W niedzielę nad ranem ewakuowano 129 pracujących pod ziemią górników kopalni "Zofiówka" w Jastrzębiu-Zdroju. Doszło do tego po tym, jak zatrzymały się wentylatory. Nikomu nic się nie stało, kopalnię już przewietrzono.
Przyczyną zdarzenia w należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) "Zofiówce", było awaryjne wyłączenie się transformatora zasilania głównego 6 kV - poinformował dyspozytor Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach (WUG).
Kilka minut po godzinie 1. w nocy stanęły główne wentylatory w szybach czwartym i piątym. W szybie czwartym nie działały 12 min., w szybie piątym - ok. 45 min. Załogę bezpiecznie wycofano, a nad ranem, po przywróceniu zasilania, kopalnia została przewietrzona.
Kolejne wycofanie załogi
To kolejne w ciągu ostatniego roku wycofanie załogi po zatrzymaniu się wentylacji w "Zofiówce". W połowie sierpnia ub. roku po awarii wentylacji wycofano w rejony szybów całą pracującą pod ziemią załogę - 528 osób.
Awaria spowodowała pod ziemią wzrost stężeń niebezpiecznych gazów, m.in. metanu. Sytuacja w "Zofiówce" stała się wówczas niebezpieczna. Stężenie metanu miejscami wzrosło bowiem do ponad 20 proc., czyli przeszło przez zakres od ok. 5 do ok. 15 proc., w którym mieszanina tego gazu z powietrzem staje się wybuchowa.
Tamtą awarię spowodowały czynniki atmosferyczne - w okolicy nastąpiło trwające niespełna godzinę awaryjne wyłączenie dwóch niezależnych od siebie odcinków sieci 110 kV. Prócz zakładów JSW, bez prądu pozostawało ok. 20 tys. odbiorców.
Do 2013 r. ma powstać nowy szyb
Kopalnia "Zofiówka" powstała w latach sześćdziesiątych ub. wieku. Obecnie wydobywa nominalnie ponad 10 tys. ton węgla na dobę. Do kopalni prowadzą: jeden szyb wydobywczy, jeden zjazdowy i trzy wentylacyjno-materiałowe. W rejonie zakładu znajdują się bogate złoża węgla do poziomu 1080 metrów.
Do połowy 2013 r. kosztem ok. 180 mln zł w "Zofiówce" ma powstać nowy szyb, dający dostęp do nowych złóż. Rozpoczęło się już jego drążenie. Szyb o głębokości 1164 metrów to jedna z największych inwestycji w polskim górnictwie od ponad 20 lat. W uruchomienie wydobycia z nowego złoża spółka zamierza zainwestować w sumie 1,1 mld zł do 2018 r.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24