Przygotowania do Euro 2012 idą w żółwim tempie - z jednym wyjątkiem: strategię na piłkarskie mistrzostwa ma już Kościół katolicki. Księża będą uczyć Polaków, jak kulturalnie kibicować - informuje "Dziennik".
Według gazety od przyszłego roku szkolnego młodzież na lekcjach religii będzie się uczyć kulturalnego kibicowania i tolerancji dla obcokrajowców.
Pomysł "piłkarskich katechez" zrodził się na majowym spotkaniu duszpasterzy sportowców z całej Polski. - Będziemy pokazywać pozytywne strony sportu, zwracać uwagę na uczciwą rywalizację, szacunek dla przeciwnika i kulturalne kibicowanie - tłumaczy w rozmowie z "Dziennikiem" bp Marian Florczyk, delegat episkopatu Polski ds. duszpasterstwa sportowców.
Tolerancyjny kibic
Jego zdaniem bardzo ważnym elementem takich lekcji religii ma być uczenie tolerancji, bo w czasie mistrzostw będziemy gościć nad Wisłą wielu obcokrajowców. - Polacy są bardzo gościnnym narodem, ale trzeba się przygotować na przyjęcie osób z różnych krajów - przekonuje duchowny. Sportowe warsztaty duchowe obejmą praktycznie całą polską młodzież, bowiem na lekcje religii uczęszcza ponad 90 proc. młodych Polaków.
- To kapitalny pomysł - komentuje ks. Adam Zelga, proboszcz na warszawskim Ursynowie, który prowadzi klub piłkarski dla pięćdziesiątki dzieci i młodzieży. Zwraca uwagę, że dzięki takiemu programowi będzie okazja do pokazania istoty sportu, a także wkładu Kościoła w tworzenie idei olimpijskiej.
Co na to rząd
Inicjatywa Kościoła przypadła do gustu ministrowi sportu. - Bardzo się cieszę, że Kościół włączył się w Euro 2012 poprzez specjalne katechezy, praca wychowawcza księży będzie na pewno bardzo ważnym elementem przygotowań - podkreśla mister sportu Mirosław Drzewiecki. Dodaje, że rządowy komitet organizacyjny jest otwarty na pomysły płynące ze strony duchownych.
Od przyszłego roku partnerem Drzewieckiego w takich rozmowach będzie powołany na konferencji episkopatu Polski specjalny kościelny komitet ds. Euro 2012. Pomysłów mu nie zabraknie. - Już teraz wiadomo, że w czasie finałów zorganizujemy specjalne msze dla kibiców z zagranicy w ich narodowych językach, musimy jednak poczekać na skład piłkarskich grup - zapowiada bp Florczyk.
Msze i kaplice polowe
W planach są także m.in. budowa sieci przystadionowych kaplic polowych czy spotkania i debaty na temat wiary.
Jak na razie polscy duszpasterze dokładnie przeanalizowali bogatą ofertę Kościołów w Austrii i Szwajcarii na rozpoczynające się za kilka dni Euro 2008. Chcą skorzystać z ich doświadczeń. Współpracują też z duchownymi z Ukrainy, których przedstawiciel był gościem ich majowego spotkania.
Źródło: "Dziennik"
Źródło zdjęcia głównego: TVN24