Nowa propozycje w sprawie dostaw węgla. "Rząd sobie robi żarty z samorządów. Powinien się spotkać z wzajemnością"

Autor:
akr/kg
Źródło:
TVN24
Pawlak: rząd sobie robi trochę żarty z samorządów, więc powinien się spotkać z pełną wzajemnością
Pawlak: rząd sobie robi trochę żarty z samorządów, więc powinien się spotkać z pełną wzajemnościąTVN24
wideo 2/14
TVN24Pawlak: rząd sobie robi trochę żarty z samorządów, więc powinien się spotkać z pełną wzajemnością

Zaopatrzenie w energię, zarządzanie firmami energetycznymi, to jest domena jakby nie było wyłącznie rządowa, a nie samorządowa - mówił w "Faktach po Faktach" były premier Waldemar Pawlak. Odniósł się do rządowego pomysły, by operacje zakupu węgla i dystrybucji surowca przejęły na siebie samorządy. Wskazywał też, że "węgiel jest towarem akcyzowym" i "jego obrót musi być odpowiednio nadzorowany".

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin w poniedziałek zwrócił się do samorządów, "aby zaangażowały się w dystrybucję węgla, mając spółki komunalne, różnego rodzaju przedsiębiorstwa". - Dzięki temu mają możliwość kupować węgiel bezpośrednio u importera i sprzedawać go z dużo mniejszym narzutem - przekonywał szef MAP. Pomysł ten jest krytykowany przez znaczną część samorządowców. W piątek zorganizowali protest w Warszawie.

Propozycję wicepremiera Sasina komentował także w "Faktach po Faktach" w TVN24 były premier i były minister gospodarki Waldemar Pawlak, członek Polskiego Stronnictwa Ludowego.

- Powinni samorządowcy wystąpić teraz do pana premiera o oddelegowanie pracowników z ministerstwa, na przykład aktywów państwowych, do obrotu węglem. Na trzy miesiące. Bo pracodawca może to zrobić, a pracownicy Ministerstwa Aktywów Państwowych zajmują się zarządzaniem spółkami, zarządzaniem firmami energetycznymi, kopalniami, więc byliby jak najbardziej kwalifikowani do obrotu węglem - mówił. Podkreślał, że "samorządowcy nie mają pracowników, którzy się zajmują obrotem węglem".

- Myślę, że trzeba tę piłkę przerzucać na drugą stronę siatki, bo rząd w tej chwili rzeczywiście przebił to na stronę samorządową - dodał.

Pawlak: samorządowcy powinni wystąpić o oddelegowanie pracowników z ministerstwa do obrotu węglem
Pawlak: samorządowcy powinni wystąpić o oddelegowanie pracowników z ministerstwa do obrotu węglemTVN24

Pawlak: rząd sobie robi trochę żarty z samorządów, więc powinien się spotkać z pełną wzajemnością

Zdaniem Pawlaka, "trzeba też bardzo mocno zwracać uwagę na to, kto ma jakie kompetencje i obowiązki". - Zaopatrzenie w energię, zarządzanie firmami energetycznymi, to jest domena jakby nie było wyłącznie rządowa, a nie samorządowa - wskazywał.

Mówił też, że "węgiel jest towarem akcyzowym, o czym się zapomina". - Jego obrót musi być też odpowiednio nadzorowany. Wydaje mi się, że tutaj rząd sobie robi trochę żarty z samorządów, więc powinien się spotkać z pełną wzajemnością - dodał Pawlak.

Pawlak: rząd sobie robi trochę żarty z samorządów, więc powinien się spotkać z pełną wzajemnością
Pawlak: rząd sobie robi trochę żarty z samorządów, więc powinien się spotkać z pełną wzajemnościąTVN24
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr/kg

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości