Ponad 360 tys. uczniów III klas gimnazjów w całym kraju przystąpiło we wtorek po godzinie 9 do pisania egzaminu z wiedzy matematyczno-przyrodniczej, drugiej części obowiązkowego egzaminu gimnazjalnego. - Było bardzo trudno. W porównaniu z poprzednimi latami to po prostu przepaść - mówili w trakcie przerwy uczniowie jednego z gimnazjów w Szczecinie.
Na egzaminie z wiedzy matematyczno-przyrodniczej uczniowie najpierw dostali blok zadań z nauk przyrodniczych - biologii, chemii, fizyki i geografii. Na rozwiązanie tych zadań mieli 60 minut (dyslektycy - 80 minut).
Następnie mieli przerwę do godziny 11, po której przystąpili do rozwiązywania bloku zadań z matematyki. Ta część egzaminu trwała 90 minut (dla dyslektyków 135 minut).
- Stres jest, ale taki, powiedziałabym motywujący - oceniła przed egzaminem jedna z uczennic szczecińskiego liceum. Dodała, że najbardziej obawia się matematyki, a przede wszystkim zdań dotyczących funkcji.
- Przeraża mnie geometria. Niestety nie jestem zbyt dobry z matematyki i przedmiotów ścisłych - dodaje inny gimnazjalista.
- Było bardzo trudno. W porównaniu z poprzednimi latami to po prostu przepaść - relacjonowali w trakcie przerwy szczecińscy gimnazjaliści. Co ich najbardziej zaskoczyło?
- Fizyka z prądem, gdzie wydawało nam się, że brakowało paru jednostek, danych - tłumaczy jedna z uczennic. - Myśleliśmy, że geografia będzie prosta, a tu nagle zadania z kosmosu - dodała inna.
W poniedziałek uczniowie pisali egzamin z wiedzy humanistycznej; w środę będą mieli egzamin z języka obcego. Wyniki egzaminu uczniowie poznają 17 czerwca.
Rok zmian w ocenianiu
W tym roku rozwiązania zadań otwartych z matematyki uczniów gimnazjów z terenu wszystkich ośmiu okręgowych komisji egzaminacyjnych zostaną ocenione z wykorzystaniem elektronicznego systemu oceniania.
W ubiegłym roku e-ocenianie zastosowano na terenie czterech okręgowych komisji egzaminacyjnych, tj. OKE w Jaworznie, Krakowie, Łodzi i Wrocławiu.
Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum. Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnych wypadków losowych nie może przystąpić do egzaminu w poniedziałek, wtorek i środę to będzie go pisać w drugim terminie - 1, 2 i 3 czerwca.
Uczeń przyłapany na ściąganiu podczas sprawdzianu musi przystąpić do niego jeszcze raz. Jeśli uczeń przystąpi do egzaminu i napisze go słabo, a równocześnie uzyska oceny pozytywne na świadectwie na zakończenie III klasy, to i tak ukończy gimnazjum. Powtórka egzaminu w celu poprawy wyniku nie jest możliwa.
Wynik egzaminu będzie miał wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej. Podczas postępowania rekrutacyjnego brane są pod uwagę wyniki ucznia uzyskane na zakończenie nauki w gimnazjum (odnotowane na świadectwie, potwierdzone zaświadczeniem o wynikach egzaminu gimnazjalnego oraz stosownymi zaświadczeniami).
Autor: ts/kk / Źródło: TVN24, PAP