W gminie Ostrowice (woj. zachodniopomorskie) wprowadzony został zarząd komisaryczny - przekazał Radiu Koszalin minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Paweł Szefernaker. Taką decyzję podjęła na wniosek szefa MSW premier Beata Szydło. Gmina Ostrowice to najbardziej zadłużona gmina w Zachodniopomorskiem.
Gminie Ostrowice grozi likwidacja. Gmina jest zadłużona na ponad 30 milionów złotych. Jej roczny dochód to 11 mln. Władze samorządowe zaciągały kredyty w parabankach.
Już wcześniej wojewoda groził, że gmina może zostać zlikwidowana.
Działania rządu
14 stycznia Mariusz Błaszczak zaprosił do Warszawy przedstawicieli mieszkańców gminy Ostrowice, wójta i przewodniczącego Rady Gminy. W spotkaniu brał udział także wojewoda zachodniopomorski.
Po rozmowie minister spraw wewnętrznych i administracji zdecydował o złożeniu wniosku o zawieszenie organów samorządowych i ustanowienie zarządu komisarycznego. Po rozpatrzeniu wniosku premier Beata Szydło zgodziła się na wprowadzenie komisarycznych władz na okres 2 lat, nie dłużej jednak niż do wyboru Rady Gminy oraz wójta na kolejną kadencję.
Władze gminy mają 30 dni na zaskarżenie decyzji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Kłopoty od wielu miesięcy
Jeszcze poprzedni wojewoda Marek Tałasiewicz wnioskował do premier Ewy Kopacz w sprawie zawieszenia organów gminy Ostrowice i wprowadzenia tam zarządu komisarycznego. W jego ocenie plan naprawczy zagrożonej likwidacją gminy, nie miał szans powodzenia. Zdanie swego poprzednika podtrzymał nowy wojewoda zachodniopomorski Piotr Jania.
Wójt Ostrowic Wacław Micewski we wcześniejszych wypowiedziach dla mediów tłumaczył, że zadłużenie gminy to efekt inwestycji, które miały zniwelować zapóźnienie cywilizacyjne. Gmina zaciągała pożyczki w parabankach, bo - jak tłumaczył - nie było szans na zdobycie finansowania z innych źródeł. Tłumaczył, że Ostrowice leżą na terenie parku krajobrazowego i obszarze Natury 2000, co odstrasza potencjalnych inwestorów.
Autor: kło//kk / Źródło: tvn24, Radio Koszalin, PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24