty energetyczne w czterech obwodach Ukrainy bez prądu zostało ponad 200 tysięcy odbiorców. Unia Europejska zdecydowała o nałożeniu 14. pakietu sankcji na Rosję. Rumunia przekazała Kijowowi system Patriot. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

128 starć bojowych w ciągu doby, brygada przerzucona na gorący odcinek

128 starć bojowych w ciągu doby, brygada przerzucona na gorący odcinek

Źródło:
PAP, Ukraińska Prawda, NV, tvn24.pl

Francuskie media opisują przypadek Francuzki, na ciele której pojawiły się ogromne pęcherze po przechadzce z córką nad jeziorem. Co wywołało tak ostrą reakcję skórną?

Ogromne pęcherze na nogach i ból. Spacer nad jeziorem zamienił się w koszmar

Ogromne pęcherze na nogach i ból. Spacer nad jeziorem zamienił się w koszmar

Źródło:
ENEX, BFM TV, tvn24.pl

W przygotowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej bazie danych o wypoczynku dzieci i młodzieży można sprawdzić wiarygodność organizatora wypoczynku, a także czy zgłosił on turnus do kuratorium oświaty. Kuratorzy zatwierdzili dotąd 16,5 tysiąca zorganizowanych wypoczynków letnich dla dzieci i młodzieży: wyjazdów, kolonii, półkolonii i obozów. Łącznie ma skorzystać z nich 703 tysiące uczniów.

Kolonie i obozy pod kontrolą. Rodzic sprawdzi organizatora wypoczynku dziecka

Kolonie i obozy pod kontrolą. Rodzic sprawdzi organizatora wypoczynku dziecka

Źródło:
PAP

Dziennikarz "Faktów" TVN Paweł Szot zdobył II nagrodę w konkursie dziennikarskim Silesia Press. Doceniono go za reportaż "Gdzie on są?", opowiadający historię rodziców zaginionego ukraińskiego żołnierza, którzy starali się uzyskać odpowiedź na pytanie, co się stało z ich synem. Główną nagrodę otrzymała Ewa Niewiadomska z Polskiego Radia Katowice za reportaż "Jestem wojną".

Dziennikarz "Faktów" TVN Paweł Szot z nagrodą w konkursie Silesia Press

Dziennikarz "Faktów" TVN Paweł Szot z nagrodą w konkursie Silesia Press

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W czwartek powitaliśmy astronomiczne lato. Jego początek wyznacza przesilenie letnie, najwcześniejsze od 228 lat. Za nami najdłuższy dzień i najkrótsza noc w roku.

Zaczęło się astronomiczne lato. Tak witano je w Stonehenge

Zaczęło się astronomiczne lato. Tak witano je w Stonehenge

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, gum.gov.pl, PAP
Są na świecie już od pięciu miesięcy, ale tutaj mają tylko trzy

Są na świecie już od pięciu miesięcy, ale tutaj mają tylko trzy

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zdjęcia do kolejnego prequela "Gry o Tron" ruszyły - przekazało we wtorek HBO. Fabuła produkcji zostanie oparta na treści jednego z opowiadań autorstwa George'a R.R Martina. Ten będzie też producentem wykonawczym serialu. W jego głównych rolach wystąpią Peter Claffey i Dexter Sol Ansell.  

Nowy prequel "Gry o Tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Nowy prequel "Gry o Tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Źródło:
HBO

Brytyjski bank NatWest zakończy działalność w Polsce do końca 2025 roku - informuje Reuters. Pracę straci 1600 osób. Rzecznik banku wytłumaczył, że decyzja została podjęta po zakończeniu w naszym kraju konkretnego projektu, który dotyczył przestępstw finansowych.

Brytyjski bank zamknie oddział w Polsce. Pracę straci 1600 osób

Brytyjski bank zamknie oddział w Polsce. Pracę straci 1600 osób

Źródło:
Reuters

Od 6 lipca obowiązywać będą nowe przepisy nakładające obowiązek posiadania w nowych rejestrowanych samochodach tak zwanych czarnych skrzynek. Specjalne urządzenia rejestrujące pomogą w namierzaniu sprawców wypadków czy oszustów ubezpieczeniowych. Jakie zmiany obejmą wkrótce kierowców?

Od lipca tego urządzenia nie może zabraknąć w samochodzie

Od lipca tego urządzenia nie może zabraknąć w samochodzie

Źródło:
tvn24.pl