Polska

Change UK bez mandatów. Jacek Rostowski nie pojedzie do Brukseli

Polska

Jan Vincent Rostowski bez mandatu z Londynu (nagranie z 24 kwietnia)
Jan Vincent Rostowski bez mandatu z Londynu (nagranie z 24 kwietnia)tvn24
wideo 2/35

Były polski wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski nie uzyskał mandatu europosła w czwartkowych wyborach do Parlamentu Europejskiego w Wielkiej Brytanii. Polityk był drugi na liście nowo powstałego proeuropejskiego ugrupowania Change UK w Londynie.

JAK WYBIERAŁA EUROPA. CZYTAJ WIĘCEJ >

Na jego partię zagłosowało w stolicy jedynie 5,3 proc. wyborców, co nie przełożyło się na żaden mandat. W skali kraju Change UK uzyskała zaledwie 3,6 proc. poparcia.

Mieszkańców Londynu w nowym Parlamencie Europejskim będą reprezentować trzej przedstawiciele proeuropejskich Liberalnych Demokratów, którzy niespodziewanie triumfowali w głosowaniu, a także po dwóch europosłów z Partii Pracy i eurosceptycznej Partii Brexitu oraz jeden z Partii Zielonych.

Rządząca Partia Konserwatywna nie uzyskała w stolicy żadnego mandatu, tracąc dotychczasowych dwóch europosłów, w tym przewodniczącego frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) Syeda Kamalla.

Partia Brexitu wygrywa, konserwatyści najsłabiej od blisko 200 lat

EUROWYBORY W WIELKIEJ BRYTANII >

Zdecydowanym zwycięzcą w skali kraju była istniejąca od zaledwie kilku miesięcy Partia Brexitu, która uzyskała poparcie na poziomie 32 proc., wprowadzając - po podliczeniu głosów z 10 na 12 okręgów wyborczych - 28 europosłów.

Na drugim miejscu byli Liberalni Demokraci (20 proc.), przed Partią Pracy (14 proc.) i Partią Zielonych (12 proc.). Partia Konserwatywna uzyskała 9 proc., co pozwoli jej na obsadzenie jedynie trzech miejsc w PE. Według telewizji BBC to najgorszy wynik ugrupowania w wyborach ogólnokrajowych od 1832 roku.

Autor: ft\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości