Posłowie znowelizowali część ustaw i dostosowali je do zmienionej w maju ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, która przewiduje podwyższenie i zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67. roku życia.
Za przyjęciem zmian w przepisach głosowało 263 posłów, 174 było przeciw, a trzech wstrzymało się od głosu.
Co zmieniono?
Zmiany dotyczą: Karty Nauczyciela, ustawy o pracownikach urzędów państwowych, ustawy o kontroli skarbowej, ustawy o Najwyższej Izbie Kontroli, ustawy o komornikach sądowych i egzekucji oraz ustawy Prawo własności przemysłowej. W uzasadnieniu zmian w przepisach napisano: "11 maja 2012 r. uchwalona została ustawa o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Ustawa ta wprowadziła rozwiązania polegające na stopniowym podwyższaniu wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn do jednakowego poziomu 67 lat(...) Wprowadzenie zmian w zakresie wieku emerytalnego wymaga odpowiedniego dostosowania regulacji prawnych nawiązujących do wysokości wieku emerytalnego, a regulacje te powinny wejść w życie jednocześnie ze zmianami w powszechnym systemie emerytalnym". Dodano, że ustawa z maja br. nie zawiera jednak zmian we wszystkich ustawach, które powinny być wprowadzone w związku z podwyższeniem i zrównaniem wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn.
By system prawny był spójny
Jak napisano dalej w uzasadnieniu, podstawową przesłanką koniecznych nowelizacji ustaw jest dokonanie takich zmian, by uzyskać spójność systemu prawnego, według którego od nowego roku będzie wydłużany i zrównywany wiek emerytalny kobiet i mężczyzn.
Podstawowe zmiany, które wprowadza przegłosowana w piątek ustawa mają polegać m.in. na wyeliminowaniu z systemu prawnego tych rozwiązań, które nakazują bądź dopuszczają rozwiązanie stosunku pracy z pracownikiem tylko z powodu osiągnięcia przez niego wieku emerytalnego. Jako zasadę przyjęto, iż przepisy przewidujące możliwość zwolnienia z pracy pracownika wraz z osiągnięciem przez niego określonego wieku najczęściej wieku 60 i 65 lat powinny być uchylone.
Autor: MON//bgr / Źródło: PAP