Dyrekcja szpitala odpowiada na słowa Owsiaka. "Krzywdzące i nieprawdziwe informacje"

Autor:
mjz\mtom
Źródło:
PAP
31. Finał WOŚP dla wszystkich - małych i dużych. "Chcemy wygrać z sepsą!"
31. Finał WOŚP dla wszystkich - małych i dużych. "Chcemy wygrać z sepsą!"
TVN24
TVN2431. Finał WOŚP dla wszystkich - małych i dużych. "Chcemy wygrać z sepsą!"

Dyrekcja szpitala MSWiA w Warszawie odpowiedziała na wpis Jerzego Owsiaka na temat utworzenia Państwowego Instytutu Medycznego. Szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy stwierdził, że politycy utworzyli sobie "prywatny szpital". Dyrekcja szpitala odpowiada, że ustawa o Państwowym Instytucie Medycznym nie wprowadza żadnych zmian w zasadach udzielania świadczeń zdrowotnych i nie daje przywilejów żadnej grupie.

Prezes zarządu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy napisał w mediach społecznościowych 21 listopada, że "Sejm mega przeważającą większością głosów uchwalił ustawę o Państwowym Instytucie Medycznym", a "mówiąc krótko – politycy stworzyli sobie osobny, tylko dla nich, poza wszelką kolejnością, ale także logiką, swój prywatny, co tu dużo gadać, szpital". "Bezczelność tego projektu nieprawdopodobna" – ocenił. "Kiedy nasze fundacyjne półki uginają się od segregatorów z prośbami o sprzęt medyczny, grupa 270 posłów ustaliła, czyli przegłosowała, prywatną służbę zdrowia dla siebie" – napisał Jerzy Owsiak.

Owsiak o Państwowym Instytucie Medycznym: skandal i rozbój w biały dzień. Doktor Zaczyński wyjaśnia

Dyrekcja szpitala MSWiA: krzywdzące i nieprawdziwe informacje

W reakcji na te stwierdzenia dyrekcja Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA opublikowała w czwartek skierowany do niego list otwarty.

"Odnosząc się do Pańskiej wypowiedzi zamieszczonej w mediach społecznościowych, dotyczącej przekształcenia Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Państwowy Instytut Medyczny MSWiA, ze smutkiem przyjmujemy krzywdzące i nieprawdziwe informacje przekazywane przez Pana opinii publicznej" – napisano.

"Twierdzi pan, że tworzymy prywatną służbę zdrowia dla polityków, tymczasem ustawa o Państwowym Instytucie Medycznym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji nie wprowadza żadnych zmian w kwestii zasad udzielania świadczeń zdrowotnych i nie daje przywilejów w tym zakresie żadnej grupie" – podkreślono.

Jerzy OwsiakRoman Zawistowski/PAP

Celem ustawy o Państwowym Instytucie Medycznym MSWiA jest – jak zaznaczono – utworzenie instytutu badawczego, który będzie prowadził badania naukowe i prace rozwojowe w powiązaniu z udzielaniem świadczeń opieki zdrowotnej.

"Główny cel placówki pozostanie niezmienny"

Dyrekcja szpitala przekonuje, że Instytut będzie kontynuował działalność leczniczą, którą prowadzi Centralny Szpital Kliniczny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie.

"Główny cel placówki pozostanie niezmienny – zaspokajanie potrzeb zdrowotnych ogółu ludności, wszystkim obywatelom. Co ważne, utworzenie Instytutu przyniesie pacjentom wymierne korzyści w postaci zwiększenia liczby udzielanych świadczeń zdrowotnych, poszerzenia ich zakresu oraz ułatwienia w dostępie" – przekazano w liście.

Odnosząc się do kwestii świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych osobom piastującym najwyższe kierownicze stanowiska w kraju – prezydentowi, marszałkom Sejmu i Senatu oraz premierowi, szpital wskazał, że osobom tym, niezależnie od świadczeń określonych w przepisach o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, przysługują świadczenia w razie nagłego zachorowania lub urazu, wypadku, zatrucia lub konieczności natychmiastowego leczenia szpitalnego.

"Zapraszamy na spotkanie z zarządem i pracownikami szpitala, podczas którego chętnie odpowiemy na każde zadane pytanie" – przekazano w piśmie do szefa WOŚP Jerzego Owsiaka.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Roman Zawistowski/PAP

Pozostałe wiadomości