Polska

GIS: jak ustrzec się przed ebolą?

Polska

tvn24Ebola to wirus gorączki krwotocznej

Zagrożenie ebolą w Polsce jest bardzo małe, ale trzeba się liczyć z tym, że mogą być takie przypadki i nie możemy tego bagatelizować - powiedział na antenie TVN24 p.o. Głównego Inspektora Sanitarnego, Marek Posobkiewicz.

Zdaniem Posobkiewicza ryzyko pojawienia się eboli w Polsce jest znikome, bo nie mamy bezpośrednich połączeń lotniczych z Afryką Zachodnią.

- Wszyscy ci podróżni, którzy wylatują z Afryki do krajów europejskich, są wcześniej badani. Dodatkowo z uwagi na obowiązujące procedury bezpieczeństwa na lotniskach tranzytowych, m.in. w Londynie, Paryżu i Frankfurcie, będą oni teraz badani także w Europie. To oznacza, że każdy będzie sprawdzony dwukrotnie zanim trafi do Polski - powiedział.

"Ebolą nie jest łatwo się zarazić"

Posobkiewicz dodał, że ebolą nie jest łatwo się zarazić. - Wizyta w tamtym rejonie nie jest równoznaczna z tym, że ktoś zachoruje. Mimo to zachęcamy, żeby przełożyć wyjazd - podkreślił.

GIS przygotował procedury postępowania w przypadku podejrzenia oraz stwierdzenia w Polsce wirusa ebola. Zalecenia zostały też przesłane do wojewodów, którzy przekazali je placówkom medycznym.

Tysiące ofiar wirusa

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Gwinei, Liberii i Sierra Leone zmarło już na ebolę łącznie 3857 ludzi, a liczba zarażonych wirusem w tych krajach sięgnęła 8011. Nie ma na razie żadnych oznak, by udało się przyhamować postępy epidemii.

Ebola to wirus gorączki krwotocznej. Szerzy się przez kontakt z krwią i płynami ustrojowymi zarażonych ludzi i zwierząt.

Jak postępować w przypadku zakażenia ebolą?gis.gov.pl

Autor: eos//plw / Źródło: TVN24, GIS

Raporty:
Pozostałe wiadomości