‪Fundusz uzależnionych. Potrzebna instytucja czy niewypał?‬

Kasyno wciąga. Vahan Gevorgyan przekonał się o tym bardzo boleśnie
Fundusz Hazardowy powstał po to, by pomóc osobom uzależnionym od giersxc.hu

‪Powstał, by mogli się leczyć hazardziści. Na jego konto, z gier objętych monopolem państwa, takich jak Lotto, rocznie trafia ok. 13 mln zł. Spora kwota, z której wydaniem są problemy, co wykazały kontrole Najwyższej Izby Kontroli. Dlatego coraz częstsze są głosy - głównie polityków - że Fundusz Rozwiązywania Problemów Hazardowych powinien zostać przekształcony, a nawet zlikwidowany. Osoby, dla których powstał, podkreślają jednak: ‬bez bezpłatnej terapii ‪nie moglibyśmy się leczyć.‬

‪Mieszkanie. No, może kawalerkę. Ale za to w centrum miasta. Paweł spokojnie mógłby już ją kupić, gdyby nie to, że pieniądze z kredytu, który wziął na M1 zostawił w kasynie. Nie jest rekordzistą, ale - jak sam podkreśla - mogłoby się skończyć gorzej.

- W pracy szło mi coraz lepiej, awansowałem, kasa była większa, więc nie robiło na mnie wrażenia przegrywanie kilku tysięcy w ciągu jednego dnia. W razie problemów, po prostu szedłem do banku i brałem kredyt. Miałem tylko jedną myśl: że się odkuję. Niestety, bardzo szybko znów przegrywałem wszystkie pieniądze. Nie docierało do mnie co tak naprawdę robię - mówi dla portalu tvn24.pl.‬

Fundusz od problemów

‪Fundusz Rozwiązywania Problemów Hazardowych‬ powstał w ramach ustawy o grach hazardowych. ‪Została ona uchwalona pięć lat temu. Tempo prac nad nią było ekspresowe - po tym, jak ujawniono rozmowy polityków z baronami branży hazardowej i uleganiu im przy tworzeniu poprzedniej ustawy o grach i zakładach wzajemnych, nowe prawo stało się bardzo restrykcyjne.

Ustawa uregulowała możliwość urządzania gier hazardowych, ustawiania automatów do gier poza salonami i kasynami czy dostęp do hazardu przez internet.‬ Fundusz, utrzymywany z podatku od gier, miał umożliwić natomiast powstanie programów terapii patologicznego hazardu. Szybko objęte nim zostały także inne nałogi behawioralne - ‪zakupoholizm czy uzależnienie od internetu lub gier komputerowych.‬

- ‪Generalnie chodzi o to, że dawniej, gdy pacjent np. uzależniony od alkoholu zgłaszał informację, że gra w gry hazardowe, słyszał od terapeuty: przestaniesz pić, to nie będziesz grać. Teraz już wiemy, że są to dwa oddzielne zaburzenia wymagające osobnych procesów leczniczych. Dzięki temu, że są środki z Funduszu, poziom leczenia uzależnień behawioralnych nie odstaje od reszty Europy - tłumaczy portalowi tvn24.pl Damian Zdrada, dyrektor Centrum Psychoterapii i Leczenia Uzależnień w Sosnowcu‬.

Kłopoty z wydawaniem kasy

Funkcjonowanie Funduszu wzbudziło jednak wiele wątpliwości. Po przeprowadzonej przez NIK w 2012 roku kontroli okazało się, że instytucja ta nie radzi sobie z wydawaniem pieniędzy. W pierwszym roku istnienia (2010 r.) nie wydano z kont Funduszu ani złotówki. Resort zdrowia tłumaczy, że za późno weszły odpowiednie przepisy, które by na to pozwoliły. ‬

NIK była jednak bezlitosna i uznała, że zasadność istnienia Funduszu jest wątpliwa. Zdaniem kontrolerów wystarczy, że leczenie uzależnień behawioralnych kontraktuje Narodowy Fundusz Zdrowia. W podobnym tonie wypowiadali się też niektórzy politycy. Posłanka ‪PiS Elżbieta Rafalska w 2011 r. przedstawiła projekt obcięcia wpływów do Funduszu o dwie trzecie, jednak rząd nie przystał na ten pomysł. Pojawiły się głosy, że przeszacowano ‬problem uzależnienia od hazardu w kraju. Z tym nie zgadza się resort zdrowia. - ‪Badania przeprowadzone w okresie 2011–2012 przez Fundację CBOS, na zlecenie FRPH, dotyczące rozpowszechnienia hazardu oraz innych uzależnień behawioralnych, w tym uzależnienia od Internetu, zakupów i pracy wskazują, że liczba osób uzależnionych i zagrożonych uzależnieniem w Polsce jest znaczna. W odniesieniu do hazardu liczby te wynoszą odpowiednio: 50 tysięcy i 200 tysięcy - poinformował tvn24.pl rzecznik prasowy ministra zdrowia, Krzysztof Bąk‬. Problem jest więc znaczny i zdaniem ekspertów raczej nie należy liczyć na to, że szybko zmaleje. - To prawda, że ‪NFZ również kontraktuje leczenie takich uzależnień, już w 2010 roku dodał placówkom leczenia uzależnień nowe rozpoznania z tego zakresu, jednak nikomu nie zwiększył z tego powodu kontraktu - zastrzega Damian Zdrada.‬

Pomoc dla 9,5 tysiąca osób

Jego zdaniem likwidacja Funduszu byłaby krzywdząca dla pacjentów. - ‪Liczba osób przerosła nasze najśmielsze oczekiwania.‬ O‪d kiedy zaczęliśmy realizować program terapii uzależnień behawioralnych, stale ich przybywa. Z 1239 w 2011 roku do 1400 w 2012 roku. W 2013 roku było to 1471. Przy obecnej polityce NFZ nie wyobrażam sobie dalszego rozwoju leczenia uzależnień behawioralnych bez Funduszu - zaznacza.‬

Z danych ministerstwa zdrowia wynika, że w ubiegłym roku w całym kraju z terapii w ramach FRPH skorzystało ponad 9,5 tysiąca osób.

Także sami hazardziści, którzy korzystają z bezpłatnej terapii w ramach Funduszu, podkreślają, że mityngi to jedyna droga do wyjścia z tego specyficznego, bo niechemicznego uzależnienia. Na anonimowych forach internetowych namawiają innych do skorzystania z takiej pomocy.

- ‪Terapia to taka "tabliczka mnożenia". Liczenie bez niej jest bardzo trudne.‬ ‪Rozwój we wspólnocie, program 12 kroków, to są dalsze narzędzia, aby móc żyć w zgodzie z samym sobą i otaczającym światem - mówi jeden. A inny dodaje: - ‬Bez pomocy drugiego niegrającego hazardzisty nie ma szans na niegranie i poprawę jakości życia.

Przerzucić środki? Nic nie jest przesądzone

I choć resort finansów w przygotowanym ostatnio projekcie nowelizacji ustawy o grach hazardowych nie przewiduje obniżenia budżetu Funduszu, to podchody trwają. ‪

Ministerstwo zdrowia w swojej opinii postulowało, aby środki Funduszu rozszerzyć na leczenie uzależnień od papierosów, alkoholu czy narkotyków. Z kolei w projekcie sejmowej komisji sportu znalazła się propozycja obniżenia kwoty przekazywanej na FRPH i przekazania uwolnionych w ten sposób środków na rzecz wsparcia kultury fizycznej.‬

Obie propozycje zostały na razie odrzucone, ale nie znaczy to, że zostały przekreślone. Projekt nie trafił jeszcze do Sejmu, więc trudno teraz przesądzić, jak będzie wyglądała ostateczna wersja ustawy. Tymczasem, jak podkreślają eksperci, prawdziwym problemem jest nie to, jak szybko wydać zalegające na kontach pieniądze, a zmiana prawodawstwa. - ‪Nie ma mechanizmów zachęcających nałogowych graczy do terapii (np. programy oddłużeniowe dla osób, które podjęły abstynencje od grania po leczeniu) - wyjaśnia Zdrada‬. - A na to i ‪50 milionów złotych rocznie to byłoby za mało‬ - ocenia.

Autor: Ewa Ostapowicz//kdj / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości

My istniejemy. Nie zapominajcie - mówią kupcy z Marywilskiej. Dwa tygodnie temu w gigantycznym pożarze większość z nich straciła majątki życia. Dzisiaj o godzinie 9.00 zaczną losować miejsca w tymczasowych kontenerach, które na handel przygotowało miasto. Na miejscu pojawili się już w niedzielę, bo chcieli mieć pewność, że to losowanie przebiegnie spokojnie.

Termosy i koce przy Marywilskiej. Tak wyglądała noc w kolejce po kontenery 

Termosy i koce przy Marywilskiej. Tak wyglądała noc w kolejce po kontenery 

Źródło:
tvn24.pl

W Irlandii mieszka 120 tysięcy Polaków, a przez 20 lat od wejścia Polski do Unii Europejskiej były ich setki tysięcy - stwierdził irlandzki minister stanu do spraw promocji handlu, regulacji cyfrowych i firm Dara Calleary. Wskazał także, Polacy pracują głównie w branżach nowych technologii i usługach cyfrowych.

Polacy zadomowili się w irlandzkiej gospodarce

Polacy zadomowili się w irlandzkiej gospodarce

Źródło:
PAP

Określałem to wendettą polityczną i nadal podtrzymuję to sformułowanie. Działania obecnego rządu, działania pana mecenasa Giertycha, dokładnie się w to wpisują - powiedział w TVN24 Michał Dworczyk z PiS. Przekonywał, że w czasie rządów PiS "nie miał wiedzy na temat funkcjonowania Ministerstwa Sprawiedliwości, bo Suwerenna Polska w sposób samodzielny kierowała resortem".

Dworczyk: Suwerenna Polska samodzielnie kierowała resortem sprawiedliwości. Ja nie miałem wiedzy

Dworczyk: Suwerenna Polska samodzielnie kierowała resortem sprawiedliwości. Ja nie miałem wiedzy

Źródło:
TVN24

Co najmniej kilkadziesiąt osób zginęło w czasie niedzielnego ataku powietrznego Izraela na Rafah w Strefie Gazy - donoszą zagraniczne agencje, powołując się na informacje palestyńskich lekarzy. Pociski miały spaść między innymi na namioty dla wysiedleńców.

Izraelskie pociski "uderzyły w namioty dla wysiedleńców". Wielu zabitych

Izraelskie pociski "uderzyły w namioty dla wysiedleńców". Wielu zabitych

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Szwedzki minister obrony Pal Jonson poinformował, że broniący się przed rosyjską inwazją Ukraińcy, "mają prawo" wykorzystywać szwedzką broń do rażenia celów na terenie Rosji. "O ile jest to zgodne z prawem wojennym" - podkreślił na łamach gazety "Hallandsposten".

Zielone światło dla Ukrainy od szwedzkiego ministra

Zielone światło dla Ukrainy od szwedzkiego ministra

Źródło:
PAP

IMGW ostrzega przed kolejnym, burzowym dniem w części kraju. W dziewięciu województwach spodziewane są wyładowania atmosferyczne. Wraz z nimi pojawią się silne opady deszczu, porywisty wiatr i grad. Sprawdź, co przyniesie pogoda w poniedziałek.

Groźne zjawiska w ponad połowie województw. Tu ostrzega IMGW

Groźne zjawiska w ponad połowie województw. Tu ostrzega IMGW

Źródło:
IMGW
Przychodzi Matecki do Romanowskiego. "To wygląda bardzo słabo, panowie"

Przychodzi Matecki do Romanowskiego. "To wygląda bardzo słabo, panowie"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ze sklepu jubilerskiego przy Pięknej w Warszawie skradziono pięć pierścionków z brylantami o łącznej wartości 200 tysięcy złotych. Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali w Wyszkowie podejrzanego o kradzież. 46-letni Gruzin najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie.

Uciekł z pierścionkami wartymi 200 tysięcy złotych

Uciekł z pierścionkami wartymi 200 tysięcy złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Portal tvn24.pl dotarł do kolejnych nagrań w aferze Funduszu Sprawiedliwości. Odnosząc się do afery Stanisław Tyszka, poseł Konfederacji, powiedział na antenie TVN24, że dostawał propozycje, by "skorzystać z Funduszu Sprawiedliwości". Gitanas Nauseda zwyciężył w niedzielę w drugiej turze wyborów prezydenckich na Litwie. Dzisiaj mijają dwa ważne terminy związane z eurowyborami. W ataku Izraela na miasto Rafah zginęło kilkadziesiąt osób - donoszą zagraniczne agencje. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 27 maja.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 27 maja

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 27 maja

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Jeżeli zostanę prawidłowo, zgodnie z prawem poinformowany i zostanie mi to (wezwanie) doręczone, to stawię się na komisji śledczej - powiedział były prezes Orlenu Daniel Obajtek, obecnie kandydat PiS do europarlamentu. Przekonywał, że ma "bardzo dużo do powiedzenia w wielu kwestiach", a szef komisji do spraw afery wizowej Michał Szczerba "będzie żałował" zaproszenia go na przesłuchanie. - Ale w swoim czasie, bo teraz jestem zajęty wyborami - dodał.

Obajtek zabrał głos w sprawie wezwania przed komisję śledczą

Obajtek zabrał głos w sprawie wezwania przed komisję śledczą

Źródło:
PAP

Szef ukraińskiego resortu obrony Rustem Umierow przekazał, że od początku roku rosyjskie wojsko zrzuciło na Ukrainę prawie 10 tysięcy bomb kierowanych. Poniedziałek 27 maja mer Charkowa Ihor Terechow ogłosił dniem żałoby poświęconym uczczeniu pamięci ofiar rosyjskiego ataku z soboty 25 maja - poinformował portal Ukrainska Pravda. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatnich godzin.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Amerykańska raperka Nicki Minaj nie dotarła w sobotę na swój koncert w Manchesterze po tym, jak została zatrzymana przez policję na lotnisku Schiphol w Amsterdamie za próbę wywiezienia miękkich narkotyków. Minaj zamieściła w mediach społecznościowych film, na którym jest informowana, że policja zamierza przeszukać jej bagaż.

Nicki Minaj nie dotarła na swój koncert w Manchesterze. Amsterdam opuściła z grzywną

Nicki Minaj nie dotarła na swój koncert w Manchesterze. Amsterdam opuściła z grzywną

Źródło:
Reuters

406 kilogramów kokainy przejęto na jachcie płynącym po Zatoce Biskajskiej pod polską banderą - przekazała w niedzielę francuska prefektura morska na Atlantyku. By uniemożliwić skonfiskowanie ładunku, załoga podpaliła jednostkę, chcąc zatopić łódź. Ten plan się jednak nie powiódł.

Kilkaset kilogramów kokainy na jachcie pod polską banderą

Kilkaset kilogramów kokainy na jachcie pod polską banderą

Źródło:
PAP

Nazywają siebie Peaky Blinders. Gdy wybuchła wojna, wyszli na ulice w cywilnych ubraniach, ale z bronią w dłoniach, by strzec swoich domów. Ołeksandr, ich dowódca, mówi, że wyglądali jak bohaterowie słynnego serialu o gangsterach z Birmingham. To oni, wykorzystując drony, odpierają ofensywę rosyjskich wojsk w Charkowie.

Są postrachem rosyjskich wojsk. Oto ukraińscy Peaky Blinders

Są postrachem rosyjskich wojsk. Oto ukraińscy Peaky Blinders

Źródło:
BBC, PAP

Meksykańskie miasto Puebla nawiedziła potężna burza gradowa. Ulice zasypała miejscami półtorametrowa warstwa lodu. Do zjawiska doszło nagle, podczas trwającej w kraju fali upałów.

Takie widoki na ulicach w trakcie fali upałów

Takie widoki na ulicach w trakcie fali upałów

Źródło:
Reuters, El Pais

Od ponad 300 lat leży na dnie morza wraz ze skarbem, którego wartość szacowana jest nawet na 16 miliardów funtów (80 miliardów złotych). Teraz kolumbijski rząd rozpoczyna badania nad "świętym Graalem wśród wraków". W ramach projektu archeologicznego w głębiny wysłane zostaną sondy, które ocenią, jaki materiał archeologiczny znajduje się na dnie Morza Karaibskiego.

"Święty Graal wśród wraków" i imponujący skarb. Ruszają badania

"Święty Graal wśród wraków" i imponujący skarb. Ruszają badania

Źródło:
BBC

W wyniku turbulencji podczas lotu liniami Qatar Airways dwanaście osób odniosło obrażenia - podało lotnisko w Dublinie, gdzie samolot wylądował. Na płycie pojawiły się służby ratunkowe, by pomóc poszkodowanym.

Turbulencje podczas lotu. Dwanaście osób poszkodowanych

Turbulencje podczas lotu. Dwanaście osób poszkodowanych

Źródło:
tvn24.pl

Igor Ostrowski odszedł w wieku 53 lat. Prawnik, ekspert rynku telekomunikacji i nowych technologii. Był wiceministrem w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, pełniącym tę funkcję w rządzie Donalda Tuska w latach 2011-2012.

Nie żyje Igor Ostrowski, były wiceminister w rządzie Donalda Tuska

Nie żyje Igor Ostrowski, były wiceminister w rządzie Donalda Tuska

Źródło:
tvn24.pl

Zaufana prokuratura Zbigniewa Ziobry w trzy tygodnie umorzyła sprawę dotyczącą sprzedaży nagrań z afery taśmowej Rosjanom - napisał "Newsweek". Umorzenie - jak podaje tygodnik - odbyło się "po cichu", a sprawa "toczyła się poza kontrwywiadem i prokuratorami wyspecjalizowanymi do walki ze szpiegostwem".

Zaufana prokuratura Ziobry i "umorzenie po cichu" w trzy tygodnie. Chodzi o sprzedaż nagrań z afery podsłuchowej

Zaufana prokuratura Ziobry i "umorzenie po cichu" w trzy tygodnie. Chodzi o sprzedaż nagrań z afery podsłuchowej

Źródło:
"Newsweek", TVN24

Jeszcze w maju na termometrach zobaczymy prawie 30 stopni. A jakie wartości przyniesie nam pierwszy miesiąc meteorologicznego lata? Sprawdź autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni. Tomasz Wasilewski o tym, jak zacznie się czerwiec

Pogoda na 16 dni. Tomasz Wasilewski o tym, jak zacznie się czerwiec

Źródło:
tvnmeteo.pl

W miejscowości Humniska w gminie Brzozów na Podkarpaciu w czasie prac przydomowych doszło do tragicznego wypadku. Zginęło czteroletnie dziecko. Sprawę wyjaśnia prokuratura.

Nie żyje czteroletnie dziecko. Prokuratura wstępnie o przyczynie

Nie żyje czteroletnie dziecko. Prokuratura wstępnie o przyczynie

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, jaslo365.pl

Mamy nadzieję, jak każda inna rodzina dzieci zaginionych, że nasze ukochane dziecko żyje - mówili w TVN24 rodzice Krzysztofa Dymińskiego, który zaginął w maju ubiegłego roku. - Nie możemy się poddawać - podkreślali.

Od roku szukają syna. "Dużo jest emocji od razu, adrenalina, sucho w ustach"

Od roku szukają syna. "Dużo jest emocji od razu, adrenalina, sucho w ustach"

Źródło:
TVN24
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

"Zwracamy się do Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz jej Członków z wnioskiem o niezwłoczne podjęcie działań zmierzających do wydania decyzji o przedłużeniu koncesji na rozpowszechnianie programu TVN Style" - apeluje Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji. Z kolei Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej dodaje, że "ze względu na poruszaną w ramach treści dostępnych w programie TVN Style tematykę oraz jego popularność, dostępność tego programu jest pożądana przez abonamentów i stanowi o ich atrakcyjności".

Brak koncesji dla kanału TVN Style. Organizacje medialne apelują do KRRiT

Brak koncesji dla kanału TVN Style. Organizacje medialne apelują do KRRiT

Źródło:
tvn24.pl

Zarząd TVN SA wydał w czwartek oświadczenie w sprawie działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Źródło:
tvn24.pl

Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce, odniósł się do działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która ciągle nie podjęła decyzji o przedłużeniu koncesji kanału TVN Style. Napisał, że "oświadczenie KRRiT, kwestionujące zasadność prowadzenia działalności w Polsce przez amerykańską firmę, podważa nasze wspólne wartości, dwustronne interesy i praworządność".

Brzezinski: oświadczenie KRRiT podważa nasze wspólne wartości

Brzezinski: oświadczenie KRRiT podważa nasze wspólne wartości

Źródło:
tvn24.pl

Nie da się policzyć, ile kobiet zbadało w sobotę swoje piersi, ile z nich dowiedziało się, że potrzebna jest pilna wizyta u lekarza. Na pewno wiele, bo aż w 90 miejscowościach polskie Amazonki uczyły chętne osoby, jak robić badania profilaktycznie w kierunku raka piersi. W niedzielę Dzień Matki. Akcja odbyła pod hasłem "Badamy nie tylko Mamy".

Dlaczego warto badać piersi? "Gdybym nie poszła wtedy na USG, dziś mogłoby mnie tutaj nie być"

Dlaczego warto badać piersi? "Gdybym nie poszła wtedy na USG, dziś mogłoby mnie tutaj nie być"

Źródło:
Fakty TVN