TVN24 | Polska

Usłyszała już trzy zarzuty dyscyplinarne, teraz wszczęła śledztwo w sprawie wyborów. Kim jest Ewa Wrzosek?

TVN24 | Polska

Autor:
ads/kab
Źródło:
tvn24.pl, Gazeta Wyborcza
Prokurator Wrzosek o postępowaniach dyscyplinarnych wszczętych wobec niej
Prokurator Wrzosek o postępowaniach dyscyplinarnych wszczętych wobec niejTVN24
wideo 2/9
TVN24Prokurator Wrzosek o postępowaniach dyscyplinarnych wszczętych wobec niej

Wobec prokurator Ewy Wrzosek, która rozpoczęła śledztwo dotyczące wyborów prezydenckich, wszczęto postępowanie dyscyplinarne - takie polecenie wydał w piątek prokurator krajowy. Wrzosek usłyszała już trzy zarzuty dyscyplinarne, dotyczące między innymi udziału w wiecach w obronie niezależności wymiaru sprawiedliwości. Kim jest Ewa Wrzosek?

Prokurator Ewa Wrzosek wszczęła w czwartek w Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Mokotów śledztwo w sprawie decyzji o przeprowadzeniu wyborów prezydenckich. Tego samego dnia, po trzech godzinach, zostało ono umorzone przez innego śledczego z tej samej prokuratury.

W piątek prokurator krajowy polecił wszcząć postępowanie dyscyplinarne wobec prokurator Wrzosek.

Czytaj więcej: Chciała śledztwa w sprawie organizacji wyborów. Jest wniosek o postępowanie dyscyplinarne

Kim jest Ewa Wrzosek?

Jak pisze "Gazeta Wyborcza", Ewa Wrzosek ma 25 lat stażu w zawodzie prokuratora. Przed 2015 rokiem przewodziła Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Wola, później - w kwietniu 2016 roku - została szefową Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów.

To stanowisko straciła po kilku miesiącach. Oficjalnie stało się to ze względu na słabe wyniki kierowanej przez nią jednostki, jednak źródła "Wyborczej" twierdzą, że powodem było członkostwo Wrzosek w stowarzyszeniu Lex Super Omnia.

Stowarzyszenie to zostało powołane na początku 2017 roku. Zrzeszeni w nim prokuratorzy - jak czytamy w statucie - "dążą do odpolitycznienia prokuratury, konstytucyjnych gwarancji jej ustroju oraz respektowania niezależności prokuratorów".

Jak pisze "GW", Wrzosek została oddelegowana do prokuratury na warszawskiej Ochocie, a w 2017 roku wróciła na Mokotów do wydziału dochodzeniowo-śledczego.

Ewa WrzosekTVN24

Usłyszała już trzy zarzuty dyscyplinarne

Wrzosek ma obecnie trzy sprawy dyscyplinarne. Pierwszy zarzut, który usłyszała, dotyczy jej wystąpienia podczas publicznego wysłuchania ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa, które odbyło się w grudniu 2017 roku w Sejmie.

Wrzosek mówiła wtedy o "ciągu technologicznym partii rządzącej, którego prokuratura jest pierwszym ogniwem" i "zamachu konstytucyjnym".

Prokurator Wrzosek usłyszała też zarzut dyscyplinarny w związku z udziałem w wiecu zorganizowanym w lipcu 2018 roku na placu Krasińskich w Warszawie, obok gmachu Sądu Najwyższego.

Uczestnicy protestów, które odbywały się w wielu polskich miastach, sprzeciwiali się wtedy nowelizacji ustawy o SN, zgodnie z którą sędziowie, którzy ukończyli 65. rok życia, przechodzą w stan spoczynku. Przepis ten dotyczył także pierwszej prezes, powołanej - zgodnie z konstytucją - na sześcioletnią kadencję.

W całej Polsce protesty w obronie Sądu Najwyższego
W całej Polsce protesty w obronie Sądu Najwyższegotvn24

Trzeci zarzut postawiony Ewie Wrzosek związany jest z jej udziałem w spocie Inicjatywy Wolne Sądy.

We wszystkich tych sprawach zarzuca się jej naruszenie godności urzędu prokuratora.

Autor:ads/kab

Źródło: tvn24.pl, Gazeta Wyborcza

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości