Dziś wręczenie nagrody im. Jana Pawła II. "Małopolski nobel"

Kandydaci do tej nagrody pochodzą z całego świata
Kandydaci do tej nagrody pochodzą z całego świata
Źródło: TVN 24
W poniedziałek po raz pierwszy zostanie przyznana Nagroda Województwa Małopolskiego im. Jana Pawła II Veritatis Splendor. - Chcemy pokazać, że ten dialogi w życiu społecznym jest niezwykle ważny, że generalnie cierpimy na deficyt w umiejętności porozumiewania się - mówił w programie "Wstajesz i wiesz" Leszek Zegzda, wicemarszałek Małopolski.

Transmisja z gali wręczenia Nagród Województwa Małopolskiego im. Jana Pawła II Veritatis Splendor w poniedziałek o godz. 21.00 na antenie TVN 24.

- To jest nagroda cenna po pierwsze dlatego, że jest międzynarodową w dziedzinie dialogu, a po drugie dlatego, że to jest wartość konkretna - 100 tys. dolarów - mówił Zegzda o Nagrodzie Województwa Małopolskiego im. Jana Pawła II Veritatis Splendor. - Taki mały, małopolski nobel - dodał.

"Cierpimy na deficyt w umiejętności porozumiewania się"

Na pytanie skąd wziął się pomysł na taką nagrodę Zegzda wymienił kilka powodów. - Po pierwsze dlatego, że chcemy uczcić największego Małopolanina, Jana Pawła. Po drugie dlatego, że chcemy w ten sposób promować też nasz region jako miejsce szczególne - powiedział. - Małopolska to miejsce, gdzie ten dialog zawsze był - dodał.

- Chcemy pokazać, że ten dialogi w życiu społecznym jest niezwykle ważny, że generalnie cierpimy na deficyt w umiejętności porozumiewania się - stwierdził marszałek.

Kandydaci z całego świata

Kandydaci do tej nagrody to reprezentanci bardzo różnych kultur, kontynentów, pochodzący z całego świata. Kandydatury może zgłaszać każdy, w tym roku zgłoszono cztery. - Jest np. Kubańczyk, który działa na swoim terenie - opowiadał ks. Kazimierz Sowa. - Są ludzie, którzy są zaangażowani na rzecz działalności na rzecz uchodźców - dodał.

- Idea tej nagrody była taka, żeby pokazać, że dialog, czy też zaangażowanie na rzecz drugiego człowieka ma wymiar bardzo konkretny i żeby też ta nagroda pieniężna pomogła tym osobom w kontynuowaniu swojej działalności - wyjaśnił ks. Sowa. Zaznaczył, że nominowani to osoby mniej znane w Polsce. W kapitule konkursu zasiada m.in. Janina Ochojska, księża, kardynałowie, Hanna Suchocka. Komunikacja z nimi odbywa się drogą internetową.

Autor: mart/ja / Źródło: TVN 24

Czytaj także: