Sąd uniewinnił byłego szefa ABW generała Krzysztofa Bondaryka

Autor:
Robert
Zieliński
Źródło:
tvn24.pl
Były szef ABW usłyszał zarzuty. "Bzdury po prostu"
Były szef ABW usłyszał zarzuty. "Bzdury po prostu"
tvn24
TVN24Były szef ABW usłyszał zarzuty. "Bzdury po prostu" (wideo archiwalne z 31.07.2018 r.)

Sąd uniewinnił od prokuratorskich zarzutów generała Krzysztofa Bondaryka, który kierował Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego w czasach rządu Donalda Tuska - dowiedział się tvn24.pl. Nieoficjalnie wiadomo, że prokuratura będzie się odwoływać od kolejnej już niekorzystnej dla siebie decyzji.

Uniewinniający wyrok zapadł we wtorek, przed tygodniem, w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa. Sąd uniewinnił byłego szefa cywilnego kontrwywiadu od dwóch zarzutów, które sformułowała wobec niego prokurator z Prokuratury Regionalnej w Białymstoku.

Podejrzany generał

- Byłem przez pięć lat podejrzanym, w końcu oskarżonym. Mimo że to już kolejna korzystna dla mnie decyzja w tej sprawie, to spodziewam się odwołania prokuratury - mówi tvn24.pl generał Bondaryk.

Również z nieoficjalnych źródeł tvn24.pl w prokuraturze wynika, że śledczy pracują nad odwołaniem od wyroku.

Generał usłyszał zarzuty w 2018 roku w Prokuraturze Regionalnej w Białymstoku. Prokurator zarzucała mu popełnienie przestępstwa przekroczenia uprawnień, niedopełnienia obowiązków "w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej."

Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10

Teraz, po pięciu latach, w ustnym uzasadnieniu wyroku, mokotowski sąd uznał, że w sprawie nie zaistniało żadne przestępstwo.

Co było przedmiotem śledztwa prokuratury i następnie zarzutów, a także aktu oskarżenia? Był to efekt audytu działań służb specjalnych w czasie rządów PO-PSL, który powstał na zlecenie ministra koordynatora Mariusza Kamińskiego.

Zawiadomienie do prokuratury podpisał w 2016 roku ówczesny szef ABW profesor Piotr Pogonowski. Jego audytorzy wykryli, że jako szef ABW generał Bondaryk przyjął do służby pracownika, który miał się posługiwać podrobionym dyplomem uczelni wyższej.

- Materiał śledztwa wykazał, że szef agencji, mimo ciążącego na nim obowiązku, nie poinformował odpowiednich instytucji o posługiwaniu się przez pracownika ABW sfałszowanym dokumentem. Co więcej, Krzysztof B. zdecydował o przyjęciu tej osoby do służby i mianowaniu na wysokie stanowisko - mówił Polskiej Agencji Prasowej rzecznik ministra Kamińskiego Stanisław Żaryn.

Posługujący się "fałszywym dyplomem" pracownik miał przez następne lata zarobić w agencji około dwóch milionów złotych. I to była właśnie "korzyść majątkowa", o której mowa w zarzucie prokuratorskim i akcie oskarżenia wobec Bondaryka.

Jak już informowaliśmy na łamach tvn24.pl - uczelnia, która wystawiała dyplom, potwierdziła jego autentyczność. Prokuratura nigdy nie przedstawiła zarzutów posługiwała się sfałszowanym dyplomem samemu pracownikowi, podobnie jak dydaktykom, którzy go wystawiali.

Bondaryk: zawsze przestrzegałem prawa
Bondaryk: zawsze przestrzegałem prawa (wideo z 31.07.2018)31.07 | Prokuratura ma postawić we wtorek zarzut popełnienia tak zwanego "przestępstwa urzędniczego" byłemu szefowi największej polskiej służby specjalnej, generałowi Krzysztofowi Bondarykowi. We wtorek o godzinie 11 stawił się w prokuraturze. TVN24

Zmiana prokuratorów

Jeszcze w 2016 roku prokuratura - pion przestępczości zorganizowanej i korupcji - odmówiła wszczęcia śledztwa w tej sprawie.

Zawiadomienie przekazano wtedy do Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce. Prokurator, która zdecydował się wszcząć sprawę, awansowała wkrótce do Prokuratury Regionalnej w Białymstoku. Szefową tej prokuratury jest Elżbieta Pieniążek, która w przeszłości była funkcjonariuszem Centralnego Biura Antykorupcyjnego i uchodzi za współpracowniczkę ministra Mariusza Kamińskiego.

Ta sama prokurator wniosła akt oskarżenia do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa, który wkrótce po otrzymaniu go odrzucił.

- Zgromadzone dowody jednoznacznie wskazują, że zachowania przypisywane oskarżonemu nie noszą znamion czynów zabronionych, ani nie stanowią innego zachowania podlegającego odpowiedzialności karnej - argumentował w lutym 2020 roku warszawski sąd.

Prokuratura skutecznie uchyliła tę decyzję sądu, powołując się na względy formalne. Dlatego przez kolejne lata odbywały się rozprawy w pierwszej instancji, którą sąd zakończył właśnie uniewinnieniem Bondaryka.

Autor:Robert Zieliński

Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości