TVN24 | Polska

Ewakuacja z Kabulu. Premier: przywieziemy 300 Afgańczyków. Szef NATO dziękuje Polsce

TVN24 | Polska

Autor:
ads//now
Źródło:
tvn24.pl
Premier: przywieziemy do Polski 300 AfgańczykówTVN24/FACEBOOK/MATEUSZ MORAWIECKI
wideo 2/11
TVN24/FACEBOOK/MATEUSZ MORAWIECKIPremier: przywieziemy do Polski 300 Afgańczyków

Polska ewakuuje 300 obywateli Afganistanu, którzy współpracowali z NATO - przekazał premier Mateusz Morawiecki po rozmowie z sekretarzem generalnym Sojuszu Jensem Stoltenbergiem. "Przewieziemy ich najpierw do Polski, a następnie do innych krajów NATO" - wyjaśnił szef rządu. Sekretarz generalny NATO podziękował Polsce za zaangażowanie w ewakuację Afgańczyków z kraju, w którym władzę przejmują talibowie.

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał w piątek z sekretarzem generalnym NATO. W mediach społecznościowych poinformował o ustaleniach, które zapadły w trakcie tej rozmowy. "Polska będzie odpowiedzialna za operację ewakuacji i zapewnienia bezpiecznego transportu dla 300 obywateli Afganistanu, którzy współpracowali w ostatnich latach z Sojuszem Północnoatlantyckim" - przekazał premier.

"Przewieziemy ich najpierw do Polski, a następnie do innych krajów NATO" - wyjaśnił. Zapewniał, że Polska "bardzo poważnie traktuje zobowiązania sojusznicze" i zapowiedział, że "nie jest to nasze ostatnie słowo w kwestii udziału w operacjach Sojuszu związanych z kryzysem afgańskim".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Jens Stoltenberg napisał na Twitterze o rozmowie z Morawieckim i podziękował Polsce za zaangażowanie w ewakuację Afgańczyków, którzy współpracowali z NATO.

Ewakuacja z Afganistanu

W nocy z czwartku na piątek w Warszawie wylądował trzeci samolot z ewakuowanymi z Kabulu Polakami i polskimi współpracownikami oraz ich rodzinami. Pierwszy samolot z Uzbekistanu wylądował w Polsce w środę wieczorem, a drugi w czwartek rano. Ewakuacja prowadzona przez polskie służby odbywa się wojskowymi samolotami z Kabulu do Uzbekistanu, skąd następnie cywilnymi samolotami PLL LOT ewakuowani dostają się do Polski.

Kabul w rękach talibów

Kiedy Stany Zjednoczone wycofały większość swoich wojsk z Afganistanu, dużą część terytorium tego kraju zajęli talibowie. W niedzielę wkroczyli do stolicy kraju Kabulu i przejęli kontrolę nad pałacem prezydenckim. Siły USA musiały w poniedziałek wstrzymać wszystkie ewakuacje po tym, jak lotnisko w Kabulu zostało zablokowane przez tysiące osób chcących opuścić zajętą przez talibów stolicę Afganistanu. We wtorek rano loty wznowiono.

Lotnisko w KabuluU.S. Air Force/Senior Airman Taylor Crul / Forum

Autor:ads//now

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: U.S. Air Force/Senior Airman Taylor Crul / Forum

Pozostałe wiadomości