Polska

Hall i Samsonowicz wystąpili z Kapituły Orderu Orła Białego. Protest przeciwko decyzji Dudy

Polska

Hall i Samsonowicz wystąpili z Kapituły Orderu Orła Białego. Protest przeciwko decyzji Dudy
tvn24Aleksander Hall i Henryk Samsonowicz byli członkami Kapituły od 2011 r.

Aleksander Hall i prof. Henryk Samsonowicz zrezygnowali z członkostwa w Kapitule Orderu Orła Białego. To protest przeciwko ułaskawieniu przez prezydenta Andrzeja Dudę byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego.

Aleksander Hall i prof. Henryk Samsonowicz, działacze opozycji w czasach PRL i ministrowie rządu Tadeusza Mazowieckiego opuścili kapitułę po tym, jak prezydent Andrzej Duda ułaskawił byłego szefa CBA i obecnego koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego. W marcu tego roku Kamiński został skazany nieprawomocnym wyrokiem na 3 lata więzienia i 10-letni zakaz zajmowania stanowisk m.in. za przekroczenie uprawnień i nielegalne działania operacyjne CBA przy "aferze gruntowej" w 2007 r.

"Naruszało prawo"

Jak powiedział Hall w rozmowie z "Gazetą Wyborczą", wraz z Samsonowiczem napisali pismo o rezygnacji 18 listopada, a w poniedziałek 23 listopada przekazali je prezydentowi. - Swoją rezygnację z członkostwa w kapitule uzasadniliśmy podważaniem przez pana prezydenta zasad niezawisłości władzy sądowniczej - tłumaczył Hall.

W jego opinii ułaskawienie naruszało prawo. - Jednak o wiele bardziej istotne były nie prawne, ale merytoryczne przesłanki tej decyzji. Ministrowie pana prezydenta stwierdzili, że ułaskawiono "kryształowego człowieka", ja jednak obserwowałem działania CBA m.in. w Sopocie ws. oskarżenia prezydenta miasta Jacka Karnowskiego i mam zupełnie przeciwne wrażenia - powiedział "GW".

Aleksander Hall i prof. Henryk Samsonowicz zostali powołani w skład kapituły w 2011 r. przez Bronisława Komorowskiego. Hall był również jej sekretarzem.

Kapitułę Orderu Orła Białego tworzą Wielki Mistrz Orderu i pięciu członków Kapituły. Prezydent z tytułu swego wyboru na ten urząd staje się Kawalerem Orderu Orła Białego, Wielkim Mistrzem Orderu i przewodniczy jego Kapitule. Członków powołuje prezydent spośród Kawalerów Orderu Orła Białego na pięć lat.

Autor: js//rzw / Źródło: TVN24, tvn24.pl, Gazeta Wyborcza

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości