"Jestem dumny, że jako premier mogłem współpracować z generałami Pytlem i Noskiem" - napisał na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej i były premier Donald Tusk. Skomentował w ten sposób środowe zatrzymanie generała Piotra Pytla, byłego szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego.
"Byli i są wzorem odpowiedzialności, patriotyzmu i honoru" - dodał na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej i były premier Donald Tusk.
Jestem dumny, że jako premier mogłem współpracować z generałami Pytlem i Noskiem. Byli i są wzorem odpowiedzialności, patriotyzmu i honoru.
— Donald Tusk (@donaldtusk) December 6, 2017
Zatrzymanie generała
Żandarmeria Wojskowa zatrzymała w środę byłego szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego generała rezerwy Piotra Pytla - poinformował rzecznik Komendanta Głównego ŻW podpułkownik Artur Karpienko. Jak powiedział w środę szef MON Antoni Macierewicz, wobec Pytla prowadzone jest śledztwo i stawiane są mu zarzuty w związku z nielegalnym współdziałaniem z FSB, czyli rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa.
Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Łukasz Łapczyński poinformował, że były szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego ma mieć zmieniony zarzut w śledztwie w sprawie współpracy SKW ze służbą obcego państwa.
W grudniu 2016 roku warszawska prokuratura potwierdziła informacje mediów o zarzutach przekroczenia uprawnień, które postawiła byłym szefom Służby Kontrwywiadu Wojskowego - generałowi Januszowi Noskowi i jego następcy generałowi Piotrowi Pytlowi - oraz oficerowi SKW Krzysztofowi D. Grozi im do trzech lat więzienia. - Zarzuty wobec nich polegają na przekroczeniu uprawnień funkcjonariusza publicznego wskutek podjęcia współpracy ze służbą obcego państwa bez zgody prezesa Rady Ministrów, wymaganej przez ustawę o SKW i SWW - mówił ówczesny rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Michał Dziekański.
Tusk zeznawał w sprawie Pytla
Artykuł 9 ustęp 2 ustawy o służbach kontrwywiadu i wywiadu wojskowego stanowi, że podjęcie przez szefów obu służb współpracy z "właściwymi organami i służbami innych państw" może nastąpić po uzyskaniu zgody prezesa Rady Ministrów, który przed wyrażeniem zgody zasięga opinii ministra obrony narodowej.
W tym śledztwie w kwietniu tego roku jako świadek zeznawał były premier Donald Tusk.
W 2016 roku media informowały nieoficjalnie o zarzutach w tej sprawie. Chodziło o umowę zawartą przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego w 2010 roku z rosyjskimi służbami specjalnymi, dotyczącej konieczności wycofania z Afganistanu polskiego kontyngentu wojskowego, dla którego droga powrotna prowadziła przez teren Rosji.
Autor: mart / Źródło: TVN 24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: CC BY 2.0 Flick