Eurobank przeprasza za obelgi

Polska

Aktualizacja:
TVN24Rzeczniczka Eurobanku przeprasza klientów

Eurobank przeprasza swoich klientów oraz wszystkich, którzy za pośrednictwem mediów byli świadkami windykacyjnej rozmowy - powiedziała w TVN24 rzeczniczka banku, Alina Stahl. Zapewniła, że zarząd banku zweryfikuje wszystkie procedury windykacyjne i wzmocni nadzór nad tym działem. Poinformowała też, że bank rozmawiał już z klientem, który był wcześniej lżony i zastraszany przez windykatorów.

Sprawa dotyczy jednego z klientów Eurobanku, pana Włodzimierza z Gdańska, który chciał odroczyć spłatę raty kredytu. W odpowiedzi usłyszał krzyki, wyzwiska i groźby. Takie metody windykacji długów stosowali pracownicy Eurobanku. Zdesperowany klient rozmowy nagrywał.

Rozmowa pracowników Eurobanku z klientami (TVN24)
Tak pracownicy Eurobanku rozmawiają z klientami (TVN24)

Bank obiecuje poprawę

Rzeczniczka Eurobanku przeprosiła wszystkich, którzy słyszeli rozmowy pracowników banku z klientem z Gdańska. Obiecała, że procedury windykacyjne banku się zmienią.

Alina Stahl przekonywała, że rozmowy windykacyjne są bardzo trudne. - W początkowej fazie wysyłamy SMS-y i dzwonimy. W ostatecznej formie klient dostaje wezwanie do zapłaty - mówiła rzeczniczka. Dodała, że proces ten jest narażony na nieprawidłowy przebieg. Dlatego pracownicy banku są specjalnie szkoleni, by prowadzić rozmowy na ten temat. - Zmienimy formę, nie będzie tak jak w rozmowie, którą państwo słyszeli - obiecywała Stahl.

Rzeczniczka uważa, że "ludzie, którzy popełniają błędy powinni tracić pracę", przyznała, że nie wie, czy tak stanie się w przypadku tych konkretnych windykatorów. - Na razie skupiliśmy się na kontakcie z klientem, ale na pewno równolegle przebiegają rozmowy z pracownikami banku - dodała.

Zapewniła natomiast, że Eurobank rozmawiał już z panem Włodzimierzem i sprawę wyjaśniono. Okazało się, że klient ten rzeczywiście zwracał się do banku z prośbą o zmniejszenie raty kredytu, ale pismo od niego zaginęło.

Prosił o zmniejszenie rat

W lutym pan Włodzimierz z Gdańska pożyczył w banku 20 tys. zł. Początkowo spłacał raty regularnie, ale potem wpadł w tarapaty finansowe. W październiku i listopadzie zamiast 1200 zł w sumie zapłacił kolejno 300 i 200 zł. Do banku wysłał pismo, w którym poprosił o zmniejszenie wysokości miesięcznej raty.

Pisemnej odpowiedzi nie było, ale na reakcję banku nie musiał długo czekać.

Obelgi i groźby

Zamiast ugody, czy chociaż próby negocjacji, otrzymał serię grubiańskich telefonów od kilku pracowników Eurobanku. Usłyszał m.in., że jest nieudolny, a harmonogram spłaty kredytu traktuje jak papier toaletowy. Najbardziej jednak dotknęła go obelga, że w wieku 50 lat na niczym się nie zna.

- Wstyd i hańba. Żona się z pana śmieje już? Dzieci się z pana śmieją? - Proszę pana... - Znalazł się pan W. Nie będziemy rozmawiać, nie umiem oddać pieniędzy, bo jestem nieudolny, tak? Zapis rozmowy p. Włodzimierza z pracownikiem Eurobanku

Mec. Piotr Ładoń radzi zwrócić się najpierw do UOKiKTVN24

Oprócz obelżywych słów, pan Włodzimierz usłyszał też groźby. - My z takimi ludźmi nie będziemy współpracować. I ja na pewno, panie W. będę na rozprawie, jak będzie pan sądzony w sprawie kodeksu karnego. (...) I zobaczymy, panie W., jak dostanie pan wyrok, to zobaczymy, kto będzie się wtedy śmiał" - krzyczał do słuchawki pracownik banku.

Pomóc może UOKiK

Mec. Piotr Ładoń radził w TVN24, by walcząc z jakimkolwiek przedsiębiorcą, klient najpierw zwrócił się do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, zamiast występować do sądu w pojedynkę. UOKiK może uznać, że doszło do naruszenia praw konsumenta.

Co więcej – prawnik zwrócił uwagę, że w przypadku lżenia i zastraszania klienta Eurobanku mogło dojść do złamania prawa karnego.

Mec. Ładoń podkreślił też, że co prawda nie spłacając rat w terminie klient banku złamał warunki umowy z bankiem, ale jednocześnie wykazał chęć dalszej spłaty na innych warunkach. – W Polsce są odpowiednie organy, do których można się zwrócić w takiej sprawie – stwierdził prawnik.

Cała rozmowa z rzeczniczką Eurobanku, Aliną Stahl (TVN24)TVN24

Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24