Znamy wyniki czwartej edycji rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. W zestawieniu znalazły się placówki z sześciu miast. Najwięcej, bo aż sześć jest z Warszawy. Inicjatywa została objęta patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Równości i Rzecznika Praw Dziecka.
Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ to inicjatywa, w której uczniowie oceniają, czy ich szkoła jest bezpieczna dla wszystkich - bez względu na płeć czy orientację. Ranking w pierwszych edycjach obejmował wyłącznie stolicę. W tym roku, już po raz czwarty, oceniane są szkoły z całej Polski.
Jak podała w poniedziałek Fundacja GrowSPACE, uczniowie oddali w tym roku ponad 12 tysięcy głosów. W pierwszej dziesiątce rankingu, zorganizowanego pod hasłem "Szkoła Zaufania", znalazły się placówki z sześciu miast: Warszawy, Zabrza, Żywca, Łodzi, Olsztyna i Opola. 55 proc. głosów pochodziło spoza 10 największych miast w Polsce.
ZOBACZ TEŻ: "Sytuacja niezgodna z konstytucją". Orzeczenie japońskiego sądu w sprawie małżeństw jednopłciowych
Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+
A tak wygląda pierwsza dziesiątka rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku:
1. I Społeczne Liceum Ogólnokształcące "Bednarska" im. Maharadży Digwidżaja w Warszawie; 2. XXX Liceum Ogólnokształcącemu im. Jana Śniadeckiego w Warszawie; 3. III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zabrzu; 4. Saska Szkoła Realna - Liceum Ogólnokształcące w Warszawie; 5. Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące Cogito w Żywcu; 6. 2 Społeczne Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Międzynarodowymi im. Pawła Jasienicy w Warszawie; 7. IV Liceum Ogólnokształcące im. E. Sczanieckiej w Łodzi; 8. I Liceum Ogólnokształcące im. Adam Mickiewicza w Olsztynie; 9. Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych w Opolu; 10. Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii nr 1 "SOS" w Warszawie.
Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ z patronatem ministerstw
Tegoroczna edycja Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ została zorganizowana pod patronatem Ministerstwa Równości, Ministerstwa Edukacji Narodowej i Rzeczniczka Praw Dziecka. - Często jest tak, że dom nie wspiera, ale szkoła jest miejscem wspierającym. Uważamy, że każde wsparcie dla osób, które chcą się czuć zwyczajnie sobą, jest potrzebne - wyjaśniała ministra edukacji Barbara Nowacka w lutym.
- Potrzebujemy więcej chwalenia, a mniej ganienia. Więcej wyróżniania, pokazywania tych dobrych praktyk, więcej chwalenia tych dobrych szkół - mówiła ministra do spraw równości Katarzyna Kotula. Gabriela Gładyszewska z Fundacji GrowSpace podczas zorganizowanej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów konferencji inaugurującej czwartą edycję Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ podkreślała, że to inicjatywa oddolna . - Niezmiennie projekt Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ jest projektem oddolnym i pragniemy, aby takim pozostał - zapewniła.
- Równi w różnorodności to jedno z haseł, które przyświeca Ministerstwu Edukacji Narodowej. Cieszę się, że akcja rankingu szkół przyjaznych LGBTQ+ wreszcie dostała należny jej patronat. Dotrzymujemy słowa o budowaniu otwartej, bezpiecznej i przyjaznej szkoły zaufania. Szkoły, która daje nam przestrzeń do bycia sobą - mówiła wiceministra Paulina Piechna-Więckiewicz podczas środowej konferencji.
Jeszcze rok temu ranking nie mógł liczyć na patronat żadnego z ministerstw. - Ten ranking budził duże emocje. Wiązał się z jakimiś groźbami kontroli, ale nic takiego nie miało miejsca - mówiła w rozmowie z "Faktami" TVN Katarzyna Felde, dyrektorka IV Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi.
Źródło: Fundacja GrowSPACE, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Adam Wasilewski / Shutterstock.com