- W obliczu napiętej sytuacji w państwie, eskalacji konfliktu przez ugrupowania opozycyjne, postanowiliśmy jako grupa posłów PiS wyjść na przeciw i umożliwić rozwiązanie tego konfliktu politycznego - powiedział o projekcie nowej ustawy o TK poseł Stanisław Piotrowicz (PiS).
- Propozycje rozwiązania tego konfliktu (wokół Trybunału Konstytucyjnego - red.) wypływały różne, kilkakrotnie ze strony PiS. Ze strony opozycji, poza totalną krytyką, żadna konstruktywna propozycja nie została zgłoszona - komentował Stanisław Piotrowicz (PiS).
"PO złamała konstytucję"
Poseł przypomniał też, że to "PO wespół z PSL złamała konstytucję" w czerwcu. - Projekt zgłoszony przez grupę posłów PiS bazuje na ustawie z 1997 roku o TK. Funkcjonowała ona przez ponad 20 lat i nikt jej nie kwestionował - stwierdził.
Piotrowicz doprecyzował, że w projekcie wprowadzono pewne nowe elementy. - Część z nich podchodzi z grudniowej nowelizacji, ale w złagodzonej formie, aby była do zaakceptowania przez opozycję - powiedział.
- Stosunek do tej ustawy ze strony opozycji będzie wyrazem dobrej woli współpracy nad dalszymi pracami nad tą ustawą. Oczekujemy rzeczowej, konstruktywnej dyskusji. Jesteśmy otwarci i elastyczni - dodał.
Zmiany w stosunku do ustawy grudniowej
Przedstawił też część nowych rozwiązań zawartych w projekcie. - Jeżeli chodzi o nowe rozwiązania, to przede wszystkim odchodzimy od sztywnego rozwiązania dotyczącego kolejności rozpoznawania spraw według kolejności ich wpływu - powiedział. - Akcentujemy w większym zakresie pilność rozpatrywania skarg obywatelskich i pytań prawnych z jakimi zgłaszają się sądy - dodał.
- Odchodzimy również od założenia, że pełny skład TK to co najmniej 13 sędziów - mówił Piotrowicz. - Zakładamy, że pełny skład to 11 sędziów. Zwykłe składy to składy 7-osobowe - podkreślił.
Piotrowicz zaznaczył, że PiS chce "zmobilizować TK do pracy, a w szczególności, aby mniej zajmował się polityką, a bardziej zajął się pracą", w związku z tym nowy projekt mobilizuje TK w tym kierunku, żeby zaległości nawarstwione przed konfliktem usunąć w ciągu dwóch lat. - Skoro opozycja podgrzewa atmosferę w kraju, doszliśmy do wniosku, że nie możemy czekać na wyniki prac zespołu eksperckiego i przygotowaliśmy projekt ustawy, ale oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, że po zakończeniu prac zespołu eksperckiego, przy dobrej woli opozycji, będzie możliwe wypracowanie nowego, kompleksowego uregulowania dotyczącego TK - ocenił Piotrowicz.
Dodał, że niewykluczone, że po obecnym, "tymczasowym" rozwiązaniu, będzie można wprowadzić kompleksową ustawę dotyczącą TK.
Nowa ustawa o TK
W piątek na stronach sejmowych pojawiła się informacja, że do laski marszałkowskiej wpłynął projekt ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS. Na przedstawiciela wnioskodawców wybrano Stanisława Piotrowicza.
"Dotyczy określenia właściwości i ustroju Trybunału Konstytucyjnego, zasad postępowania przed TK, zasad i trybu orzekania oraz wykonywania orzeczeń" - czytamy w opisie projektu.
Trafił on do Biura Legislacyjnego oraz Biura Analiz Sejmowych.
Autor: mart/kk / Źródło: TVN 24
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24