"Diabeł tkwi w szczegółach". Co wiemy i czego nie wiemy o Komitecie Monitorującym

Źródło:
tvn24.pl, PAP
Buda: premier zgodził się na rozbudowanie komitetu monitorującego
Buda: premier zgodził się na rozbudowanie komitetu monitorującegoTVN24
wideo 2/7
Buda: premier zgodził się na rozbudowanie komitetu monitorującegoTVN24

Jednym z elementów Krajowego Planu Odbudowy, dokumentu związanego z wydawaniem unijnych pieniędzy z Funduszu Odbudowy, jest utworzenie Komitetu Monitorującego, który ma "monitorować realizację zawartych w KPO reform i inwestycji". Co to za gremium? Jakie są cele i zadania komitetu? Kto ma wchodzić w jego skład? Co naprawdę w rozmowach z premierem wynegocjowała Lewica? Sprawdzamy w dokumentach i pytamy eksperta.

Posłowie zajmują się we wtorek projektem ustawy w sprawie ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych w budżecie Unii Europejskiej.. Jeśli ustawę zaakceptuje parlament, oznaczać to będzie zielone światło z Polski dla uruchomienia unijnego Funduszu Odbudowy. Polska będzie miała do dyspozycji około 58 miliardów euro. Na tę kwotę składa się 23,9 miliarda euro dotacji i 34,2 miliarda euro pożyczek.

OGLĄDAJ POSIEDZENIE SEJMU W SPRAWIE RATYFIKACJI FUNDUSZU ODBUDOWY

Krajowy Plan Odbudowy - obowiązek każdego kraju członkowskiego

Podstawą do sięgnięcia po środki jest Krajowy Plan Odbudowy. Taki dokument musi przygotować każde państwo członkowskie i przedstawić Komisji Europejskiej. Rada Ministrów przyjęła KPO w piątek 30 kwietnia i - jak informowano - tego samego dnia dokument nieformalnie przesłano do Brukseli. W poniedziałek dokument opisujący sposób wydawania pieniędzy z Funduszu Odbudowy został oficjalnie przekazany Komisji Europejskiej.

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda sprecyzował we wtorek rano w Polskim Radiu, że w poniedziałek "wysłał Krajowy Plan Odbudowy w takiej wersji, jaką przyjęła Rada Ministrów jeszcze w piątek 30 kwietnia".

Kształt dokumentu, w tym między innymi kwestia Komitetu Monitorującego realizację KPO, budzi wątpliwości wśród części opozycji i dużej części samorządowców.

ZOBACZ KRAJOWY PLAN ODBUDOWY - STAN NA 30 KWIETNIA

Czym jest Komitet Monitorujący

W Krajowym Planie Odbudowy (stan na 30 kwietnia) wskazano, że Komitet Monitorujący ma być "głównym podmiotem zapewniającym prawidłowość realizacji KPO". Ma on monitorować "realizację zawartych w KPO reform i inwestycji", a także "czuwać nad prawidłowym wydatkowaniem środków finansowych".

Jak czytamy w dokumencie, Komitet Monitorujący ma również analizować wpływ realizowanych działań między innymi na gospodarkę oraz "zapewniać komplementarność realizowanych interwencji w ramach innych źródeł finansowania, komplementarnych do zakresu tematycznego KPO".

29 kwietnia wiceminister Waldemar Buda wskazywał, że rola Komitetu Monitorującego ma być bardzo podobna do komitetów monitorujących, które już funkcjonują w poszczególnych programach operacyjnych – albo krajowych, albo regionalnych. Przykładem jest Komitet Monitorujący dla Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Został on powołany zarządzeniem ministra rolnictwa z lipca 2020 roku.

Zadania Komitetu Monitorującego

W Krajowym Planie Odbudowy wskazano, że w szczególności do zadań komitetu ma należeć:

- przegląd realizacji Krajowego Planu Odbudowy i poszczególnych reform lub inwestycji z punktu widzenia postępów w osiąganiu wskaźników, wartości docelowych i kamieni milowych Krajowego Planu Odbudowy,

- w przypadku stwierdzenia opóźnień lub problemów systemowych związanych z realizacją Krajowego Planu Odbudowy - wydawanie dla instytucji odpowiedzialnych za przeprowadzenie reform lub inwestycji rekomendacji dotyczących w szczególności poprawy efektywności w zakresie osiągania ich wartości docelowych i kamieni milowych, w tym rekomendacji dotyczących działań naprawczych;

- analizowanie sytuacji, które wpływają na realizację KPO oraz wskazywanie zagadnień, które wymagają dodatkowych/poszerzonych analiz lub ewaluacji,

- opiniowanie sprawozdań z realizacji KPO i przekazywanie ich do Komisji Europejskiej,

-  zapoznawanie się z raportami z kontroli realizacji reform lub inwestycji,

- opiniowanie sposobu realizacji inwestycji w ramach KPO, w tym analiza wpływu terytorialnych inwestycji realizowanych ze środków KPO pod względem potrzeb i potencjałów poszczególnych terytoriów,

-  analizowanie działań komunikacyjnych i informacyjnych dotyczących KPO oraz w przypadku stwierdzenia problemów z ich efektywnością formułowanie rekomendacji w zakresie ich poprawy,

-  monitorowanie realizacji zasady partnerstwa, w tym współpraca z Podkomitetem ds. rozwoju partnerstwa w zakresie narzędzi monitorowania zasady partnerstwa,

- analiza koordynacji działań realizowanych w ramach KPO z działaniami realizowanymi w ramach polityki spójności na lata 2021-2027 oraz programami zarządzanymi centralnie.

Kto ma wchodzić w skład Komitetu Monitorującego

W Krajowym Planie Odbudowy napisano, że "w ramach Komitetu mogą być powoływane podkomitety lub grupy robocze w obszarach kluczowych dla realizacji KPO". Z dokumentu wynika, że komitet powołany będzie przez Instytucję Koordynującą Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności.

Ma się składać z: "przedstawicieli instytucji zaangażowanych w realizację KPO, a także przedstawicieli reprezentatywnych organizacji związkowych oraz reprezentatywnych organizacji pracodawców, wskazanych przez odpowiednio stronę pracowników i stronę pracodawców Rady Dialogu Społecznego, przedstawicieli reprezentatywnych ogólnopolskich organizacji społecznych, wskazanych przez stronę pozarządową Rady Działalności Pożytku Publicznego oraz przedstawicieli ogólnopolskich organizacji jednostek samorządu terytorialnego reprezentowanych w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, wskazanych przez stronę samorządową KWRiST".

Jak wskazano, "Komitet będzie działał na podstawie ustawy, w oparciu o przyjęte przez siebie regulamin i procedury, z zachowaniem zasad pluralizmu i bezstronności".

Ekspert: Komitet Monitorujący "spełnia w najogólniejszym zarysie oczekiwania strony unijnej", ale zapisy "ogólnikowe"

Czy Unia Europejska wymaga powołania Komitetu Monitorującego w związku z Funduszem Odbudowy? Odpowiadając na to pytanie tvn24.pl Piotr Buras, dyrektor warszawskiego biura Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych, powiedział, że w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) dotyczącego Funduszu Odbudowy nie wskazano wprost, że powinien zostać powołany Komitet Monitorujący. Zaznaczono natomiast, że Komisja Europejska, akceptując plan odbudowy państwa członkowskiego (w przypadku Polski KPO), powinna sprawdzić, czy jest zapewniona jego skuteczna implementacja. 

- W zaleceniach dotyczących tworzenia krajowych planów odbudowy wskazano, że zarówno w przygotowanie planu, jak i w jego implementację powinny być zaangażowane samorządy, partnerzy społeczni, organizacje pozarządowe, organizacje młodzieżowe – mówił Buras.

Ocenił, że Komitet Monitorujący uwzględniony w KPO "spełnia w takim najogólniejszym zarysie oczekiwania strony unijnej". - Natomiast uważam, że z punktu widzenia Polski, opozycji, strony, która nie ma ostatecznego wpływu na kształt KPO, problem polega na tym że zapisy w Krajowym Planie Odbudowy są bardzo ogólnikowe – zauważył Buras.

- One mówią, że taki komitet powstanie, kto go powoła - to będzie minister - natomiast poza tym niewiele wiemy. Wiemy, że będą przedstawiciele związków zawodowych, pracodawców, samorządów i tak dalej, natomiast w przypadku funkcjonowania rożnych instytucji diabeł tkwi w szczegółach – podkreślił ekspert.

Ekspert: czego nie wiemy o Komitecie Monitorującym

Buras dodał, że pozostaje pytanie, "ilu będzie przedstawicieli samorządów, kto będzie i na jakiej zasadzie ich powoływał, kto ich będzie wybierał, jacy będą przedstawiciele innych podmiotów, innych grup społecznych czy zawodowych oraz jak będzie wyglądał proces podejmowania decyzji".

- Wiadomo, że komitet będzie monitorował, ale monitorować można w taki sposób, że można głośno krzyczeć, że coś się źle dzieje, a można mieć moc sprawczą i móc decyzję cofnąć – zauważył w rozmowie z tvn24.pl dyrektor warszawskiego biura Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych.

Buras ocenił, że powinny być precyzyjnie zapisane odpowiedzi na pytania, które przedstawił. - Te odpowiedzi powinny również zostać zapisane precyzyjne w ustawie, która będzie towarzyszyła ratyfikacji Funduszu Odbudowy – dodał.

Ekspert zauważył, że "Komisja Europejska sama jest autorką tylu dokumentów analizujących wszystkie deficyty praworządności w Polsce, tyle razy już krytykowała to, że w Polsce kolejne bezpieczniki są wyciągane, że musi sobie zdawać sprawę z tego, że nie może polegać wyłącznie na tym, jak Polska to zorganizuje, że to jest wewnętrznie sprzeczne".

- Jeżeli Polska nie wykonuje orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości (UE), jeżeli kolejne instytucje są osłabiane, to jak może Komisja ufać takiemu krajowi, że ten nadzór będzie tak zrobiony, jak powinien. Powinna tym bardziej przyglądać się temu i zwracać uwagę, że może na przykład w Krajowym Planie Odbudowy powinny być jednak mocniejsze zapisy – ocenił Piotr Buras.

Co wynegocjowała Lewica

27 kwietnia przedstawiciele Lewicy porozumieli się z rządem w kwestii poparcia dla Krajowego Planu Odbudowy. Europoseł Lewicy Robert Biedroń po spotkaniu z premierem mówił, że Lewica wynegocjowała, iż w ramach KPO 850 milionów euro trafi na wsparcie szpitali powiatowych, 300 milionów euro dla poszkodowanych przez epidemię branż, a 30 procent z KPO trafi do samorządów.

Biedroń podkreślił również wówczas, że fundamentalną kwestią jest kontrola nad środkami, czyli postulowany przez Lewicę "Komitet Monitorujący, który będzie zrzeszał przedstawicieli związków zawodowych, związków pracodawców, samorządowców, organizacje pozarządowe i przedstawicieli rządu". Premier Mateusz Morawiecki mówił później na konferencji prasowej, że uwagi Lewicy zostały uwzględnione w KPO.

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda 7 kwietnia po spotkaniu premiera Morawieckiego z samorządowcami oraz Radą Dialogu Społecznego mówił, że samorządy mają zostać włączone do Komitetu Monitorującego, który będzie nadzorował wdrażanie KPO. Jak wówczas dodawał, to wyjście naprzeciw samorządowcom, którzy od wielu tygodni apelowali o to, by mieć wpływ na rozdział środków z KPO.

Buras: Lewica wynegocjowała mniej niż mówi

Odnosząc się do oświadczeń Lewicy o tym, że w KPO uwzględniono jej postulaty dotyczące Komitetu Monitorującego, Piotr Buras ocenił, że "to jest trochę na wyrost powiedziane".

- Już w Senacie przedstawiciele rządu deklarowali, że rozszerzą skład komitetu i że znajdą się tam przedstawiciele różnych środowisk. Mówiąc szczerze, to Lewica wynegocjowała mniej niż mówi. Ale trudno to przesądzić, bo dopóki nie było tych zapisów, to oczywiście można było powiedzieć, że te deklaracje rządu to są tylko deklaracje – powiedział Buras.

- Ostatecznie ten punkt się znalazł i bardzo dobrze. Ja nawet byłbym gotów zaliczyć Lewicy ten sukces. To znaczy, fajnie, że to się stało, że o to zadbali, tylko że uważam, że oni powinni zadbać również o to, żeby pojawiła się taka ustawa – ocenił.

Unijny fundusz odbudowyPAP

Samorządowcy chcieliby zmian, rząd mówi, że to wersja "ostatnia"

Podczas piątkowego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego Grzegorz Kubalski ze Związku Powiatów Polskich mówił, że Komitet Monitorujący zgodnie z obecną propozycją będzie tylko obserwował, co się dzieje i ewentualnie wyrażał niezadowolenie, a nie będzie komitetem sterującym, którego oczekują samorządowcy.

Prezydent Sopotu Jacek Karnowski mówił, że konieczne jest doprecyzowanie zapisów KPO między innymi dotyczące Komitetu Monitorującego. - Chcielibyśmy poznać skład tego Komitetu Monitorującego. Chcielibyśmy też, by ten Komitet Monitorujący miał wpływ na kryteria wyboru (projektów – red.) – dodał prezydent Sopotu.

Na kwestię uprawnień Komitetu Monitorującego i tego "żeby miał istotny wpływ na sposób dysponowania tymi środkami, a nie był tylko ciałem doradczym, dekoracyjnym" zwracał również uwagę w poniedziałek rzecznik PO Jan Grabiec. 

Wiceminister Buda konsekwencje powtarza natomiast, że wersja KPO przekazana już Brukseli jest "ostatnia", a jej ewentualne korekty "mogą wynikać wyłącznie z negocjacji z KE".

Autorka/Autor:js//rzw

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Premier Donald Tusk poinformował, że "jest decyzja o pierwszych ekshumacjach polskich ofiar" UPA. "Dziękuję ministrom kultury Polski i Ukrainy za dobrą współpracę. Czekamy na kolejne decyzje" - dodał.

Tusk: jest przełom w sprawie ekshumacji

Tusk: jest przełom w sprawie ekshumacji

Źródło:
TVN24

- Gdyby pan prezes Nawrocki został prezydentem, byłoby to ze szkodą dla Polski i jej obywateli - powiedział profesor Grzegorz Motyka, członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. W rozmowie z Wirtualną Polską potwierdził opinię profesora Antoniego Dudka, który stwierdził, że "Karol Nawrocki to jeden z bardziej niebezpiecznych ludzi, jacy się pojawili w polskiej przestrzeni publicznej".

Nawrocki "jednym z bardziej niebezpiecznych ludzi"? Profesor Motyka: potwierdzam

Nawrocki "jednym z bardziej niebezpiecznych ludzi"? Profesor Motyka: potwierdzam

Źródło:
WP, tvn24.pl

Nawet 30 centymetrów - aż tyle śniegu może w ciągu kolejnych dni dosypać w Polsce. Intensywne opady mają nadciągnąć nad Polskę już w piątek wieczorem i nie odpuszczą przez cały weekend. Gdzie napada go najwięcej?

"Nadchodzą obfite opady śniegu, jakich dawno w Polsce nie widzieliśmy"

"Nadchodzą obfite opady śniegu, jakich dawno w Polsce nie widzieliśmy"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Tylko gminy będą mogły zatwierdzać taryfy za wodę i ścieki, a Wody Polskie mogłyby ingerować w to, ale w ograniczonym zakresie - wynika z projektu zmiany przepisów w tej sprawie. Gmina będzie też mogła wprowadzić taryfę progresywną - cena za wodę rosłaby wraz z jej zużyciem.

Rewolucja w rachunkach za wodę

Rewolucja w rachunkach za wodę

Źródło:
PAP

Przed sądem stanął Przemysław K., oskarżony o uprowadzenie w sierpniu 2023 roku 11-letniej wówczas Wiktorii z Sosnowca. Śledczy zarzucają mężczyźnie również posiadanie narkotyków oraz dwa inne przestępstwa. Prokuratura nie ujawnia treści tych zarzutów ze względu na dobro pokrzywdzonej.

11-letnia Wiktoria poznała go w sieci. 41-latek odpowiada za uprowadzenie dziewczynki

11-letnia Wiktoria poznała go w sieci. 41-latek odpowiada za uprowadzenie dziewczynki

Źródło:
PAP

Armia Beninu poniosła ciężkie straty w przeprowadzonym z zagranicy ataku na jedne z jej najsilniej obsadzonych pozycji. Służby bezpieczeństwa mówią o "dużych stratach", według nieoficjalnych doniesień chodzi o kilkudziesięciu zabitych żołnierzy. Benin w ostatnich latach pada ofiarą ataków, za które obwinia się dżihadystów operujących w sąsiednich Nigrze i Burkinie Faso.

"Zadano nam bardzo ciężki cios". Armia ujawnia atak na oddziały przy granicy

"Zadano nam bardzo ciężki cios". Armia ujawnia atak na oddziały przy granicy

Źródło:
Reuters, BBC, TVN24

Czterem czynnym wojskowym, którzy w ubiegłym roku mieli doprowadzić do czasowego zaginięcia 240 min przeciwczołgowych, grozi do pięciu lat więzienia - podała w piątek prokuratura. W czwartek MON przekazał, że generał dywizji Artur Kępczyński został odwołany ze stanowiska szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, ale nie podano powodu tej decyzji.

Miny "pojechały w Polskę". Wojskowym grozi do pięciu lat więzienia

Miny "pojechały w Polskę". Wojskowym grozi do pięciu lat więzienia

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Władze państwowe posiadały informacje dotyczące osób i instytucji szerzących prorosyjską i białoruską dezinformację - poinformowano w piątek w komunikacie komisji do spraw badania wpływów rosyjskich. Na podstawie przeanalizowanych dokumentów komisja stworzyła raport, w którym ocenia, że w ostatnich latach przeciwdziałanie zagrożeniom dezinformacyjnym ze strony Rosji i Białorusi było niewystarczające i nierzadko pozorowane, a także nie miało charakteru systemowego.

Materiał na niemal 17 tysiącach stron". "Władze państwowe posiadały informacje"

Materiał na niemal 17 tysiącach stron". "Władze państwowe posiadały informacje"

Źródło:
PAP, TVN24

W ostatnich latach Chiny zainwestowały ogromne środki w rozbudowę lotniczej infrastruktury wojskowej. Zużyto do tego ilość betonu, która wystarczyłaby na budowę ponad tysiąckilometrowej autostrady – informuje Hudson Institute. W raporcie zatytułowanym "Niebo z betonu" think tank ocenia, że chińskie lotnictwo staje się dzięki temu lepiej zabezpieczone na wypadek konfliktu w Azji niż USA i ich sojusznicy.  

"Niebo z betonu" powstaje nad Chinami

"Niebo z betonu" powstaje nad Chinami

Źródło:
Nikkei Asia, tvn24.pl

Libia, Sudan i Ukraina znalazły się wśród państw uznanych w tym roku przez International SOS za najbardziej niebezpieczne na świecie. Łącznie mianem "ekstremalnie" groźnych firma określiła 10 krajów. Odradziła też podróże do kilkunastu innych miejsc, w tym Papui Nowej Gwinei czy Wenezueli. Za najbardziej bezpieczne uznała zaś państwa skandynawskie.  

Najniebezpieczniejsze państwa w 2025 roku. Raport

Najniebezpieczniejsze państwa w 2025 roku. Raport

Źródło:
Independent, tvn24.pl

Sąd Najwyższy oddalił kasacje złożone przez pełnomocnika Czeczenów prawomocnie uniewinionych przez białostockie sądy od zarzutów wspierania terroryzmu. Mężczyźni chcieli wyższych rekompensat. Ostatecznie dostaną blisko dwa miliony złotych.

Oczyszczeni z zarzutu wspierania terroryzmu dostaną blisko dwa miliony złotych. Chcieli więcej

Oczyszczeni z zarzutu wspierania terroryzmu dostaną blisko dwa miliony złotych. Chcieli więcej

Źródło:
PAP

Rok temu w tragicznym wypadku w Odolanowie zginął znany w Wielkopolsce 28-letni DJ i jego 19-letni kolega. Śledczy znają już wyniki badań biegłych. Okazało się, że sprawcą wypadku był właśnie 28-latek. Był pod wpływem alkoholu i narkotyków. Tego samego dnia miał odebrać ze szpitala partnerkę i nowo narodzone dziecko.

Nowe ustalenia w sprawie wypadku, w którym zginął znany DJ. Był pod wpływem alkoholu i narkotyków

Nowe ustalenia w sprawie wypadku, w którym zginął znany DJ. Był pod wpływem alkoholu i narkotyków

Źródło:
tvn24.pl, ostrow24.tv

Agencja pracuje nad informacją dla mnie - mówił minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, odnosząc się do reportażu "Czarno na białym" w TVN24, w którym dziennikarze pokazali, jak polski przedsiębiorca związany z białoruskim reżimem spotyka się z polskimi politykami. Siemoniak ocenił sytuację jako "bulwersującą".

"Sytuacja jest absolutnie bulwersująca". Siemoniak reaguje po reportażu "Czarno na białym"

"Sytuacja jest absolutnie bulwersująca". Siemoniak reaguje po reportażu "Czarno na białym"

Źródło:
TVN24

Niedobory wody utrudniają gaszenie niebezpiecznych pożarów, które od kilku dni pustoszą okolice Los Angeles. Braki skłoniły wiele osób do zastanowienia się, dlaczego strażacy podczas akcji nie korzystają ze słonej wody oceanicznej, której w przybrzeżnej Kalifornii jest pod dostatkiem. Istnieje bardzo proste wyjaśnienie tej decyzji służb.

"Wyczerpaliśmy wszystkie zasoby". Dlaczego ognia w Kalifornii nie gasi się wodą oceaniczną?

"Wyczerpaliśmy wszystkie zasoby". Dlaczego ognia w Kalifornii nie gasi się wodą oceaniczną?

Źródło:
USA Today, tvnmeteo.pl

Alert RCB. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed silnym wiatrem i intensywnymi opadami śniegu. SMS-owe ostrzeżenia otrzymały w piątek osoby przebywające w północnej części kraju.

Alert RCB dla północy kraju. "Zachowaj ostrożność"

Alert RCB dla północy kraju. "Zachowaj ostrożność"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Aktywistki klimatyczne oblały farbą pomnik Syreny nad Wisłą. Prokuratura zakończyła śledztwo i skierowała do sądu akt oskarżenia wobec podejrzanych. Grozi im nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Aktywistki oblały farbą pomnik Syreny. Jest akt oskarżenia

Aktywistki oblały farbą pomnik Syreny. Jest akt oskarżenia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Synchronizacja polityki państwa z wartościami Unii Europejskiej jest absolutnie kluczowa, szczególnie że członkostwo w UE jest wyborem, a nie przymusem - powiedział minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. W piątek spotkał się z unijną komisarz do spraw rozszerzenia Martą Kos, z którą rozmawiali między innymi o przyspieszeniu procesu rozszerzenia UE, bezpieczeństwie krajów członkowskich i zapewnieniu pokoju.

Członkostwo w UE "nie jest przymusem". Sikorski zapowiada plany polskiej prezydencji

Członkostwo w UE "nie jest przymusem". Sikorski zapowiada plany polskiej prezydencji

Źródło:
PAP

Sąd w Australii unieważnił małżeństwo kobiety, która zeznała, że wzięła ślub przez pomyłkę. 20-latka miała myśleć, iż bierze udział w wydarzeniu zainscenizowanym na potrzeby mediów społecznościowych. Ceremonia okazała się jednak prawnie wiążąca, o czym pan młody miał jej wcześniej nie informować.

Myślała, że to internetowa zabawa, okazało się, że wzięła ślub

Myślała, że to internetowa zabawa, okazało się, że wzięła ślub

Źródło:
Guardian

Brytyjskie media opisują historię Walijczyka, który od ponad dekady usiłuje zdobyć pozwolenie na przeszukanie wysypiska śmieci w Newport. 39-latek twierdzi, że trafił tam wyrzucony przez niego dysk, na którym zapisane są bitcoiny warte obecnie ok. 740 mln dolarów - poinformował w czwartek portal Cointelegraph. Tego samego dnia Walijczyk przegrał w pierwszej instancji proces o pozwolenie na szukanie dysku.

740 milionów dolarów wyrzucone na wysypisko śmieci? Sąd zakazał ich poszukiwania

740 milionów dolarów wyrzucone na wysypisko śmieci? Sąd zakazał ich poszukiwania

Źródło:
PAP, BBC, tvn24.pl

Policjanci prowadzą śledztwo w sprawie przywłaszczania torebki. Jak wynika z ich ustaleń, wewnątrz znajdowały się dwie pary okularów o łącznej wartości ponad 7000 złotych. Funkcjonariusze opublikowali wizerunek podejrzewanego mężczyzny i proszą osoby, które go rozpoznają, o kontakt.

Poznajesz go? Miał ukraść torebkę z okularami o wartości 7000 złotych

Poznajesz go? Miał ukraść torebkę z okularami o wartości 7000 złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

IMGW ostrzega przed zimowymi zagrożeniami - aura będzie bardzo wymagająca. W dwóch województwach spodziewane są szczególnie obfite opady śniegu. Na dodatek w prawie całym kraju drogi skuje lód. Lokalnie spodziewane są zawieje i zamiecie śnieżne oraz porywisty wiatr. Obowiązują ostrzeżenia drugiego i pierwszego stopnia. Sprawdź, gdzie należy uważać na niebezpieczną pogodę.

Uwaga, groźna pogoda niemal w całej Polsce. Są alarmy nawet drugiego stopnia

Uwaga, groźna pogoda niemal w całej Polsce. Są alarmy nawet drugiego stopnia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

- Muszę przyznać, że wyglądało to bardzo przyjaźnie - powiedział Donald Trump, komentując w Fox News nagranie, na którym widać, jak rozmawia z Barackiem Obamą podczas pogrzebu Jimmy'ego Cartera. Film z roześmianymi prezydentami obiegł media społecznościowe.

Rozmowa Trumpa i Obamy hitem sieci. Prezydent elekt komentuje

Rozmowa Trumpa i Obamy hitem sieci. Prezydent elekt komentuje

Źródło:
Newsweek, Politico, tvn24.pl

Tegoroczny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już 26 stycznia - zgromadzone podczas niego środki wesprą onkologię i hematologię dziecięcą. Znane osoby prześcigają się w pomysłach na aukcje. Maciej Musiał ogłosił, że "wysprząta Ci dom do zapętlonego utworu 'Explosion'". Jego aukcja w krótkim czasie przekroczyła kwotę 16 tysięcy złotych.

"Usiądziesz sobie wygodnie, a ja…" Maciej Musiał zrobi to dla WOŚP

"Usiądziesz sobie wygodnie, a ja…" Maciej Musiał zrobi to dla WOŚP

Źródło:
tvn24.pl

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PZU odwołało podczas piątkowego posiedzenia Wojciecha Olejniczaka ze składu rady nadzorczej spółki. Pod koniec listopada ubiegłego roku podano, że były polityk ma zarzut działania na szkodę Alior Banku, gdzie był zatrudniony.

Wojciech Olejniczak traci stanowisko w radzie nadzorczej PZU

Wojciech Olejniczak traci stanowisko w radzie nadzorczej PZU

Źródło:
PAP

Wybory prezydenckie w Polsce odbędą się w maju 2025 roku. Kiedy dokładnie? Marszałek Sejmu Szymon Hołownia ogłosił już daty pierwszej i drugiej tury głosowania. Wiadomo zatem, jak prezentuje się kalendarz wyborczy. Do tej pory swój start w wyborach zapowiedziało ośmioro kandydatów.

Wybory prezydenckie 2025. Kiedy się odbędą? Kto kandyduje?

Wybory prezydenckie 2025. Kiedy się odbędą? Kto kandyduje?

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek odbyła się trzecia w tym tygodniu rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), która dotyczyła polskiego wymiaru sprawiedliwości - poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości. Na rozprawie pojawiły się pytania prejudycjalne, między innymi dotyczące niezawisłości i bezstronności składu orzekającego nieuznawanej przez europejskie trybunały Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego w latach działania poprzedniego rządu.

"Zmiana polskiego stanowiska przed TSUE jest kluczowa"

"Zmiana polskiego stanowiska przed TSUE jest kluczowa"

Źródło:
tvn24.pl

W piątek rano w fabryce acetonu w rosyjskiej miejscowości Gatczyna pod Petersburgiem wybuchł pożar - przekazała agencja Reutera. Rosyjskie ministerstwo obrony twierdzi, że w okolicy nie zarejestrowano obecności ukraińskich dronów.

Ogromny wybuch i słup dymu pod Petersburgiem

Ogromny wybuch i słup dymu pod Petersburgiem

Źródło:
PAP

Zapadł wyrok w sprawie odszkodowania za molestowanie, którego dopuścił się ksiądz z Międzybrodzia Bialskiego. Janusz Szymik domagał się od kurii trzech milionów złotych odszkodowania za wielokrotne gwałty. Sąd zdecydował, że należy mu się 400 tysięcy za wieloletnie tuszowanie tej sprawy przez Kościół. Za same gwałty nie - bo w czasie, kiedy do nich dochodziło, diecezja bielsko-żywiecka jeszcze nie istniała.

Domagał się trzech milionów odszkodowania za molestowanie przez księdza. Zapadł wyrok

Domagał się trzech milionów odszkodowania za molestowanie przez księdza. Zapadł wyrok

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24, PAP

Polski rząd podjął uchwałę, w której deklaruje, że zapewni wolny i bezpieczny udział najwyższym przedstawicielom Izraela w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Wcześniej do Donalda Tuska w sprawie premiera Izraela, ściganego przez MTK, zwrócił się prezydent Andrzej Duda. Sprawę komentują politycy. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia pisze o "kolejnej polsko-polskiej wojnie". Wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty chce rozmawiać o tym z Ministrem Sprawiedliwości Adamem Bodnarem. W piątek do sprawy odniósł się również Międzynarodowy Trybunały Karny.

List prezydenta, reakcja premiera i uchwała rządu. MTK zabrał głos w sprawie Netanjahu

List prezydenta, reakcja premiera i uchwała rządu. MTK zabrał głos w sprawie Netanjahu

Źródło:
TVN24, PAP

- Wykonuję ten zawód ponad 30 lat i nie spotkałem się z tak brutalną zbrodnią zabójstwa człowieka - tak sędzia Krzysztof Eichstaedt uzasadniał prawomocny wyrok dla Bartosza K. W czwartek Sąd Apelacyjny w Łodzi utrzymał w mocy wyrok 25 lat więzienia. Według śledczych, Bartosz K. zaatakował swoją ofiarę nożem i butelką, a potem ją dusił. Na koniec oblał ciało 50-latka łatwopalną cieczą i podpalił. 

Zadawał ciosy nożem i butelką, później podpalił zwłoki. Zapadł prawomocny wyrok

Zadawał ciosy nożem i butelką, później podpalił zwłoki. Zapadł prawomocny wyrok

Źródło:
PAP, TVN24

Policjanci z Piaseczna pomogli 80-latkowi w odzyskaniu utraconych pieniędzy. Mężczyzna zgubił na parkingu 400 dolarów. Później dowiedział się, że znalazła je nieznana mu kobieta. Gdy dotarli do niej funkcjonariusze, zdążyła już wymienić walutę na złotówki. Przedstawiono jej zarzut przywłaszczenia.  

Na parkingu znalazła dolary, do jej drzwi zapukali policjanci

Na parkingu znalazła dolary, do jej drzwi zapukali policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Osoby pijące kawę rano są mniej narażone na przedwczesną śmierć z powodu chorób układu krążenia niż te, które sięgają po kawę o różnych porach dnia - wynika z nowych badań. Dlaczego poranna kawa jest zdrowsza od pitej później? Badacze wskazują możliwe powody.

Picie kawy jest zdrowe tylko o jednej porze dnia. Nowe badania

Picie kawy jest zdrowe tylko o jednej porze dnia. Nowe badania

Źródło:
CNN, eurekalert.org, tvn24.pl

Operacje są bardziej precyzyjne i mniej inwazyjne – chwali się szpital w Jastrzębiu-Zdroju. To zasługa systemu robotycznego HUGO RAS. Śląska placówka wprowadziła go jako pierwsza w Polsce.

Po zabiegu popłakała się ze szczęścia. Operował ją robot

Po zabiegu popłakała się ze szczęścia. Operował ją robot

Źródło:
PAP/tvn24.pl

Prokuratura Rejonowa w Trzebnicy skierowała do wrocławskiego sądu akt oskarżenia przeciwko Tomaszowi M. w sprawie usiłowania zabójstwa. Zadał on pokrzywdzonemu dwa ciosy nożem, w klatkę piersiową i brzuch.

Zadał dwa ciosy nożem i poszedł do domu. Twierdzi, że nie chciał zabić

Zadał dwa ciosy nożem i poszedł do domu. Twierdzi, że nie chciał zabić

Źródło:
tvn24.pl

Poprawił się stan 3,5-letniej Helenki, która w stanie skrajnego niedożywienia trafiła do szpitala w Zielonej Górze. Ostatnio przebywała w placówce w Nowej Soli. W piątek, 10 stycznia, opuściła szpital i trafiła do rodziny zastępczej.

Poprawił się stan niedożywionej 3,5-latki. Helenka opuściła szpital, czeka na nią rodzina zastępcza

Poprawił się stan niedożywionej 3,5-latki. Helenka opuściła szpital, czeka na nią rodzina zastępcza

Źródło:
TVN24, PAP
Białoruski następca Prigożyna i jego polskie interesy

Białoruski następca Prigożyna i jego polskie interesy

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Boeing i Google przekażą po milionie dolarów na fundusz inauguracyjny Donalda Trumpa. To już kolejne wielkie amerykańskie firmy, które zasilą kasę ceremonii objęcia urzędzu. Wpłaty są siedmiocyfrowe. Dzięki tym datkom komitet inauguracyjny Trumpa zebrał 170 milionów dolarów.

Kolejne wielkie koncerny wspierają Donalda Trumpa. Finansowo

Kolejne wielkie koncerny wspierają Donalda Trumpa. Finansowo

Źródło:
BBC, CNBC

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną i są na drodze do zakończenia trzeciego tygodnia z rzędu ze wzrostem. Analitycy wskazują, że do wzrostów cen przyczyniają się niskie zapasy ropy, niskie temperatury w Europie i USA, a także możliwości nowych sankcji na Iran i Rosję.

Ropa w górę. W tle niepewność

Ropa w górę. W tle niepewność

Źródło:
PAP