TVN24 | Polska

Zootechnik, "miłośnik zwierząt" i "popularny wykładowca" pokieruje resortem rolnictwa. Kim jest Grzegorz Puda

TVN24 | Polska

Autor:
ads/adso
Źródło:
PAP
Premier przedstawił nowych ministrów
Premier przedstawił nowych ministrówTVN24
wideo 2/20
TVN24Premier przedstawił nowych ministrów

Grzegorz Puda po rekonstrukcji rządu pokieruje resortem rolnictwa i leśnictwa - poinformował premier Mateusz Morawiecki. 38-letni Puda od kilkunastu lat jest związany z Prawem i Sprawiedliwością. Obecnie pełni funkcję posła i wiceministra funduszy i polityki regionalnej. W ostatnim czasie był zaangażowany w prace nad projektem PiS dotyczącym zmian w ustawie o ochronie zwierząt.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w środę na konferencji prasowej o zmianach personalnych w jego rządzie. Jednym z nowych ministrów jest Grzegorz Puda, który pokieruje Ministerstwem Rolnictwa i Leśnictwa.

Czytaj więcej: Premier przedstawił zmiany w rządzie. Lista ministerstw

Grzegorz Puda - kim jest?

38-letni Grzegorz Puda jest posłem Prawa i Sprawiedliwości, członkiem Komisji Kultury i Środków Przekazu, pełnił także funkcję sekretarza Sejmu. Od 2019 roku pełni funkcję wiceministra funduszy i polityki regionalnej.

We wrześniu tego roku Puda był sprawozdawcą przygotowanego przez PiS projektu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt - tak zwanej "piątki dla zwierząt", która między innymi przewiduje likwidację hodowli zwierząt na futra i ograniczenie uboju rytualnego.

Puda na stanowisku szefa resortu rolnictwa zastąpi Jana Krzysztofa Ardanowskiego, który głosował przeciwko tej ustawie.

Od kilkunastu lat związany z PiS

Grzegorz Puda urodził się w 1982 roku w Bielsku-Białej. W 2006 uzyskał tytuł zawodowy magistra inżyniera z zakresu zootechniki na Akademii Rolniczej w Krakowie. Pracował między innymi jako kierownik marketingu w prywatnym przedsiębiorstwie i koordynator w starostwie powiatowym.

Zaangażował się w działalność polityczną w ramach Prawa i Sprawiedliwości. W 2006, 2010 i 2014 roku uzyskiwał mandat radnego miejskiego w Bielsku-Białej. W wyborach parlamentarnych w 2015 został roku wybrany na posła, w 2019 roku wyborcy znów mu zaufali.

W lipcu ubiegłego roku został wiceministrem inwestycji i rozwoju, a w listopadzie 2019 po przekształceniu resortu, powołano go na sekretarza stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Jak czytamy na stronie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Puda "obecnie jest także popularnym wykładowcą akademickim na jednej z bielskich uczelni". "Doświadczenie zawodowe zdobywał zarówno w Polsce, jak i za granicą, gdzie pracował dla wiodących firm. W Polsce kilka lat pracował w jednej z największych instytucji finansowych w Europie. Zanim objął mandat posła jako menedżer z powodzeniem rozwijał jedną z bielskich spółek" - informuje ministerstwo.

Jak pisze resort, Grzegorz Puda to "pasjonat żeglarstwa oraz miłośnik zwierząt działający na ich rzecz w sejmowym zespole".

Autor:ads/adso

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości