TVN24 | Polska

Straż Graniczna o 220 osobach, które "próbowały siłowo forsować granicę". "Zostały zawrócone"

TVN24 | Polska

Autor:
akw/adso
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Straż graniczna o dwóch próbach siłowego forsowania granicy. Relacja reporterki TVN24
Straż graniczna o dwóch próbach siłowego forsowania granicy. Relacja reporterki TVN24TVN24
wideo 2/28
TVN24Straż graniczna o dwóch próbach siłowego forsowania granicy. Relacja reporterki TVN24

Straż Graniczna poinformowała o próbie "siłowego forsowania granicy" ze strony dwóch grup migrantów, które łącznie liczyły 220 osób. Z relacji rzeczniczki SG wynika, że część osób przedostała się przez granicę, jednak funkcjonariusze je zatrzymali. Żadna z zatrzymanych osób nie zadeklarowała chęci ubiegania się o ochronę międzynarodową w Polsce, dlatego wszystkie zostały zawrócone na granicę - dodała.

Straż Graniczna poinformowała w poniedziałek na Twitterze, że "w miniony weekend doszło do dwóch prób siłowego forsowania granicy polsko-białoruskiej przez dwie duże grupy cudzoziemców 90 osób i 130 osób". Przekazano, że funkcjonariusze SG i żołnierze Wojska Polskiego udaremnili im przedostatnie się na teren Polski.

Na opublikowanym, niemal dwuminutowym nagraniu bez dźwięku, widać grupę osób, która stoi za płotem, a w którą osoby zza polskiej strony święcą latarką. Widać tam głównie mężczyzn.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Rzeczniczka Straży Granicznej: żadna z tych osób nie zadeklarowała chęci ubiegania się o pomoc

O sytuacji mówiła tego samego dnia rzeczniczka Straży Granicznej Anna Michalska. - Są to zdarzenia niezwykle ciężkie dla funkcjonariuszy Straży Granicznej i żołnierzy Wojska Polskiego. Wygląda to wprost tak, że na patrol funkcjonariuszy i żołnierzy naciera grupa 90 osób lub 130, forsując zapory techniczne i próbując siłą wedrzeć się do Polski - opisała.

- Część osób przedostała się na teren Polski, szybko rozpierzchła się w różne strony, podzieliła się na mniejsze grupy. Tutaj automatycznie zadziałały patrole - zrelacjonowała.

- Udało nam się te osoby zatrzymać. Żadna z tych osób, które brały udział w tych dwóch zdarzeniach, nie zadeklarowała chęci ubiegania się o pomoc, ochronę międzynarodową w Polsce, więc osoby, które się przedostały, zostały zawrócone do linii granicy - powiedziała.

Rzeczniczka SG podczas konferencji przekazała, że na granicy pełni służbę 2500 żołnierzy. Zapewniła, że planowane jest wzmocnienie obsady. Nie podała, jak liczne będzie dodatkowe wsparcie ze strony wojska.

Stan wyjątkowy przy pasie na granicy polsko-białoruskiej

W minioną sobotę i niedzielę funkcjonariusze Straży Granicznej odnotowali około 1300 prób nielegalnego przekroczenia granicy między Polską a Białorusią. Od sierpnia Straż Graniczna udaremniła ponad 17 000 prób nielegalnego sforsowania granicy polsko-białoruskiej. We wszystkich ośrodkach Straży Granicznej przebywa obecnie ponad 1500 nielegalnych migrantów.

W szpitalach przebywa 19 osób. Sześć z nich to dzieci. - Jeżeli chodzi o dzieci, to są zapalenia płuc, jedno dziecko z porażeniem mózgowym, przeziębienia, wyziębienia - wymieniła rzeczniczka SG.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią (w 183 miejscowościach województwa podlaskiego i lubelskiego) obowiązuje stan wyjątkowy. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. 30 września Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

Autor:akw/adso

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Straż Graniczna

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości