TVN24 | Polska

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego. Mamy zadania

TVN24 | Polska

Autor:
Justyna
Suchecka
Źródło:
tvn24.pl
Pierwszy dzień egzaminu ósmoklasisty
Pierwszy dzień egzaminu ósmoklasistyTVN24
wideo 2/5
TVN24Pierwszy dzień egzaminu ósmoklasisty

Egzamin ósmoklasisty 2022 potrwa do czwartku. Ponad pół miliona uczniów we wtorek 24 maja rozwiązywało zadania z języka polskiego. Większość z nich miała 120 minut na rozwiązanie 19 zadań, w tym napisanie wypracowania. Z czym się mierzyli? Mamy arkusze Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Egzamin z języka polskiego rozpoczął się we wtorek o godz. 9. Większość uczniów na jego rozwiązanie otrzymała 120 minut. Czas wydłużony mieli m.in. uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz dzieci uchodźcy z Ukrainy. Ci drudzy mogli też w czasie egzaminu korzystać ze słownika, a polecenia do zadań zostały dla nich przetłumaczone na język ukraiński.

"Zemsta", ale nie tylko

Wszyscy uczniowie rozwiązywali zadania odnoszące się m.in. do opublikowanego w arkuszu fragmentu "Zemsty" Aleksandra Fredry. Musieli na przykład napisać, czy sformułowanie "żyją jak pies z kotem" trafnie określa relację między Cześnikiem a Rejentem.

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY Z JĘZYKA POLSKIEGO. ARKUSZE

W zadaniach otwartych musieli wykazać się też znajomością innych lektur obowiązkowych, np. wybrać taką, która potwierdza trafność stwierdzenia "Zgoda buduje, niezgoda rujnuje". Musieli podać tytuł tej lektury oraz jej bohaterów, których zachowanie jest potwierdzeniem trafności tego stwierdzenia i uzasadnić swój wybór.

Odpowiadali też na pytania dotyczące tekstu "Pochwała przyjaźni", którego autorem jest Andrzej Kojder.

Trzy punkty można było zdobyć za napisanie zaproszenia na piknik szkolny zorganizowany z okazji Światowego Dnia Życzliwości i Przyjaźni.

Egzamin ósmoklasisty 2022 z języka polskiego. Najważniejsze wypracowanie

Najwyżej punktowanym zadaniem jak co roku było wypracowanie (20 punktów). Uczniowie otrzymali do wyboru dwa tematy.

1. Z przyjacielem łatwiej pokonywać trudności. Napisz rozprawkę, w której rozważysz trafność tego stwierdzenia. W wypracowaniu odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz innego utworu literackiego.

2. Napisz opowiadanie o spotkaniu z jednym z bohaterów wybranej lektury obowiązkowej. Wspólna przygoda skłoniła Cię do refleksji, że warto było przenieść się do świata przedstawionego tej lektury. Wypracowanie powinno dowodzić, że dobrze znasz wybraną lekturę obowiązkową. 

Co dalej?

W środę ósmoklasiści zmierzą się z matematyką, w czwartek z językiem obcym. Większość z nich wybrała język angielski.

Prace ósmoklasistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów, a wyniki przysłane do szkół przez właściwą okręgową komisję egzaminacyjną. Ogólnopolskie wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone 1 lipca. Tego samego dnia swoje wyniki poznają uczniowie. Zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty uczniowie otrzymają 8 lipca.

Autor:Justyna Suchecka

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości