Polska

Duda 52 procent, Komorowski 48 procent. Ostateczne wyniki sondażowe

Polska

Sondażowe wyniki late poll
tvn24PKW poda oficjalne wyniki wyborów prawdopodobnie w poniedziałek wieczorem

Andrzej Duda 52 proc., Bronisław Komorowski 48 proc. - to ostateczne wyniki sondaży late poll Ipsosu dla TVN24, TVP1, TVP Info i Polsat News. Błąd statystyczny dla tej metody badań wynosi około jednego punktu procentowego dla każdego z kandydatów.

Według sondażu frekwencja wyniosła 55,5 proc.

Sondaż exit poll, którego wyniki ogłoszono bezpośrednio po zakończeniu ciszy wyborczej, pokazywał 53 proc. poparcia dla Andrzeja Dudy i 47 proc. dla Bronisława Komorowskiego.

Exit poll to sondaż przeprowadzany w dniu wyborów, w którym ankieterzy pytają wyborców wychodzących z lokali o to, na kogo przed chwilą głosowali. Late poll powstaje zaś na podstawie wyników ogłoszonych przez komisje wyborcze w tych samych obwodach, w których wcześniej przeprowadzany był exit poll.

Wyniki oficjalne

Oficjalne wyniki Państwowa Komisja Wyborcza planuje ogłosić w poniedziałek późnym wieczorem. Po pierwszej turze wyborów prezydenckich oficjalne wyniki były znane o północy z wtorku na środę.

Jeśli wstępne wyniki wyborów się potwierdzą, to Andrzej Duda zostanie nowym prezydentem Polski. Zanim to się stanie, Sąd Najwyższy musi rozpatrzyć wszystkie protesty wyborcze i stwierdzić ważność wyborów. Uchwała SN zostanie niezwłocznie przekazana do Sejmu, który publikuje ją w Dzienniku Ustaw - nastąpi to w ciągu siedmiu dni od podjęcia uchwały.

Przed pięcioma laty ważność wyborów stwierdzono 3 sierpnia, miesiąc po drugiej turze wyborów prezydenckich. Bronisław Komorowski został zaprzysiężony przed Zgromadzeniem Narodowym trzy dni później.

Autor: mn//rzw / Źródło: tvn24.pl

Raporty:
Pozostałe wiadomości