Dotacje z NCBR i program willa plus. Jak oceniają to Polacy. Sondaż

Autor:
pp//now
Źródło:
TVN24
Dotacje z NCBR i program willa plus. Jak oceniają to Polacy. Sondaż
Dotacje z NCBR i program willa plus. Jak oceniają to Polacy. SondażTVN24
wideo 2/2
tvn24Dotacje z NCBR i program willa plus. Jak oceniają to Polacy. Sondaż

64 procent badanych źle ocenia sprawę dotacji z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz program willa plus - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. Przeciwnego zdania jest 17 procent ankietowanych.

Pytanie sondażowe dotyczyło spraw związanych z dotacjami z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz programu willa plus: "W ostatnim czasie media informują o pieniądzach, które z różnych funduszy trafiają do osób blisko związanych z Prawem i Sprawiedliwością. Są to między innymi pieniądze z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju albo pieniądze przekazywane na zakup nieruchomości przez fundacje bliskie rządzącym (tzw. willa plus). Jak ocenia Pan(i) prowadzenie tego procederu przez obecną władzę?".

Negatywnie do tej kwestii odniosło się 64 procent badanych. "Zdecydowanie źle" odpowiedziało 43 procent, a "raczej źle" - 21 procent.

Przeciwnego zdania jest 17 procent ankietowanych. "Zdecydowanie dobrze" sprawy ocenia 6 procent badanych, a "raczej dobrze" - 11 procent.

19 procent badanych udzieliło odpowiedzi "trudno powiedzieć".

Sprawa dotacji z NCBR i program willa plus. Sondaż Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24TVN24

Polacy o aferach PiS a poparcie dla partii politycznych

W kontekście zdania na temat afer rządzących w badaniu zapytano również o preferencje polityczne.

Negatywnie sprawę dotacji dla Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i program willa plus ocenia 27 procent badanych, którzy deklarują się jako wyborcy Zjednoczonej Prawicy. W tej grupie 45 procent jest przeciwnego zdania, a 28 procent udzieliło odpowiedzi "trudno powiedzieć".

Negatywnie do spraw odnosi się większość osób deklarujących się jako zwolennicy partii opozycyjnych. Jest to: - 97 procent badanych wśród deklarujących się jako zwolennicy Koalicji Obywatelskiej (3 proc. badanych "trudno powiedzieć); - 90 procent w grupie deklarujących się jako zwolennicy Lewicy (10 proc. badanych "trudno powiedzieć"); - 82 procent spośród deklarujących się jako zwolennicy Polski 2050 (4 proc. badanych "raczej dobrze", 14 proc. "trudno powiedzieć"); - 73 procent w grupie deklarujących się jako zwolennicy Koalicji Polskiej (15 proc. badanych "raczej dobrze", 12 proc. "trudno powiedzieć"); - 63 procent w przypadku deklarujących się jako zwolennicy Konfederacji (4 proc. badanych "zdecydowanie dobrze", 6 proc. badanych "raczej dobrze", 27 proc. "trudno powiedzieć").

Sondaż telefoniczny zrealizowany przez Kantar w dniach 14-16/03/2023 na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie N=1000 osób w wieku 18+.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp//now

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/ Grand Warszawski

Pozostałe wiadomości