Po przybyciu do Strasburga dowództwo Eurokorpusu objął generał broni Piotr Błazeusz - podano we wtorkowym komunikacie tej wielonarodowej struktury wojskowej szybkiego reagowania. Poprzednik Błazeusza, generał Jarosław Gromadziński, został odwołany w związku z postępowaniem, które prowadzi Służba Kontrwywiadu Wojskowego.
We wtorkowym wpisie Eurokorpusu, który ukazał się na platformie X, przytoczono biografię generała Piotra Błazeusza. W komunikacie prasowym zacytowano także jego wypowiedź, w której przekonuje, że "czuje się bardzo zaszczycony, iż został wybrany na dowódcę tej wyjątkowej międzynarodowej kwatery głównej". Generał podkreślał również, że "nie może się doczekać współpracy w czasach wymagających zmian w zakresie bezpieczeństwa".
CZYTAJ TEŻ: Trzęsienie ziemi po odwołaniu gen. Gromadzińskiego. "Te wątpliwości muszą mieć charakter poważny"
Odwołanie poprzednika
Pod koniec marca polski resort obrony poinformował, że wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak–Kamysz wyznaczył I zastępcę szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, generała broni Piotra Błazeusza na dowódcę Eurokorpusu.
Dotychczasowy dowódca tej wielonarodowej struktury, generał Jarosław Gromadziński, został odwołany ze względu na postępowanie prowadzone przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego - podał wówczas resort obrony. Przekazał, że postępowanie dotyczy "poświadczenia bezpieczeństwa osobowego generała broni Jarosława Gromadzińskiego w związku z pozyskaniem nowych informacji na temat oficera".
Kosiniak-Kamysz uzasadniał wówczas, że "wszystko odbywa się zgodnie z procedurami". Nie ujawnił jednak szczegółów.
Specjalista od NATO i UE
Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało wcześniej, że generał broni Piotr Błazeusz rozpoczął służbę wojskową w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, gdzie był promowany do stopnia podporucznika w 1994 roku. "Pierwsze stanowisko dowódcy plutonu szturmowego objął w 1996 roku w 10 batalionie desantowo–szturmowym 6 Brygady Desantowo–Szturmowej. Następnie pełnił służbę jako specjalista do spraw NATO w sekretariacie sekretarza stanu MON. Kolejne stanowiska służbowe to zastępca attaché obrony w Waszyngtonie, starszy specjalista w Zarządzie Planowania Strategicznego P-5 Sztabu Generalnego WP i dyrektor sekretariatu Ministra Obrony Narodowej" - podano w komunikacie, który ukazał się 27 marca.
"W 2007 roku wyznaczony na stanowisko szefa Centrum Dowodzenia Dowództwa Operacyjnego SZ RP, a następnie wykonywał obowiązki szefa szkolenia 1 Dywizji Zmechanizowanej w Legionowie. 15 sierpnia 2009 roku jako dowódca 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej otrzymał nominację na stopień generała brygady" - dodał resort obrony.
Resort obrony podkreślił, Błazeusz od października 2011 roku do kwietnia 2012 był dowódcą Polskich Sił Zadaniowych X zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. "Potem od 2013 roku pełnił służbę na stanowisku szefa pionu operacyjnego NATO – zastępcy Polskiego Przedstawiciela Wojskowego przy Komitetach Wojskowych NATO i UE w Brukseli. Następnie w 2017 roku został wyznaczony na stanowisko szefa Zarządu Planowania i Programowania Rozwoju Sił Zbrojnych – P5 w Sztabie Generalnym Wojska - zaznaczono w komunikacie.
Eurokorpus - co to?
Eurokorpus to wojskowa struktura szybkiego reagowania, w której skład wchodzi sześć państw ramowych: Niemcy, Francja, Hiszpania, Belgia oraz Luksemburg, a od początku 2022 roku także Polska. W skład Eurokorpusu wchodzą też stowarzyszone Włochy, Grecja, Rumunia i Turcja. W 2022 roku Polska z kraju stowarzyszonego stała się jednym z państw ramowych - mających wpływ na strukturę i zadania tego wielonarodowego dowództwa.
Generał Gromadziński był pierwszym Polakiem na stanowisku dowódcy tej struktury.
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Eurokorpus/Twitter